Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Блокада Азовського моря: Кремль переслідує три мети

Автор:

|

Жовтень 10, 2018

|

Рубрика:

Блокада Азовського моря: Кремль переслідує три мети

Починаючи з весни ц. р. у контексті збройної аґресії Російської Федерації (РФ) проти України поруч із Донбасом усе частіше згадують Азовське море. Після здачі в експлуатацію в травні Керченського мосту морська прикордонна охорона РФ взялася систематично проводити огляди кораблів, незалежно від національної приналежності, які йдуть у напрямку українських портів Маріуполя та Бердянська, мотивуючи це безпекою мосту. Значно почастішали й військові провокації РФ безпосередньо в Азовській акваторії та затримання рибальських суден під українським прапором. На думку експертів, Кремль при цьому переслідує принаймні три мети.

Економіка: під прицілом 80 % українського експорту
Після анексії Автономної Республіки Крим (АРК) і втрати тамтешніх портів, зокрема, Керчі, основний вантажопотік перемістився в Маріуполь і Бердянськ, через які зараз проходить приблизно 80 % експорту України (в основному, продукція металургії та сільського господарства). Однак регулярні перевірки суден у Керченській протоці та конструкція моста, яка є занадто низькою для кораблів типу Panamax (клас морських вантажних суден, котрі можуть проходити шлюзами Панамського каналу. — Ред.), на частку яких 2016 року припадало близько 23 % всього судноплавства в цьому районі, вкрай ускладнюють судноплавство.
У результаті вантажопотік із Маріуполя скоротився на 27 % (з майже 9 млн т 2015-го до 6,5 млн т 2017 року), а з Бердянська — на 47 % (із 4,5 млн т 2015-го до 2,4 млн т 2017 року). Причому до початку збройної аґресії РФ вантажопотік був ще більшим: 2013-го через Маріуполь проходило до 15 млн т вантажів. Значно погіршилися й логістичні умови. Якщо до побудови мосту в Керченській протоці час очікування становив 10-12 год., то тепер торговим судам доводиться чекати від трьох до семи діб. У випадку з кораблем водотоннажністю 20 тис. т тиждень очікування обходиться в 100 тис. USD. Тож не дивно, що іноземні судновласники не надто охоче співпрацюють із українськими портами.
Це призводить до втрати не лише грошей, а й робочих місць — під загрозою звільнення опинилися чверть із майже 6 тис. працівників у обох портах. На тлі й так непростої соціально-економічної ситуації у фактично прифронтових містах це може стати серйозною проблемою. Крім цього, цілком можливо, РФ розглядає Азовську блокаду як своєрідну репетицію перед блокуванням українських портів у Чорному морі на захід від анексованої АРК. Оскільки більша частина експорту України перевозиться морем, то якщо РФ вирішить вибрати такий підхід, це стане потужним ударом по українській економіці.

Військова складова: десанту не буде
Експерти пишуть і про багато військових загроз: російські кораблі можуть обстрілювати позиції українців із моря; вони можуть застосувати крилаті ракети «Калібр», аби завдати удару практично по будь-якій точці на території України; за допомогою висадки морського десанту РФ може доправити своїх бійців до лінії фронту на Донбасі, й атакувати зі запілля.
Водночас якраз останній варіант виглядає малоймовірним. «Я вам скажу як командир десантного корабля у минулому… Сумніваюся, що росіяни зараз мають достатньо сил в Азовському морі, аби провести десантну операцію», — розповів інформаційній аґенції «Укрінформ» капітан 1-го рангу Дмитро Коваленко.
Він пояснив, що така оцінка ситуації базується на тому, що фізико-географічні умови Азовського моря складні для десантних операцій, і висловив переконання, що сконцентровані Україною у реґіоні сили достатні для стримування можливих аґресивних дій РФ. «Якщо будуть великими кораблями висаджувати, потраплять у зону досяжності нашої артилерії. А десантний корабель під час висадки — це мішень, а калібри у нас серйозні. Я півроку відповідав саме за протидесантну оборону в цьому реґіоні. Повірте, сили є й резерви є», — наголосив капітан Коваленко.

Політика: вселити почуття втоми від війни
Також можна не сумніватися, що спричинені морською блокадою зростання безробіття та падіння доходів населення у 445-тисячному Маріуполі та 110-тисячному Бердянську Кремль розглядає як один із елементів неоголошеної гібридної війни. «За ступенем концентрації проросійського населення Маріуполь мало чим відрізняється від будь-якого іншого міста, яке входило до складу вигаданої Новоросії. Деякі персонажі тут відкрито кажуть, що чекають приходу ДНР», — зазначає Олександр Коваленко, військовий оглядач «Інформаційного спротиву».
«Мета російської політики — не лише дискредитувати українські порти, але й посіяти в реґіоні економічний і соціальний хаос», — пише німецький часопис Frankfurter Allgemeine Zeitung. Причому плани Путіна — значно ширші. «Всі ці події відбуваються на певному політичному тлі: в березні 2019-го Петро Порошенко візьме участь у президентських виборах на платформі національної безпеки, тому він зайняв жорстку позицію в питанні Азову. Якщо Україна знову поступиться РФ, це стане потужним ударом по моральному духу українців в той момент, коли популістські опозиційні кандидати за підтримки російських медіа просувають ідеї «миру» та «компромісу» напередодні президентських виборів і наступних парламентських виборів у жовтні. РФ прагне вселити почуття розчарування й утоми від війни, яка триває вже чотири роки», — підсумовує Європейська рада з міжнародних відносин.

Україна готується дати відсіч
Але в Києві не сидять, склавши руки. Влітку ц. р. на Азовське узбережжя був передислокований посилений підрозділ морської піхоти. Як розповів генерал-майор Юрій Содоль, командувач морською піхотою Військово-морських сил України (ВМС), підрозділ оснащений новітнім озброєнням: модернізованими БТР-70ДТ, переоснащеними БМП, а також сучасними засобами зв’язку — радіостанціями Harris і комплектами супутникового зв’язку TuWay.
На початку вересня в Бердянському порту були спущені на воду два панцерних катери — «Лубни» і «Кременчук», а наприкінці місяця перехід із Одеси до Маріуполя через Керченську протоку здійснили рятувально-пошуковий корабель «Донбас» і морський буксир «Корець». Повідомляється, що кораблі стануть основою нової бази ВМС в Азовському морі, яка має бути створена до кінця 2018-го. Крім цього, генерал-полковник Сергій Попко, командувач сухопутними військами України, заявив, що Україна буде нарощувати сухопутну групу неподалік від Азовського узбережжя. За його словами, йдеться про створення постійних структур територіальної оборони, розміщення ракетних і артилерійських підрозділів, а також військово-повітряних сил «для забезпечення надійного захисту узбережжя».
Тим не менш, співвідношення сил — явно не на користь України. Зараз на Азовському морі у РФ є приблизно 40 бойових кораблів різних класів. При цьому вона може легко збільшити свою групу, адже під боком — Чорноморський флот зі штаб-квартирою в Севастополі, який має в своєму розпорядженні понад 2,8 тис. різноманітних кораблів і кілька десятків тисяч військовослужбовців.
Але не все так очевидно. «РФ сильніша за Україну на морі, але потужна підтримка Києва з боку Вашинґтону може змінити ситуацію в реґіоні», — вважають експерти американської консалтингової компанії Stratfor. Вашинґтон уже надав Україні станцію контролю за морськими цілями, і підтримка США, за словами Курта Волкера, спеціального представника Держдепартаменту, цим не обмежиться. «Ми не визнаємо претензії РФ на акваторію Азовського моря. Ми вважаємо, що присутність російських військових там — дуже аґресивний і провокативний крок. І нас це дуже сильно непокоїть», — заявив дипломат «Громадському».
Як писав «Міст», 27 вересня на базі Берегової охорони ВМС США у Балтиморі за участі Президента Порошенка, командувача ВМС України віце-адмірала Ігоря Воронченка, помічника міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Роберта Карема та віце-адмірала Берегової охорони США Майкла Макалістера відбулася церемонія передачі Україна перших двох 34-метрових патрульних катерів класу Island. За потреби, вони також можуть бути передислоковані в акваторію Азовського моря.
Також не варто забувати, що будь-яка відкрита збройна провокація з боку РФ означатиме повну руйнацію улюбленої тактики відставного підполковника КДБ Путіна, котрий не втомлюється повторювати, буцімто регулярних підрозділів РФ на Донбасі немає, а з українським військом воюють «донецькі шахтарі та трактористи».

Ігор Берчак

До теми
Британський міністр оборони Гевін Вільямсон у ході свого візиту до України повідомив, що 2018 року Об’єднане Королівство спрямує до України морську піхоту (про це тижневик Міст писав у минулому числі), а 2019-го розширить військову присутність у Чорному морі. Про це повідомляє The Daily Telegraph. «Ми будемо розширювати наші зусилля з навчання та підтримки за допомогою Королівського флоту і морської піхоти, стежачи за тим, щоб український флот і українські збройні сили мали навичками і технічними можливостями, для того, щоб протистояти зростаючим загрозам», — зазначив міністр. «Наша прихильність залишається непохитною. Доти, доки існує небезпека, ми будемо надавати вам підтримку. Чим безпечніші ви тут, тим безпечніші ми у Великій Британії», — додав п. Вільямсон.
Він наголосив на важливості того, що Об’єднане Королівство й Україна поділяють «спільні цінності» і готові за них боротися. Зокрема, мова йшла про ґрунтованому на міжнародному праві ладі, якого, на думку міністра, РФ не дотримується. «Кремль намагається підірвати наші цінності, зруйнувати наш спосіб життя і змінити результат «холодної війни», — сказав високий гість. Він також зустрівся з Петром Порошенком, із котрим обговорив військову співпрацю України та Великої Британії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply