Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Чи обміняють Надію Савченко?

Автор:

|

Жовтень 08, 2015

|

Рубрика:

Чи обміняють Надію Савченко?
Надія Савченко

Надія Савченко

Депутати Верховної Ради України зібрали підписи під зверненням до Петра Порошенка ініціювати процес обміну утримуваних у Російській Федерації (РФ) льотчиці Надії Савченко та кінорежисера Олега Сенцова на затриманих у Луганській області російських офіцерів Головного розвідувального управління Генерального штабу (ГШ) Збройних сил (ЗС) РФ Олександра Александрова й Євгена Єрофєєва.

Розправа триває
А в самій РФ і далі триває розправа над українським народним депутатом і льотчицею Надією Савченко, котру насильно вивезли до Росії. Там її утримують у слідчому ізоляторі й інкримінують причетність до вбивства журналістів і незаконний перетин кордону РФ.
1 жовтня Міністерство юстиції РФ заявило, що повернення заручниці в Україну «може обговорюватися за умови визнання Україною рішення російського суду». Марк Фейгін, адвокат п. Савченко, розцінив це як «свідчення доведення захистом невинуватості підсудної».
А політолог Вадим Карасьов це прокоментував так: «У Росії починають говорити про екстрадицію української льотчиці Надії Савченко в Україну. При цьому РФ висуває неприйнятні умови. Заява Мін’юсту РФ не підтверджується щирим бажанням відпустити льотчицю. Це можна назвати витонченим знущанням. Москва висунула пропозицію, яку Україна ніяк не може прийняти. Україна не може посадити героїню. З іншого боку, таким чином Росія намагається врятувати своє обличчя. Вирок буде винесено, Надю відправлять додому. Якщо ж Україна його скасує, РФ може просто проігнорувати цю обставину».
Своєю чергою, Павло Петренко, міністр юстиції України, заявив: «Мін’юст РФ ще раз підтвердив, що в Росії судова система і суди є кишеньковими. Така заява ще до того, як винесено вирок, свідчить лише про одне — що цей він заготовлений заздалегідь, і він точно є обвинувальним».
Водночас Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла резолюцію про неприпустимість зловживання таким запобіжним заходом, як утримання під вартою. Як приклад такого зловживання в ПАРЄ навели справу Савченко. Зокрема, згідно з резолюцією, «утримуючи Савченко, Росія переслідує політичні, в т. ч. зовнішньополітичні цілі»; «крім того, утримання під вартою використовується окремими країнами як спосіб дискредитації чи нейтралізації політичних конкурентів; чинення тиску на утримуваних з метою змусити їх продати свій бізнес; залякування громадянського суспільства та зменшення критики».

«Меркель особисто в курсі»
Попри це, 5 жовтня Ростовський обласний суд відхилив клопотання захисту Надії про скасування продовження її арешту. Ілля Новиков, адвокат українки, повідомив: «Головна претензія захисту — в тому, що суд бреше по-різному. Суд вказав, що Савченко була затримана «негайно після перетину кордону». А наслідок — до 30 червня її ніхто і пальцем не торкнувся. А суд посилається на частину 2 статті 15 Генеральної угоди Ради Європи про те, що делегат може бути затриманий по гарячих слідах. А минув тиждень. Крім того, затримали її 30 червня 2014-го за підозрою в убивстві, а справу щодо перетину кордону порушили 15 січня 2015-го.
Вирок Надії вже написаний і це буде, радше, 25 років ув’язнення. Ми не розглядаємо цей вирок як якусь важливу для нас мету. Мета нашої роботи зараз — те, що почнеться після вироку: що скаже Європа, що скаже Америка, які будуть дипломатичні перемовини. Ми бачимо, що буквально через три дні після того, як закінчилася зустріч у Нью-Йорку, російський Мін’юст озвучив свою концепцію, — що Савченко потім, можливо, видадуть Україні, якщо…, якщо…, якщо… Захист це розглядає як хороший знак, хоча це — і не кінець історії. Раз така розмова в принципі пішла ще до вироку, а не після, отже, якась дипломатія діє. Мабуть, у найближчі місяці — не ризикую називати точну дату — ми, можливо, побачимо, що Надія опиниться в Україні. Анґела Меркель особисто в курсі цієї ситуації. Принаймні, нам було висловлено таку стриману обіцянку, що Надю не залишать просто так, що не буде поставлено фінальної точки, фінального підпису в історії з мінським форматом, якщо в ньому не буде вирішено долю Надії», — розповів п. Новиков в інтерв’ю радіостанції «Ехо Москви».

«Обережний оптимізм»
5 жовтня Міністерство закордонних справ (МЗС) України висловило протест у зв’язку з продовженням демонстративного судилища над п. Савченко і заявило: «Обурені тим, що незважаючи на надані захистом неспростовні докази її невинуватості, Ростовський обласний суд залишив у силі рішення Донецького міського суду Ростовської області про продовження терміну утримання Надії Савченко під вартою до 16 січня 2016 року. Російська сторона, порушуючи взяті на себе зобов’язання в рамках Ради Європи, продовжує ігнорувати статус п. Савченко як члена ПАРЄ, а також не виконує взяті на себе відповідно до Мінських домовленостей зобов’язання про звільнення всіх незаконно утримуваних осіб. Українська сторона вимагає від російської сторони негайно припинити розігруваний нею судовий фарс і звільнити Надію Савченко й усіх інших громадян України, котрі незаконно утримуються під вартою на території РФ».
Своєю чергою, Костянтин Єлісєєв, заступник голови адміністрації Президента України, висловив «обережний оптимізм щодо можливого звільнення» українки. Дослівно ж він повідомив: «2 жовтня у Парижі Президент Порошенко окремо звернув увагу на ситуацію з п. Савченко. Цю позицію голосно підтримали канцлер Німеччини і президент Франції. Президенту РФ було чітко доведено, що не лише Україна, а й усе міжнародне співтовариство вимагає звільнення її, а також засуджених режисера Олега Сєнцова й активіста Олександра Кольченка. Також ніхто не забуває й про інших українців, котрі перебувають у російських тюрмах як політичні заручники. Складається враження, що це питання все серйозніше і серйозніше сприймається російською стороною, і звідси в нас є обережний оптимізм, що рано чи пізно воно має бути вирішено».
6 жовтня відновився суд над українкою у російському Донецьку («тезці» найбільшого міста Донбасу). Зокрема там допитали чергового свідка — співробітника дорожньої патрульної служби Михайла Луценка, котрий заявив, що це нібито він нібито затримав Надію у Воронезькій області РФ. Однак майже на всі запитання він відповідав, що нічого не пам’ятає — і те, де нібито підібрали Савченко, і те, в що вона була одягнена й чи були у неї ушкодження.
Відтак Ілля Новиков намагався з’ясувати, чому п. Луценко вирішив доповнити у червні свідчення, дані ним у березні ц. р. Коли ж адвокат запитав — «Можете пояснити — коли ви краще пам’ятали обставини: в червні чи у березні?», то почув у відповідь: «Однаково». У залі після цього лунав сміх.

Кандидати на обмін
Уже можна назвати й імена людей, котрих можуть обміняти на українців, котрих тримають у заручниках у РФ. Так, Дзержинський районний суд Донецької області 25 вересня засудив затриманого в Україні майора ЗС РФ Володимира Старкова до 14 років в’язниці з конфіскацією майна. Про це повідомив Анатолій Матіос, головний військовий прокурор України. За його словами, серед інших звинувачень п. Старкову ставилося ведення аґресивної війни проти України. Диверсант виконував наказ начальника ГШ РФ Герасимова. Пізніше п. Матіос додав, що Старков у суді повністю визнав свою провину.
А 29 вересня Суд у Києві спрямував на розгляд до Апеляційного суду справу Олександра Александрова й Євгена Єрофєєва, затриманих на сході України в результаті бою, в якому загинув український військовослужбовець. Крім того, суд продовжив до 21 листопада запобіжний захід росіянам у вигляді тримання під вартою. Під час короткої перерви в засіданні п. Єрофєєв устиг сказати журналістам, що не визнає своєї провини, а свідчення на себе начебто дав під загрозою смерті.
Як писав «Міст», Олександр Александров й Євген Єрофєєв були затримані на території Луганської області 16 травня ц. р. На допиті росіяни розповіли, що служать в одному з підрозділів російських ЗС, а на території України виконували розвідувальне завдання. У Міністерстві оборони РФ заявили, що Єрофєєв й Александров звільнилися з військової служби ще в грудні минулого року.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply