Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Чи вдасться відібрати в країни-аґресорки хоча б право вето?

Автор:

|

Січень 08, 2023

|

Рубрика:

Чи вдасться відібрати в країни-аґресорки хоча б право вето?
Російська делегація в ООН

Російська Федерація (РФ) посіла місце СРСР серед постійних членів Ради Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних націй (ООН) із правом вето. Цим країна-аґресорка постійно зловживає для блокування резолюцій щодо власної війни проти України.

Патова ситуація
Право РФ бути правонаступницею СРСР органів ООН уже давно піддають сумнівам. Ще на початку лютого 2022-го Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, пояснював, що РФ — єдина держава, яка обійшла процедуру прийняття до ООН та РБ. «Перелік держав, які є постійними членами РБ, прямо прописаний у Статуті ООН: Китай, Франція, Радянський Союз, Велика Британія та США. Чинний статут вважає, що СРСР існує, як і раніше, але про РФ не згадує. Натомість уже 30 років у залі сидять якісь люди, які поставили перед собою табличку «Росія», і видають себе за члена Ради безпеки. А всі навколо вважають, ніби все нормально. І ми донедавна теж так вважали. Тепер треба це виправити», — наголосив він.
Дипломат також згадував, що позаяк РФ окупувала місце Радянського Союзу в РБ, тобто сидить там незаконно, її треба не лише усунути зі складу Ради безпеки, а й вигнати з ООН. «Те, що вона окуповує місце СРСР впродовж більш ніж 30 років, не змінює того історичного та правового факту, що ніколи ні РБ, ні Генеральна Асамблея (ГА) ООН не голосували за прийняття Росії до членів організації. Вона сама себе призначила продовжувачем Радянського Союзу після того, як той припинив своє існування 1991-го.
30 вересня 2022-го, після того, як російське вето не дозволило ухвалити резолюцію зі закликом не визнавати анексію Росією окупованих територій України, п. Кислиця назвав РФ «раковою пухлиною» Ради Безпеки ООН і закликав її «видалити». На його думку, єдине, що зупиняє світ від того, аби виключити РФ із РБ ООН, — її ядерний арсенал.
Однак, як заявив нещодавно Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, Київ має намір офіційно довести, що РФ не має жодних юридичних підстав, аби бути членом Ради Безпеки ООН. «Росія багато років отруює ООН, це ні для кого не таємниця, так само, як вона отруює всі міжнародні організації, в яких перебуває. Україна зараз готується до офіційних кроків, які доведуть незаконне перебування РФ у РБ ООН і запустять політичний процес, що має призвести до позбавлення її цього місця», — наголосив він.
Керівник українського зовнішньополітичного відомства також визнав, що цей процес буде непростим. Однак, за його словами, настав час для відкритої та предметної розмови про узурпацію Росією місця в Раді Безпеки ООН та Організації Об’єднаних Націй загалом.

Потрібна політична воля
Заклики до виключення Росії з РБ ООН на міжнародному рівні лунали вже не раз. Зокрема, Шарль Мішель, президент Європейської ради, виступаючи 23 вересня 2022 року на засіданні ГА ООН, заявив про необхідність реформувати організацію й автоматично припинити членство в Раді Безпеки країн, які розпочинають війни. «Використання права вето має бути винятком, але воно стає правилом. Реформа необхідна терміново. Коли постійний член РБ починає неспровоковану та невиправдану війну, засуджену Генеральною Асамблеєю, призупинення членства цього члена в Раді Безпеки, на мій погляд, має бути автоматичним», — наголосив він.
Однак потрібний механізм ще не вироблений, статут ООН не містить положень про виключення постійного члена РБ. Хоча країни можуть бути повністю виключені з ООН, для цього потрібна більшість у дві третини голосів на ГА, включаючи одноголосну згоду самої РБ.
Як пише Foreign Policy, двоє американських законодавців усе ж подали до Конґресу США резолюцію, що закликає президента Джо Байдена виключити РФ із РБ. Стів Коен і Джо Вілсон, які очолюють незалежну організацію зі спостереження за дотриманням прав людини при уряді США, заявили: Росія вчинила кричущі порушення Статуту ООН. Серед них назвали незаконне голосування з приводу анексії чотирьох українських областей, скоєння військових злочинів в українських містах, зокрема, у Бучі, погрози ядерною зброєю та створення ризиків для світових запасів продовольства.
При цьому Конґрес США має підтвердити двопартійній Гельсінській комісії, що війна Росії порушила цілі та принципи ООН і попросити уряд США вжити заходів щодо обмеження прав РФ в ООН.
Ідея, як і в п. Кислиці, полягає в тому, щоб оскаржити статус Росії як спадкоємиці Радянського Союзу у ООН. Натомість Київ як один із перших, хто підписав договір про заснування Радянського Союзу, поряд із Росією та Білоруссю, міг би заявити: саме він є єдиним наступником СРСР, що не вчинив грубих порушень Статуту ООН. У Білому домі зазначили, що якби існував спосіб припинення членства РФ у РБ ООН, то Сполучені Штати негайно ним скористалися б. Але потрібний механізм можна знайти.
Томас Ґрант, професор Кембриджського університету й автор книги «Аґресія проти України: територія, відповідальність та міжнародне право», зазначив, що міжнародне право не зобов’язує жодну країну мати справу з іншою. Це стосується і міжнародних організацій, члени яких мають право вирішувати це питання.
Він також нагадав, що Ліґа Націй, попередниця ООН, коли СРСР 1939 року вторгся до Фінляндії, вирішила: Радянському Союзу не місце у цій організації. За його словами, члени РБ теж мають право провести процедурне голосування проти присутності представника РФ на засіданнях. Для затвердження відповідного рішення потрібна більшість із дев’яти голосів. «А позаяк це голосування є процесуальним, на нього не може бути накладене вето. Й якщо дев’ять членів проголосували за невизнання повноважень представника Росії, то він має покинути засідання і його місце залишиться вільним», — пояснив правник.
Але наразі США намагаються тиснути на РФ без вигнання її з РБ ООН. «Ми не вважаємо, що дії, які Росія чинить в Україні, гідні країни, що є постійним членом Ради Безпеки. Тим не менш, вони є постійним членом. Отже, в РБ та ООН ми працюємо над тим, щоб ізолювати та вигнати РФ із тих органів, де можемо це зробити. Ми змогли відсторонити її від роботи у Раді з прав людини. І будемо продовжувати засуджувати дії Росії у Раді Безпеки», — пояснила позицію Сполучених Штатів Лінда Томас-Ґрінфілд, постійна представниця США при ООН.

Україна діє
Наразі українська влада ініціювала комплексний процес, спрямований на виключення РФ із РБ і загалом із ООН. Українські дипломати зазначили, що з урахуванням російського повномасштабного вторгнення й аґресивної політики Москви це лише питання часу, коли дії Росії дискредитують і зруйнують всю систему ООН.
Саме тому питання долі РФ в ООН необхідно вирішувати в загальному контексті її відповідальності за брутальні порушення норм і принципів міжнародного права. А також за військові злочини, злочини проти людяності та геноцид в Україні. «Україна закликає держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування Російської Федерації в ООН, позбавити РФ статусу постійного члена Ради Безпеки ООН та виключити її з ООН загалом», — йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України.
Там наголосили, що виключення РФ із РБ ООН не спричинить анулювання або перегляду його резолюцій. На думку української сторони, Москва незаконно посідає місце в організації, оскільки її легітимність як наступника СРСР викликає запитання. Тому вона має пройти міжнародно-правовий шлях вступу до ООН, як і інші країни. Зокрема, довести свою миролюбність, вимога про яку міститься у п. 1 ст. 4 Статуту ООН.
Дипломати нагадали, що чинний Статут ООН не містить слів «Російська Федерація». Їх немає, зокрема, у ст.23 Статуту, де перелічені постійні члени РБ ООН. Правомірна процедура набуття державою «Російська Федерація» членства в ООН та місця серед постійних членів Ради Безпеки має обов’язково передбачати кроки, визначені Статутом ООН.
«Приміром, такий правомірний шлях пройшли новостворені держави-члени ООН Чехія та Словаччина після того, як припинила своє існування держава-член ООН під назвою «Чехо-Словаччина». Російська Федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР у РБ ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: Росія — узурпатор місця Радянського Союзу в Раді Безпеки ООН, — зазначили українські дипломати. — Україна закликає держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування Російської Федерації в ООН, позбавити РФ статусу постійного члена Ради Безпеки ООН та виключити його з ООН загалом. Керуючись принципом рівноправності членів ООН, РФ має пройти той самий міжнародно-правовий шлях набуття членства в організації, що й інші країни», — додали в українському зовнішньополітичному відомстві.
А Дмитро Кулеба заявив, що Україна більше не мовчатиме. «Сьогодні ми розпочали боротьбу за позбавлення Росії статусу постійного члена Ради Безпеки ООН. Ця боротьба не буде простою. Їй протидіятимуть, і не тільки РФ. Але ми не миритимемося з брехнею та фальсифікацією. Завдання можуть бути складними, але для нас не буває ніяких неможливих завдань», — запевнив він.
Свою чергою, Михайло Подоляк радник керівника Офісу президента України, додав, що РФ необхідно виключити з РБ ООН за те, що ця країна руйнує міжнародні системи безпеки та права. «Потрібно виправляти фатальні помилки. РФ незаконно зайняла місце в Раді безпеки ООН. Було це проявом тогочасної корупції, чи юридичної недбалості, але РФ узурпувала право вето і системно руйнує міжнародні системи безпеки та права. Настав час повернутися до букви закону та Статуту ООН», — зазначив він.
Як повідомляв «Міст», зареєстрували петицію з вимогою припинити членство РФ в ООН.

About Author

Meest-Online