Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Ранні виявлення коронавірусу дозволять обмежити неґативні наслідки пандемії

Автор:

|

Травень 04, 2020

|

Рубрика:

Ранні виявлення коронавірусу дозволять обмежити неґативні наслідки пандемії

У трубах, якими протікає технічна вода в Парижі, нещодавно виявили коронавірус. Про це повідомила газета Le Figaro. Інфекцію виявили, коли брали взірці води для аналізу: у чотирьох проб із 27 був Covid-19. Мер французької столиці запевнив, що аналіз води показав «крихітні сліди» коронавірусу та запевнив, що технічна вода в місті протікає окремою системою труб, не пов’язаною з кранами в житлових будинках.
Відтак міська влада столиці Франції наказала негайно припинити використання технічної води, яку черпають для фонтанів, а також для поливу парків та очищення вулиць. Яким чином коронавірус опинився у воді, наразі не відомо. Зразки проб надіслали на аналіз до Реґіональної агенції з питань охорони здоров’я. До цього у Всесвітній організації охорони здоров’я запевняли, що немає жодних доказів того, що коронавірус передається через каналізаційні системи, з очищенням стічних вод або без них.

Стічними водами
Своєю чергою, вчені вважають, що результати моніторингу стічних вод можуть послужити також одним із інструментів раннього виявлення та попередження у тому випадку, якщо коронавірус повернеться. Наразі проблема залишається в тому, що бракує реагентів, необхідних для проведення досліджень. Про це пише авторитетний журнал Nature.
Більше десятка дослідницьких груп по всьому світу приступили до вивчення стічних вод на предмет присутності в них слідів нового коронавірусу. На їхню думку, це може стати одним із способів оцінити загальне число заражених у тому чи іншому співтоваристві, оскільки обстежити всіх людей на коронавірусну інфекцію просто неможливо. За словами науковців, цей метод також можна використовувати, якщо коронавірус повернеться, виявити ще до появи симптомів у людей. Крім Франції, дослідники виявили сліди цього вірусу в стічних водах у Нідерландах, Сполучених Штатах і Швеції.
Аналіз стічних вод — використаної води, що проходить через каналізаційну мережу та надходить на очисні підприємства, — один із способів, що дозволяє дослідникам відстежити інфекції, які виділяються зі сечею та фекаліями, такі, як SARS-CoV-2.
Гертьян Медема, мікробіолог із Інституту досліджень води KWR у Ньювегейні (Нідерланди), вважає, що на одну водоочисну станцію надходять стічні води приблизно від мільйона осіб. Аналіз стічних вод у таких обсягах дозволяє точніше оцінити масштаби поширення коронавірусної інфекції, ніж тестування людей, адже моніторинг стічних вод дає можливість врахувати ті випадки, коли людей не тестували на коронавірусну інфекцію, і коли у людей були лише легкі симптоми захворювання. Д-р Медема виявив генетичний матеріал SARS-CoV-2 у пробах, взятих на кількох водоочисних станціях у Нідерландах. «Органи охорони здоров’я бачать лише вершину айсберга», — запевняє він.
За словами дослідників, аби точно оцінити масштаби поширення інфекції в тому або іншому співтоваристві, спираючись на зразки стічних вод, необхідно з’ясувати, скільки саме РНК вірусу виділяється з калом, і розрахувати кількість заражених людей у цьому співтоваристві на основі даних про концентрацію РНК вірусу в зразках стічних вод.
Крім цього, дослідникам доведеться переконатися, що вони аналізують репрезентативні проби вод екскрементами людей, що містяться в них, а не вибіркові зразки, і що їхні тести дозволяють виявляти низькі концентрації РНК вірусу, як сказали науковці, котрі репрезентують Квінслендський альянс експертів із гігієни довкілля в Австралії — дослідницький центр, що консультує уряд країни з питань екологічної санітарії. За їхніми словами, дуже важливо, щоб моніторинг стічних вод, — якщо його почнуть проводити в значних масштабах, — не перетягував на себе ресурси, необхідні для проведення тестів у людей.
Частина зусиль із відстеження поширення вірусу гальмують закриття університетів і лабораторій, а також через обмеженість запасів реагентів, необхідних для проведення досліджень. Так вважає Кайл Біббі, фахівець із охорони навколишнього середовища в Університеті Нотр-Дам (штат Індіана). «Ми не хочемо ускладнювати глобальний брак ресурсів», — запевняє він.
Моніторинг стічних вод уже кілька десятиліть використовують для того, щоб оцінювати успішність кампаній із вакцинації від поліовірусу. Чарльз Герба, мікробіолог із Університету Арізони, котрий виявив сліди SARS-CoV-2 у неочищених стічних водах у Тусоні, повідомив, що цей підхід можна використати для оцінки ефективності таких заходів, як соціальне дистанціювання.
Постійний моніторинг стічних вод може слугувати неінвазивним інструментом раннього попередження. Про це запевняє Анна Марія де Роду Хусман, експертка з інфекційних захворювань із Національного інституту суспільного здоров’я та навколишнього середовища у Більтховені (Нідерланди). Раніше цей інститут досліджував стічні води, щоб контролювати ситуацію зі спалахами норовірусу, стійких до антибіотиків бактерій, поліовірусу та кору.
Група експертів під керівництвом д-ра Хусман виявила сліди SARS-CoV-2 в стічних водах летовища Схіпхол у Тілбурзі всього за чотири дні після того, як у Нідерландах підтвердили перший випадок захворювання. Тепер учені планують дослідити стічні води у столицях всіх 12 провінцій Нідерландів, а також в інших містах, де досі не зафіксували жодного підтвердженого випадку. Група науковців під керівництвом д-ра Медеми виявила РНК коронавірусу в стічних водах міста Амерсфоорт ще до того, як там підтвердилися перші випадки зараження.
Як засвідчили дослідження, сліди SARS-CoV-2 з’являються у фекаліях вже на третій день після зараження, тобто набагато раніше, ніж виникають симптоми, достатньо виражені для того, щоб відправити людину до шпиталю та поставити їй офіційний діагноз (такі симптоми можуть з’явитися за два тижні). Про це повідомила Тамара Кон, вірусологиня зі Швейцарського федерального інституту технологій в Лозанні. За її словами, відстеження концентрації частинок вірусу в стічних водах дозволить чиновникам системи охорони здоров’я приймати обґрунтовані рішення щодо введення таких заходів, як ізоляція. «Зволікання в сім-десять днів може істотним чином вплинути на тяжкість цієї епідемії», — прогнозує вона.

Від тварин
За даними Всесвітньої організації здоров’я, Covid-19 можуть передавати людям тварини і навпаки. Зокрема, у Нідерландах коронавірусом заразилися норки на хутрових фермах. Міністерство сільського господарства Нідерландів припускає, що тварини могли заразитися коронавірусом від людини, адже у кількох працівників ферм виявили симптоми недуги. Тепер вони можуть заражати інших людей. Наразі там з’ясовують обставини зараження та з метою запобігання поширенню корона вірусу, норок заборонили вивозити з ферм Північного Брабанту (загалом на них утримують 20 тис. тварин). Також перевіряють і сусідні ферми.
Свою чергою, ветеринарна служба Бельгії зафіксувала коронавірус у кота. Хвороба також передалася тварині від її господаря. Факт зараження виявили співробітники факультету ветеринарії Льєжського університету. За словами вірусолога Еммануеля Андре, мова йде про окремий випадок, але таке може відбуватися після тісного контакту між тваринами та зараженими людьми.
Медики виявили зараження коронавірусом й у двох домашніх котів у штаті Нью-Йорк. У Центрі з контролю та профілактики захворювань вважають, що коти заразитися від своїх господарів або сусідів. Перший кіт проявив ознаки хвороби приблизно за тиждень після того, як його господар нетривалий час перехворів на респіраторне захворювання. Цікаво, що діагноз Covid-19 у господаря цього кота не встановили. А от господар другого кота справді був хворий на коронавірус.
Covid-19 заразилася й тигриця у зоопарку Нью-Йорка. Заклад одразу ж замкнули для відвідин. За інформацією Міністерства сільського господарства США, проби у хворої тигриці взяли після того, як у кількох левів і тигрів у зоопарку з’явилися симптоми респіраторного захворювання.
Заходи з контролю поширення інфекцій, такі, як соціальне дистанціювання, ймовірно, дозволять упоратися з поточною пандемією, проте вірус може повернутися, як тільки ці заходи скасують. А більш ранні виявлення коронавірусу в тому або іншому співтоваристві дозволить обмежити неґативні наслідки Covid-19 для здоров’я людей та економіки, особливо якщо цей вірус повернеться наступного року.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply