Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Через західні санкції РФ втрачає мільярди

Автор:

|

Квітень 05, 2018

|

Рубрика:

Через західні санкції РФ втрачає мільярди

Зараз на арктичному шельфі РФ видобуток нафти ведеться тільки на Прирозломному родовищі в районі півострова Ямал

Хоча Путін не втомлюється бадьоро повторювати: мовляв, нам міжнародні санкції, що слону шріт, насправді бюджет Російської Федерації (РФ) втрачає величезні гроші. Причому власне секторальні санкції, запроваджені США й Європейським Союзом (ЄС) після анексії Криму та початку збройної аґресії проти України на Донбасі, всерйоз загрожують Москві. Мало ефективні на початках, вони насправді розраховані на стратегічну перспективу та здатні загнати в глибоку кризу головне джерело валютних надходжень для РФ — нафтогазову галузь.
Санкції вже зараз призвели до заморожування понад десять великих нафтових проектів. У результаті виробництво чорного золота в РФ у найближчі роки може впасти на 5-10 %, а бюджет країни вже 2025-го ризикує недорахуватися 150 млрд RUR, тобто приблизно 4 % податкових надходжень від галузі 2016 року, пише gazeta.ru. Подальший прогноз також песимістичний. До 2030-го втрати можуть досягти 270 млрд RUR (10 %). Наголосимо, що йдеться винятково про відрахування до бюджету, втрати прибутків нафтових компаній РФ, більшість яких перебувають у державній власності, будуть значно більшими.

Втікають усі
Нагадаємо, що санкції проти російського енергетичного сектору почали поетапно вводитися влітку 2014 року. Компаніям із РФ було обмежено надання кредитного й акціонерного капіталів, а також заборонене постачання обладнання для розвідки та видобутку нафти на морському шельфі на глибині понад 150 м і для розробляння сланцевих покладів. У серпні 2017-го США посилили санкції, запровадивши додаткові заборони на постачання товарів і технологій для видобутку, а також законодавчо прописавши можливість запровадження обмежень щодо експортних трубогонів.
Через санкції були припинені практично всі спільні з іноземними компаніями проекти з розробки на території РФ сланцевої нафти. Так, нідерландсько-британська Royal Dutch Shell зупинила спільну з «Газпром-нафтою» розробку перспективного родовища в Ханти-Мансійському автономному окрузі в Тюменській області, головному нафтогазовому реґіоні РФ, що посідає друге місце за масштабом економіки після Москви. Те саме зробила й французька Total. Відклали проект «Роснафти» і British Petroleum в Оренбурзькій області РФ.
Остання «ластівка» прилетіла 1 березня ц. р., коли стало відомо, що американська Exxon Mobil заявила, що через санкції відмовляється від низки спільних проектів із «Роснафтою». Причому попередні роботи вже були виконані — свої збитки з урахуванням уже вкладених інвестицій Exxon Mobil оцінила в 200 млн USD. Але куди подінешся: санкції є санкції. Раніше Exxon Mobil уже призупинила спільні нафтові проекти з росіянами в Карському морі та на Туапсинському родовищі в Чорному морі.

На появу нових свердловин годі сподіватися
Масова відмова від спільних проектів стала для нафтових компаній РФ важким ударом. «90 % нафтових компаній РФ не в стані освоїти розробку 85 % сланцевих і шельфових родовищ із високою капіталоємністю геологорозвідки. Що гірше, в них немає власних технологій видобутку», — пояснює Михайло Крилов, директор аналітичного департаменту «Golden Hills — Капітал АМ». «У нас є всі шанси залишити наступним поколінням поклади нафти, до яких руки нібито дійшли, але ці «руки» виявилися недостатньо оснащені», — вважає експерт.
Він із сумом констатує, що заходи щодо імпортозаміщення таких технологій, про які Кремль гучно заявив ще 2014 року після запровадження першої хвилі міжнародних санкцій, наразі жодних результатів не дали. Зараз на арктичному шельфі видобуток нафти ведеться лише на Прирозломному родовищі, яке «Газпром-нафта» розробляє самостійно. Однак і тут на всіх етапах робіт залучалися іноземні компанії — і для буріння, і для надання інжинірингових і сервісних послуг. Щоправда, зроблено це було ще до запровадження санкцій.
На появу нових свердловин, принаймні, на дуже перспективному з точки зору покладів вуглеводнів арктичному шельфі, в найближчій перспективі росіянам годі й сподіватися. Так, буріння лише однієї розвідувальної свердловини в цьому реґіоні може коштувати близько 1 млрд USD «Російським компаніям буде складно профінансувати такі великі проекти без залучення іноземних партнерів», — зазначає Дмитро Маринченко, директор групи з природних ресурсів і сировинних товарів Fitch Ratings.
Виникли проблеми і з розробкою вже розвіданих родовищ. Устаткування власного виробництва для гідророзриву пласту (ГРП), з використанням якого видобувається 10 % усієї російської нафти, в РФ немає. Водночас поставки іноземного обладнання для ГРП також потрапили під дію санкцій.

Відкладений ефект
Поки що про збитки від санкцій більше торочать іноземні компанії, які змушені згортати проекти в РФ, в які вже були вкладені чималі інвестиції. Саме завдяки їм РФ за інерцією продовжує утримувати лідерство за обсягами видобутої нафти. Однак російські експерти б’ють на сполох: усе так не буде. Старі родовища виснажуються, а для розвідки й освоєння нових, особливо, шельфових і сланцевих, у РФ немає ні коштів, ні технологій. «Більша частина експлуатованих зараз великих родовищ була відкрита ще в 1970-1980-х рр., а нових відкриттів недостатньо для компенсації падіння видобутку в найближчому майбутньому», — констатує Дарія Козлова, старший консультант Vygon Consulting.
«Найнебезпечніше в санкціях, що вони, практично не відбиваючись на день сьогоднішній, дуже впливають на завтрашній, а, головне, ставлять під сумнів день післязавтрашній», — наголошує Тетяна Мітрова, директор російського Центру досліджень у галузі енергетики бізнес-школи «Сколково».
У своєму дослідженні експерти розробили два сценарії розвитку подій для російської нафтової галузі: базовий, при якому санкції збережуться, а ціна на нафту буде змінюватися в діапазоні 50-60 USD за барель, і так званий стрес-тест, який передбачає посилення санкційного тиску при цінах у районі 40 USD за барель. У першому випадку, за розрахунками експертів, видобуток нафти в РФ до 2025 року знизиться до 540 млн т, у другому — до 505 млн. Для порівняння — 2017-го обсяг склав 548,8 млн т.

Ігор Берчак

До теми
Завдяки підвищенню цін на нафту через обмеження видобутку в рамках угоди ОПЕК+ російський бюджет отримав 2017 року додаткові 1,2 трлн RUR. Нагадаємо, що з кінця 2016 року 27 країн, в т. ч. члени Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) і тих, хто в картель не входить (РФ), сумарно знижують видобуток на 1,8 млн барелів на добу (бар/д). У результаті нафта постійно додає в ціні. Так, середня ціна нафти марки Urals за підсумками січня-лютого ц. р. склала 65,99 USD за барель (2017-го в цей період — 53,32 USD). Дія угоди ОПЕК+ має закінчитися цьогоріч, але Саудівська Аравія вже почала активну кампанію за її продовження, пише інформаційна агенція Reuters. Як заявив Мухаммед бен Салман, принц-спадкоємець Саудівської Аравії, Ер-Ріяд і Москва обговорюють продовження співпраці щодо обмеження видобутку нафти та працюють над тим, «щоб перейти від угоди на рік до угоди терміном на 10-20 років».
Здавалося б — вигода для РФ очевидна. Але експерти звернули увагу на те, що з ідеєю довготермінового обмеження видобутку саудівський принц виступив у ході двотижневого візиту до США. Саме останні, де-юре не беручи участь в угоді ОПЕК+, де-факто є одними з ключових її бенефіціарів. Зростання цін на нафту дає можливість видобувним компаніям із США збільшувати видобуток і поступово опановувати все нові ринки. За останніми даними Управління з енергетичної інформації США, видобуток нафти в США зріс до 10,433 млн бар/д, а до кінця року, згідно з більшістю прогнозів, країна цілком може перетнути межу в 11 млн бар/д. Саудівська Аравія при цьому видобуває трохи більше 10 млн бар/д, РФ — 10,5 млн бар/д.
У цій ситуації Москва може сама себе загнати в глухий кут. У гонитві за збільшенням прибутків у короткотерміновій перспективі вона може дати можливість нафтовим компанія зі США наростити власні обсяги та завдяки цьому перехопити традиційні ринки збуту. Засідання профільних міністрів країн-учасниць ОПЕК+, де, ймовірно, і вирішиться подальша доля угоди, відбудеться у Відні 22 червня ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply