Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

22 мільйони громадян РФ живуть за межею бідності

Автор:

|

Грудень 21, 2017

|

Рубрика:

22 мільйони громадян РФ живуть за межею бідності

World Inequality Lab провела глобальне дослідження, присвячене розриву між багатими і бідними. Згідно з підсумковою доповіддю, нерівність у прибутках зростає практично в усьому світі, а одним із лідерів за цим показником в останні роки стала Російська Федерація (РФ).
2016 року на 10 % найбільш забезпечених громадян РФ припадало 46 % національного доходу. Для порівняння, в Китаї десята частина населення отримує 41 % національного доходу, в Європі цей показник становить 37 %, у США та Канаді — 47 %, в Бразилії, Індії й країнах Африки — 55 %.
Згідно з нещодавнім дослідженням російського Фонду громадської думки, 63 % мешканців РФ вважають, що великий розрив у прибутках заважає розвитку країни. У тому, що різниця між багатими та бідними в державі дуже велика, впевнені понад 90 % росіян, 74 % опитаних вважають, що цей розрив із кожним роком збільшується. За даними Російської статистичної агенцією (Росстат), якщо 2016-го прибутки нижче прожиткового мінімуму отримували 19,8 млн громадян РФ, то цього року таких уже понад 22 млн (приблизно 14 % населення країни).

Російські парадокси
Перше, що впадає у вічі: напередодні призначених на весну наступного року президентських виборів пропаганда РФ усіляко переконує населення в тому, що західні санкції тут ні до чого, а винен в усьому… президент Борис Єльцин, котрий, нагадаємо, передав Путіну владу новорічної ночі далекого 2000 року. Сам Путін не соромиться розказувати, що великий розрив у доходах між багатими і бідними зумовлений «шоковою терапією» 1990-х: «Це реальна проблема, над якою ми точно маємо працювати. Це тенденція у розвитку російської економіки та соціальної сфери. Тенденція, що виникла на початку 1990-х, із моменту демонтажу радянської соціальної системи та розвитку ринкових взаємин, які були пов’язані з «шоковою терапією». Тобто, всі 17 років при владі президент РФ так і не спромігся подолати наслідки розвалу СРСР? А за що ж він увесь цей час отримував чималеньку президентську зарплату?
Ще один парадокс — на папері виходить, що насправді доходи росіян зростають. Нещодавно Росстат заявив про те, що порівняно з 2016 роком середня зарплата в РФ збільшилася на 8,6 %, а за останні п’ять років вона зросла на 44 %. Щоправда, при цьому робиться невеличке уточнення: «у номінальному вираженні». Тобто, кількість отриманих рублів зростає, але купити на них можна дедалі менше.
Той самий Росстат був змушений визнати, що падіння реальних прибутків мешканців РФ спостерігається вже четвертий рік поспіль. Якщо за підсумками 2014 року в реальному вираженні вони впали на 0,7 %, то 2015-го — вже на 3,2 %, 2016-го ж зниження склало 5,9 %. Експерти Вищої школи економіки РФ полічили, що з жовтня 2014-го по травень 2017 року (від початку запроваджень західних санкцій) реальні доходи росіян загалом обвалилися на 19,2 %. Продукти харчування дорожчали в середньому на 28,5 %, непродовольчі товари — на 26,2 %, а послуги — на 21,3 %.
Ще один парадокс сучасної РФ — працюючі бідняки. «Та бідність, яка є в країні, — це бідність працюючого населення. Унікальне явище в соціальній сфері. На рівні місячного прожиткового мінімуму працює 4,9 млн осіб. Про яку продуктивність праці можна казати, якщо за місяць роботи людина заробляє такі гроші», — обурювалася Ольга Голодець, віце-прем’єр РФ. Зазначимо, що в другому кварталі ц. р. місячний прожитковий мінімум у РФ становив 175 USD.

Найбагатші — на Чукотці, найбідніші — в Дагестані та Криму
А тепер візьмімо до рук калькулятор і порахуємо, скільки ж приблизно заробляє середньостатистичний громадянин РФ. Одразу наголосимо, що йдеться лише про середні показники, які звалюють в одну купу і мільйонерів, і жебраків.
Отож, середня заробітна плата в РФ зараз становить 670 USD. Однак існує суттєва різниця за реґіонами. Найбільші заробітки — в Чукотському автономному окрузі (там величезні поклади вуглеводнів). Умовні «чукчі» (насправді автохтонне населення тут практично жебракує, всі гроші йдуть до кишень вахтовиків із центральних районів РФ) щомісяця заробляють рекордні для сучасної РФ 1560 USD. Москва — на третьому місці з показником 1073 USD.
Натомість у Дагестані середня заробітна плата становить лише 332 USD. Недалеко втекли й анексовані Севастополь (441 USD) та Автономна Республіка Крим (408 USD). Оскільки приблизно 25 % населення РФ становлять пенсіонери, цікаво поглянути й на російські пенсії. Мінімальна пенсія в РФ 2017 року становила 108 USD, середня — в межах 233 USD.
Водночас величезне значення має й рівень цін, який разюче відрізняється в різних реґіонах РФ та й навіть у кожному з них (великі міста, селища при заводах чи шахтах, звичайні села). «Рівень зарплати в 38-100 тис. RUR не гарантує стабільно високого рівня життя, тому що девальвації й кризи періодично знецінюють ці суми», — зазначає Кирило Яковенко, аналітик російської компанії «Алор Брокер».

Із РФ утікають мільярди
Судячи з усього, пересічним росіянам найближчим часом не варто очікувати на покращення життя, адже макроекономічні показники виглядають украй песимістично. Так, днями стало відомо, що Центральний банк РФ (ЦБ) оцінив чистий відтік капіталу за підсумками 2017-го в 29 млрд USD. Про це повідомила Ельвіра Набіулліна, глава ЦБ. Причому ще місяць тому ЦБ бадьоро заявляв лише про 17 млрд USD, які будуть виведені з країни. Іншими словами, експерти ЦБ мимохіть помилилися в своїх прогнозах на цілих 12 млрд USD. Ельвіра Набіулліна також визнала, що доведеться переглянути оцінку чистого відтоку капіталу і 2018 року. Певна річ, у бік збільшення: із десяти до 16 млрд USD. Нагадаємо, що за підсумками 2014-го (першого року запровадження міжнародних санкцій) із РФ були виведені рекордні 154 млрд USD.
Загроза запровадження нових санкцій, пов’язаних зі забороною купівлі облігацій російського державного боргу, може спровокувати ще більший відтік капіталу з РФ року наступного, вважає Валерій Миронов, заступник директора Вищої школи економіки РФ. «Іноземні інвестори можуть почати скидати російські боргові державні папери (йдеться про суму близько 30 млрд USD) конвертувати їх у долари і виводити капітал», — припускає експерт. За його словами, відразу після Нового року можна очікувати й різкого падіння курсу рубля: «Найближчі можливі орієнтири — 60-65 RUR за 1 USD (зараз — 58,6).

«Братня» китайська допомога
Не маючи можливості отримувати кредити у країнах Заходу, РФ вирішила шукати порятунок на Сході. Нещодавно стало відомо, що Китайська Народна Республіка (КНР) надасть кредит РФ у розмірі 6,8 млрд USD на будівництво першої в Росії високошвидкісної залізниці Москва-Казань.
Напередодні Експортно-імпортний банк і Державний банк розвитку КНР надали кредити в розмірі 93 млрд EUR і 9,8 млрд юанів російському заводу з виробництва зрідженого природного газу — «Ямал СПГ». А банки з китайським капіталом незабаром почнуть видавати кредити на сільськогосподарські проекти на Далекому Сході.
«Менш ніж за тиждень КНР надав РФ кредити на суму, що досягає сотень мільярдів USD. Як російська економіка дійшла до того, що звернулася з проханням про допомогу до КНР? Це остання битва загнаного звіра. Якщо вже в найближчому майбутньому ціни на нафту не підіймуться і санкції не будуть послаблені, то можна очікувати нового обвалу рубля, а економічна криза в РФ посилиться», — пише китайське інтернет-видання Sina.com.
Водночас давно відомо, що прагматичні китайці просто так грішми не розкидаються. «Ризики співпраці з КНР — дуже високі. Пекін, зазвичай, дає кредити або при входженні в проект, або за умови, що продукт із цього проекту буде надходити на китайський ринок, або що обладнання для нього буде виробництва КНР, — наголошує Ігор Юшков, провідний експерт Фонду національної енергетичної безпеки та викладач Фінансового університету при уряді РФ.
Чим Путін збирається розплачуватися з китайцями — газовими родовищами Сибіру чи землями Далекого Сходу? В будь-якому разі для пересічних жителів РФ це не має жодного значення: їх і далі тішитимуть зростанням зарплат «у номінальному вираженні». А винен у всьому буде покійний Єльцин.

Ігор Берчак

До теми
Росіяни заборгували за сплату аліментів щодо утримання дітей понад 1,7 млрд USD. Про це заявила Тетяна Назаренко, суддя Верховного суду РФ. Стягнення аліментів залишається найпоширенішою категорією справ у сфері сімейного законодавства, зазначили в суді. Тим часом президент РФ підписав поправки до Кодексу про адміністративні правопорушення, згідно з якими судові пристави отримали право затримувати боржників із аліментів, а також працездатних росіян, котрі відмовляються утримувати своїх непрацездатних батьків. Раніше боржник міг не з’явитися за викликом судових приставів, тому тим доводилося звертатися за допомогою до поліції, що ускладнювало процедуру залучення до адміністративної відповідальності. Також стало відомо, що за підсумками 2017-го біля 6,8 млн громадян РФ (8-9 % економічно активного населення), котрі мають борги понад 510 USD, стануть потенційно невиїзними — прикордонна служба не випускатиме їх за кордон. У сукупну суму боргу увійдуть банківські кредити, оплату за житлово-комунальні послуги, податки, штрафи за порушення правил дорожнього руху й аліменти.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply