Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Продовження аґресії РФ проти України може посилити глобальний голод

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

Продовження аґресії РФ проти України може посилити глобальний голод

Агенція Bloomberg опублікувала щорічний «Гід песиміста» на 2019 рік, в якому прогнозує катастрофічний неврожай зернових, викликаний змінами клімату, глобальний голод і натовпи біженців із дрібних країн до багатих, повідомляє Forbes. При цьому Україна залишатиметься одним із найбільших світових виробників зерна, але продовження аґресії Російської Федерації (РФ) проти України, зокрема, блокада українських портів на Азовському морі Маріуполя та Бердянська, може стати причиною неможливості імпортувати його в достатній кількості.

Нищівний Ель-Ніньйо
За прогнозами, 2019-й буде найспекотнішим роком за всю історію кліматичних спостережень. Небувалі повені, посухи, лісові пожежі стануть наслідком кліматичного феномену Ель-Ніньйо (екстремальні коливання температури води й атмосферного тиску в екваторіальній зоні Тихого океану), пише Bloomberg, змальовуючи направду апокаліптичний сценарій.
Через погодні зміни в різних куточках планети кількість продовольства у світі скоротиться, а ціни на ринках сировини й енергоносіїв зростуть. Пекельна спека в Австралії знищить врожай пшениці. Затяжні зливи підірвуть виробництво рису вздовж усього Тихоокеанського реґіону: від Індії до Японії. Дощі, які зазвичай живили аграрні реґіони Бразилії, поступляться місцем посухам, які вдарять по посівах сої та кукурудзи. Глобальні продовольчі запаси почнуть стрімко зменшуватися. Покупці будуть із нетерпінням чекати на врожаї житниць світу, на які не впливає Ель-Ніньйо: США, Канади, України та РФ.

Підступний Путін
Але тут на геополітичну сцену вийде Путін. Президент РФ може заборонити експорт російської пшениці на міжнародні ринки, відповідно, внутрішні ціни на провізію в РФ одразу ж впадуть, а в інших країнах навпаки — збільшаться.
«В цей же час Путін відправить ще більше війська на Донбас на Сході України, посилюючи війну на території головного російського конкурента з продажу пшениці», — припускає Bloomberg. Водночас він продасть ракетні системи Туреччині, що викличе серйозне невдоволення в США. Таким чином російський президент почне розхитувати НАТО, поглибивши напругу в турецько-американських відносинах. Нарощення Військово-морських сил почнеться в акваторії Чорного моря та в протоках, що сполучають його з Середземним морем. Продовжиться та блокування Керченської протоки — єдиного шляху з Азовського моря, де розташовані головні українські зернові порти — Маріуполь і Бердянськ. Це унеможливить експорт українського зерна в країни Близького Сходу й Африки.
Під час зустрічі Дональд Трамп, звісно ж, похвалить Путіна за обмеження російського продовольчого експорту, припускає Bloomberg. Але до липня 2019-го російські обмеження та загальне скорочення врожаїв у світі стануть причиною того, що світові ціни на пшеницю перевищать піки 1974 року (коли діяло ембарго на постачання арабської нафти).

Мільйони голодних біженців
Через скорочення глобальної торгівлі аграрною продукцією та виснаження запасів деякі країни похитнуться. Філіппіни через нездатність вийти на міжнародні ринки з пропозицією рису зіштовхнуться з масовими заворушеннями, які призведуть до жорстокого повалення режиму Родріґо Дутерте. Спричинені продовольчою кризою протести охоплять Індонезію та М’янму. В Східній Африці міжнародні організації оголосять про загрозу гуманітарної катастрофи через втрату місцевих врожаїв. Уряд Єгипту, який залишається найбільшим імпортером пшениці у світі, спробує скоротити субсидії для аграрного сектору і підвищити ціни на хліб. Це дасть поштовх масштабним заворушенням. Через продовольчу кризу та невдоволення через проблеми зі свободою і справедливістю, Єгипет повернеться до масштабних протестів 2011 року.
Мільйони голодних біженців знову вирушать у напрямку Європейського Союзу (ЄС). У цей час Туреччина призупинить свою угоду з європейськими урядами про стримування біженців на своїх кордонах в обмін на мільярди євро допомоги. Під час надзвичайної зустрічі лідери ЄС домовляться посилити контроль на зовнішніх кордонах ЄС. Велика Британія тим часом вийде з ЄС у березні без будь-якої угоди. Багато хто на континенті почне їй навіть заздрити. Популісти від Франції до Чехії об’єднають свої сили, щоб знищити Шенгенську зону. А Італія почне гучно говорити про вихід із ЄС узагалі. Націоналісти, які підтримують жорсткий контроль на національних кордонах, здобудуть сильну меншість в Європарламенті на виборах у травні.

Америка не допоможе
Зарадити ситуації може Північна Америка, адже зумовлені тим самим Ель-Ніньйо дощі сприятимуть рекордному врожаю пшениці, кукурудзи та сої в США та Канаді. Американські фермери готові продавати накопичені запаси зерна, але більшість спустошених країн уже не можуть платити за нього внаслідок різкого зростання світових цін. Допомогти намагається Канада, яка скуповує надлишки, а потім роздає продовольство на мільярди доларів.
Високі світові ціни на зерно викличуть інфляцію, яка роз’їдає економіку США. Дональд Трамп вирішує заборонити експорт зерна з країни та виділяє американським фермерам допомогу в розмірі 50 млрд USD (утричі більше, ніж 2018-го). «Фермери стануть переможцями, але програють платники податків», — пише Bloomberg.
«Якщо все це здається надто надуманим, варто пам’ятати наступне: всі погодні катастрофи і більшість політичних сценаріїв, описаних тут, вже відбувалися в минулому. Просто не одночасно», — такими словами завершує Bloomberg свій песимістичний прогноз на 2019 рік.

Ігор Берчак

До теми
Неґативний вплив Ель-Ніньйо відчувався вже цього року. Деякі найбільші виробники зернових (Австралія, ЄС, РФ та Україна) серйозно постраждали від спеки та посухи. В результаті у світі вперше за останні шість років виник дефіцит пшениці, повідомляло наприкінці літа за підсумками 2017/2018 маркетингового року The Washington Post. «Коли погода руйнує врожаї в одному місці, це може шокувати ринки і економіки в іншому за тисячі кілометрів від нього», — писало видання.
Однак, хоч цього року ситуація з врожаями у світі складна, але не катастрофічна, і проблем із поставками бути не повинно. Запаси з попередніх років допоможуть пом’якшити неґативні наслідки, хоча це все одно може вилитися у значно вищі рахунки для країн, які не вирощують достатньо пшениці самі.
Поганий врожай у деяких реґіонах також може спричинити зміни у торговельних потоках. Приміром, США можуть захопити більшу частку ринку завдяки своєму великому врожаю. Німеччина, яка зазвичай була експортером пшениці, цього року перетвориться на імпортера. І це для Берліна вперше за три десятиліття. Найбільше, на думку WP, постраждають країни Африки та Близького Сходу, які залежать від постачання провізії з-за кордону.

Мовою чисел
Експерти полічили, скільки українцям доведеться заплатити за новорічний стіл. У середньому по Україні для сім’ї з чотирьох осіб святкові наїдки та напої обійдуться в 1 535 грн. Ця сума на 20 % більша порівняно з вартістю новорічного столу 2018-го. Про це повідомив Микола Пугачов, заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки». При розрахунку вартості новорічного меню до уваги брали страви, традиційні для столу середньостатистичної української родини: салати, м’ясні та рибні продукти, овочі, фрукти, хлібобулочні та кондитерські вироби, напої тощо. Повідомляється, що 3 кг салату олів’є традиційної рецептури обійдеться у 129,76 грн, що на 25 % більше, ніж при святкуванні Нового року. Найдорожчими його складниками є ковбаса — 53,08 грн за 0,5 кг, 0,5 кг зеленого горошку — 27 грн, шість яєць — 15,1 грн і 180 г майонезу — 9,5 грн. Ще 25,08 грн треба буде заплатити за цибулю, моркву, картоплю та солоні огірки. Оселедець під «шубою» (1,5 кг) коштуватиме трохи дешевше — 118,32 грн. При цьому левову частку його вартості становитиме філе оселедця — 100 грн за 0,5 кг. Суттєво збільшаться й витрати на м’ясні продукти: 0,5 кг нарізки із сирокопченої ковбаси (салямі) коштуватиме в середньому 80 грн, стільки ж копченої підчеревини — 75 грн, а биток зі свинини (свіжий) — 78,5 грн. За 1 кг свіжого курячого філе доведеться заплатити в середньому 111 грн. Загалом вартість 2,5 кг м’ясних продуктів на новорічному столі становитиме 344,5 грн. Вартість овочів — у середньому 159,48 грн: картопля (2 кг) коштуватиме цього року 13,84 грн, гриби (1 кг) — 47,90 грн, перець солодкий (0,5 кг) — 51 грн, свіжі огірки (0,5 кг) — 16,77 грн, свіжі помідори (1 кг) — 29,97 грн. Фрукти на святковому столі обійдуться у 78 грн: за 2 кг мандаринів треба буде викласти 50 грн, 1 кг бананів обійдеться в середньому у 22 грн, лимон (200 г) — 6 грн. Буханець білого хліба (1 кг) коштуватиме 19,89 грн, а шоколадні цукерки — 170 грн за 1 кг, пляшка шампанського (0,75 л) — 98 грн. У півтора разу більше — 155 грн — доведеться заплатити за пляшку (0,5 л) коньяку. Безалкогольні напої обійдуться у 76,1 грн: 2 л соку — 38,3 грн, мінеральна вода (1,5 л) — 11,3 грн, солодка вода (2 л) — 26,5 грн. Сім’ям, які мають можливість купувати делікатеси, доведеться додатково викласти близько 470 грн. Баночка червоної ікри (120 г) обійдеться у 250 грн, а 200 г червоної риби — у 220 грн. Загальна вартість новорічного столу з делікатесами дійде до 2005,3 грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply