Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Президенти США і РФ: місце зустрічі — Японія

Автор:

|

Липень 03, 2019

|

Рубрика:

Президенти США і РФ: місце зустрічі — Японія
Путін і Дональд Трамп в Осаці

Минулий тиждень, на жаль, став дипломатичним проривом президента Російської Федерації (РФ). Спершу делегації його країні повністю повернули повноваження в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), що викликало обурення не лише України, але й низки інших держав, зокрема, Польщі, Естонії та Литви. А 29 червня під час саміту G20 в японському місті Осака Путін провів низку зустрічей із головними світовими лідерами, при цьому найбільшу увагу привернули перемовини з президентом США.

Невдалий жарт
Перемовини тривали майже півтори години і почалися з двозначного жарту: один із присутніх журналістів запитав, чи буде п. Трамп звертатися до Путіна з вимогою більше не втручатися у вибори в США. Американський лідер погрозив президенту РФ пальцем і сказав: «Будь ласка, не втручайся у вибори!»
Як зазначає The New York Times, цими словами «Трамп викликав новий фурор із приводу свого занадто люб’язного підходу до РФ». «Сама ідея заявити главі іноземної державі, котра вже намагалася втрутитися в американські вибори, не робити цього знову, є верхом безвідповідальності Трампа. Це також рівносильно відкритому запрошенню РФ повторити це ще раз», — пише аналітик CNN Кріс Сілліза. «Трамп жартував із Путіним про втручання у наші вибори. Президент опікується собою, а не інтересами американського народу. Нам потрібен лідер, котрий завжди захищатиме американські цінності», — заявила сенаторка Елізабет Ворен, котра зараз бореться за номінацію кандидатки у президенти США від Демократичної партії на виборах 2020 року.
Надалі були суцільні компліменти, запевнення у взаємній дружбі, Дональд Трамп навіть сказав, що подумає над пропозицією Путіна відвідати так званий парад перемоги в Москві на вшанування 75-річчя закінчення Другої світової війни в Європі, який пройде 9 травня 2020 року. До речі, приїхати на парад пообіцяв і Еммануель Макрон, президент Франції.

Дві дипломатичні ноти
Одним із питань, яке обговорювали п. Трамп і Путін, було звільнення 24 полонених українських моряків, захоплених РФ 25 листопада 2018-го. «Я йому пояснив, що там відбувається. Рішення поки що немає. Триває розслідування, треба дочекатися вироку суду, тоді будемо вирішувати», — заявив президент РФ. У перекладі з дипломатичної мови це означає приблизно наступне: «Доля українських полонених — в моїх руках, захочу, це буде «внутрішня» справа РФ, але якщо отримаю якісь поступки — готовий їх звільнити».
Наочним доказом того, що українські військовополонені стали розмінною монетою в геополітичних комбінаціях Кремля, став грандіозний скандал між президентом України Зеленським і міністром закордонних справ Клімкіним. Причому спровокований він якраз Москвою.
26 червня стало відомо, що РФ таки подала до Міжнародного трибуналу Організації Об’єднаних Націй (ООН) із морського права (який, як писав «Міст», на засіданні в Гамбурзі 25 травня ц. р. зобов’язав РФ негайно звільнити українських моряків та захоплені кораблі) звіт про виконання цього рішення. Водночас Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ скерувало Києву ноту з пропозицією щодо надання українською стороною письмових гарантій участі України «у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства». У своїй відповіді українські дипломати назвали таку пропозицію «цинічною».
Це спричинило вкрай нервову реакцію з боку Володимира Зеленського, котрий скликав терміновий брифінг, на якому заявив, що дізнався про відповідь за підписом Павла Клімкіна з Інтернету. «Я в очі не бачив нашу відповідь на ноту РФ, бо п. Клімкін не вважає необхідним обговорювати такі питання з президентом. Не розумію, чому, не порадившись зі мною, міністр робить твердження від України як держави, коли це є компетенцією президента. Хочу нагадати, що несу особисту відповідальність за зовнішню політику держави згідно з Конституцією», — заявив він.
У відповідь п. Клімкін наголосив, що його відомство мало всі повноваження надсилати відповідь на російську ноту без погоджень із президентом. За його словами, українська нота фіксує тільки міжнародно-правову позицію України, яка не містить «ніяких політичних моментів» і принципово нових питань.
Також МЗС оприлюднило тексти обох дипломатичних нот. «Щоб зняти всі питання, прошу до вашої уваги дві дипломатичні ноти. Перша — російська пастка, достатньо примітивна, друга — наша відповідь, яка викриває приховані мотиви РФ», — повідомив міністр. У тексті російської ноти йдеться про те, що в РФ триває судовий процес, «законність і обґрунтованість якого не може бути оскаржена рішенням Міжнародного трибуналу з морського права». В українській вказується на те, що утримання українських моряків і кораблів є незаконним, а виконання рішення трибуналу є обов’язковим.

Хитрий європейський план
Київське інтернет-видання «Європейська правда» припускає, що занадто емоційна реакція президента свідчить про існування певного непублічного плану, в який не вписувалися дії керівника МЗС України. Згідно з ним, звільнення полонених українських моряків та повернення кораблів мало б бути частиною ширшої домовленості Заходу та РФ. Під час нещодавніх візитів Володимира Зеленського до Парижа та Берліна, українському президентові нібито дали зрозуміти, що на поступки доведеться йти, і Україна не має іншої опції, як із цим змиритися. За цим планом, Захід повертає делегації РФ повноваження у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), а Москва у відповідь знаходить схему звільнення моряків та допускає до анексованого Криму моніторингову місію РЄ.
За даними «Європейської правди», сигнали про такий пакет надходили до українських дипломатів ще наприкінці президентства Порошенка. «Але як «ультиматум», чи «пропозицію, від якої не можна відмовитися», п. Меркель і п. Макрон поставили його перед українською стороною лише зараз», — пише інтернет-видання. До речі сам п. Зеленський зізнався, що рішення ПАРЄ для нього не стало несподіванкою, бо коли він розмовляв із Анґелою Меркель, то, за його словами, рішення щодо повернення РФ до ПАРЄ «вже прийняли». Інша річ, що команда президента України могла спробувати в якийсь спосіб використати елемент «чужого» плану власне для звільнення полонених моряків.
Однією з умов повернення повноважень російській делегації в ПАРЄ була сплата заборгованості РФ за внесками в бюджет організації. Натомість Москва всіляко намагається ухилитися від цього, демонструючи, що слову Кремля вірити не можна ніколи.

«Відсутність дзвінка — дуже тривожний «дзвінок»
Та Павло Клімкін існування якихось таємних домовленостей заперечує. Водночас він звертає увагу на інше: «Найгірше буде, якщо РФ та Європа вирішать, що вони можуть домовитися за нашою спиною і спробують нав’язати нам чужу стратегію та тактику. Вже зараз у кулуарах можна почути розмови про те, що Україна є спільним сусідом РФ та Європи, спільною відповідальністю, тому мають бути й спільні дії: насправді, дії будуть російські, а Європа буде спостерігати».
На цьому ж наголошує й Петро Порошенко, п’ятий президент України. «Порушення принципу «нічого про Україну без України» — частина російського реваншу. Ми тримали цей принцип упродовж п’яти років, щоб нікому і на думку не спало про щось про нас і без нас домовитися з Кремлем. Перед будь-якими контактами з Москвою наші європейські й американські партнери узгоджували позицію з нами. А потім детально інформували нас, як почуваються «вавки в голові» у Путіна. Зустріч президентів США та РФ на саміті в Японії — перша, перед якою ніхто так і не зателефонував до Києва. І відсутність дзвінка — це дуже тривожний «дзвінок» усім нам, а не лише новій владі», — наголосив Петро Порошенко.

Ігор Берчак

До теми
Після закінчення саміту G20 президент США здійснив візит до Республіки Корея (РК), де знову продемонстрував нестандартний підхід до питань зовнішньої політики. Дональд Трамп і Кім Чен Ин, лідер Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР) зустрілися в демілітаризованій зоні, яка розділяє дві Кореї, потиснули один одному руки, а потім перетнули демаркаційну лінію. Таким чином п. Трамп став першим американським президентом, котрий формально відвідав територію комуністичної КНДР. Кім Чен Ин назвав вчинок американського лідера «мужнім і рішучим», ф той подякував йому і заявив, що їх пов’язує «велика дружба». Ця зустріч стала прикрою несподіванкою для Кремля. Якщо напередодні російські мас-медіа наввипередки вихваляли п. Трампа за його зустріч з Путіним, то тепер риторика різко змінилася. «Перед поїздкою в Осаку Трамп заявив, що зустрінеться з багатьма, але тільки не з Кімом. Тепер він тисне йому руку. В цьому весь Трамп: зміст — ніщо, піар — усе. Президент США свято дотримується законів «нон-стоп шоу». Якщо проблему не можна вирішити, то треба хоча б зробити якийсь ефектний хід», — заявив Олексій Пушков, член Ради Федерації РФ, котрого називають офіційним рупором Кремля, бо він озвучує майже всі різкі міжнародні заяви, які не бажає робити Путін. Образа останнього зрозуміла, адже президент США фактично поставив його в один ряд із комуністичним диктатором КНДР, якого більшість країн світу вважають уособленням тоталітаризму.

Гоп-ля
На саміті G20 прем’єр-міністр Канади, сів на місце Путіна. Коли у нього запитали, навіщо він це зробив, Джастін Трюдо відповів: «Мені сказали, що якщо написано «Російська Федерація», це означає — пусте місце».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply