Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Президент України відвідав із офіційним візитом Туреччину

Автор:

|

Серпень 14, 2019

|

Рубрика:

Президент України відвідав із офіційним візитом Туреччину
Володимир Зеленський і Реджеп Таїп Ердоган на спільній пресконференції

Наближається стоденний термін перебування Володимира Зеленського на посаді президента України. За цей період заведено підбивати підсумки успіхів глави держави, а їх катма як на внутрішній арені, так і зовнішній. Новому господарю кабінету на вул. Банковій у Києві відчайдушно потрібно продемонструвати свою ефективність. На Заході йому мило посміхалися, але результатів поїздки до Європи ще не відчувається. Там засвідчили, що зустріч у «нормандському форматі» відбудеться, але дати не назвали. Президент поспілкувався з північним сусідою Путиним за те, що його найманці 6 серпня убили чотирьох українських військових. Але стрілянина не вщухла. Тому український лідер звернув свої зусилля на Південь і вирушив до Реджепа Таїпа Ердогана, президента Турецької Республіки (ТР), котрого ще рік тому з екранів телевізорів обзивав: «Ердоган — вусатий тарган».

Схід — справа тонка
У центрі уваги президентів України та ТР під час їхньої першої зустрічі в Анкарі опинилися як політика, так і економіка. Сторони підтвердили спільне бачення низки проблем у Чорноморському реґіоні, зокрема, статус Автономної Республіки Крим (АРК). Півострів, як і раніше, Туреччина вважає частиною України, а анексію Криму Російською Федерацією (РФ) — незаконною. «У РФ та окупованій АРК незаконно утримують понад 100 в’язнів. Просимо, щоб ТР і надалі підіймала питання щодо їхнього звільнення. В інтересах усіх країн Причорномор’я також добиватися звільнення українських моряків», — звернувся до свого колеги п. Зеленський.
«Ми бажаємо, щоб якомога швидше закінчився конфлікт на Донбасі. Віримо, що його буде розв’язано мирно, на засадах міжнародного права та територіальної цілісності України. Ми підтримуємо мінський процес і діяльність Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки та співпраці в Європі, яку очолюють турецькі дипломати», — відповів йому п. Ердоган, нічого фактично не пообіцявши.
Під час спільної пресконференції глав двох держав Володимир Зеленський заявив, що пам’ятати про 24-х утримуваних у РФ українських моряків йому допомагають браслети з їхніми іменами. На що Реджеп Таїп Ердоган іронічно зауважив: «Якщо будемо щоразу в таких випадках одягати на руку браслет, то на руці скоро не залишиться вільного місця».
Пізніше Володимир Зеленський запросив турецьких підприємців відвідати форум щодо відновлення Донбасу, який відбудеться восени в Маріуполі, та вкладати кошти в інфраструктурні проєкти в Україні. Український президент пообіцяв покращувати бізнес-клімат і гарантував інвесторам і підприємцям свій захист. Однак ті промовчали, вочевидь, знаючи про утиски підприємства Arcelor Mittal, найбільшого іноземного інвестора в Україні, які почалися після приходу до влади Зе-команди.
Своєю чергою, п. Ердоган заявив, що прагне створити зону вільної торгівлі (ЗВТ) із Україною з оборотом 10 млрд USD. «Нарешті настав час фіналізувати процес зі складання угоди про ЗВТ, перемовини щодо якої тривають уже дуже багато років», — наполіг він.

Зустріч із діаспорою
Після цього була зустріч президента Зеленського з представниками української та кримськотатарської громад. «Символічно, що ми зібралися тут однією родиною. Радий, що кримськотатарська й українська громади тісно співпрацюють між собою, — заявив він. — І я точно знаю, що настане день, коли Крим обов’язково повернеться в Україну і роз’єднані кримськотатарські родини зберуться за одним столом і далі в його історії будуть тільки щасливі свята».
Глава Української держави зазначив, що в останні роки в ТР були створені нові осередки української громади, і подякував їхнім представникам за допомогу Україні. «Завдяки вашій наполегливій роботі українська громада в Туреччині міцніє і перетворюється на справді впливову силу. Дякуємо за численні акції на підтримку нашої держави, за моральну і матеріальну допомогу, за сприяння в лікуванні й оздоровленні українських дітей», — сказав він. Президент також анонсував спрощення на законодавчому рівні отримання дозволу для переселенців із анексованої АРК на відвідини їхніх родичів, котрі залишилися на окупованому півострові. «Запевняю, що Україна не залишить переселенців сам на сам із їхніми проблемами», — пообіцяв він.
Відтак в Анкарі відкрили Об’єднаний центр кримськотатарської діаспори Туреччини. У церемонії взяв участь президент Зеленський разом із народним депутатом України Мустафою Джемілєвим і главою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.

На Фанарі
У народі кажуть, що якщо бути в Римі і Папу не бачити, то поїздка була даремною. Перефразувавши, можна сказати те ж саме про Стамбул і Вселенського патріарха. Під час зустрічі з Варфоломієм I високий гість заявив, що влада не повинна втручатися в церковні справи. Він подякував Вселенському Патріарху за підтримку України. «Наша спільна цінність — життя людини. І це для мене головне, особливо зараз, коли я став президентом України. Я буду захищати незалежність Церкви», — пообіцяв він. У відповідь Варфоломій укотре підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.
Крім цього, представники Міністерства закордонних справ України і канцелярії Вселенського патріарха підготували спільну декларацію щодо єдності українських Церков, узгоджену з обох сторін. Але тут, несподівано, Зе-президент запропонував внести в її текст звернення щодо скликання нового «об’єднавчого собору», за участю повноважених представників Української православної церкви Московського патріархату, яка відмовилася перейменовуватися в Російську православну церкву в Україні, як того від неї вимагає чинне українське законодавство, і неіснуючої вже Української православної церкви Київського патріархату. Але й тут не пощастило. Йому терпляче пояснили, що визнають лише Православну церкву України, що засвідчує проголошений і вручений за канонічною процедурою томос.

Результат
Після перемовин у присутності глав держав Андрій Сибіга, посол України в ТР, і Сердар Гусейн Йилдирим, голова Національного космічної аґенції ТР, підписали протокол про домовленості щодо спільного використання й вивчення космосу.

Турецькі засоби масової інформації повідомлення про цей візит назвали просто — «До Анкари приїжджав комедіант».

За підсумками цього візиту деякі засоби масової інформації написали, що прориву не сталося. Та його і не могло статися. Цей візит став своєрідним знайомством, налагодження контакту, фундаментом до побудови подальшої співпраці. Він був наповнений цікавими моментами, подіями та заявами, які дають віру в те, що досягнення попередників можуть бути примножені, деякі пригальмовані проєкти можуть отримати новий імпульс.
А зрушення з «мертвої точки» угоди про ЗВТ та збільшення товарообігу до давно омріяних 10 млрд USD — можливі, але лише за умови спільних зусиль і наполегливої роботи обох сторін. І можна лише сподіватися, що усвідомлення цього є як у Києві, та і в Анкарі.

Євген Клен

Коментар експерта
Євгенія Габер, заступниця директора Дипломатичної академії України ім. Геннадія Удовенка:
— Анкара традиційно наполягає на формулі «двох паралельних треків» у відносинах із РФ та Україною, наголошуючи, що вони не суперечать один одному. В реальному житті, однак, паралельні прямі перетинаються все частіше. Доказом цього стало нещодавнє голосування в Парламентській асамблеї Ради Європи, де турецька делегація в повному складі виступила за повернення РФ права голосу. У липні відбулася перша поставка до ТР російських систем С-400, незважаючи на загрозу американських санкцій і виключення Анкари з програми винищувачів F-35 та поглиблення кризи всередині НАТО. Триває й будівництво «Турецького потоку», який має постачати російський газ до Європи в обхід України, внаслідок чого остання втратить 31 млрд куб. м транзитного газу і важливе джерело поповнення державного бюджету, а Туреччина буде позбавлена можливості отримати допомогу з України в разі, якщо у Москви виникне бажання змінити газовий «пряник» на «батіг» енергетичного шантажу, як це вже було у 2011-2012 рр. І будівництво першої в ТР атомної електростанції «Аккую» фахівцями «Росатому» також не додає самостійності Анкарі в ухваленні зовнішньополітичних рішень.

До слова
Елеонора Бекірова, донька Едема Бекірова, котрого незаконно утримують в анексованій АРК, звернулася до президента України з проханням допомогти її важкохворому батькові. «Шановний Володимире Зеленський! Мій батько вмирає, і мені вже немає в кого просити про допомогу. Але зараз я не прошу, а вимагаю. Як громадянка України й як донька вмираючого батька маю на це повне право. Я вимагаю вжити всіх заходів, щоб домогтися надання допомоги моєму батькові, домогтися його лікування і в кінцевому підсумку звільнення», — написала жінка в своєму листі. Вона нагадала, що її батько не винен і «про це знають ті, хто його заарештував і тримає в ув’язненні». «2014 року саме він стояв під прицілом російських автоматів на кордоні Криму, він зустрічав перших порятованих із півострова українських військовослужбовців і потім п’ять років робив для звільнення Криму все, що міг. Він патріот, таким був 2014-го, коли кримців залишилися сам на сам із армією окупантів, і таким є досі», — резюмувала донька політв’язня.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply