Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Порушення прав людини у РФ відстежуватимуть

Автор:

|

Вересень 21, 2022

|

Рубрика:

Порушення прав людини у РФ відстежуватимуть

Група країн Європейського Союзу (ЄС) домовилася звернутися до Ради Організації Об’єднаних Націй (ООН) із прав людини з проханням призначити незалежного експерта для спостереження за ситуацією з правами людини в Російській Федерації (РФ). Після кількох тижнів напружених дискусій 26 держав — членів ЄС, за винятком Угорщини, на закритому засіданні 15 вересня ухвалили відповідне рішення. Люксембург погодився взяти на себе ініціативу просування документа.
Нада ан-Нашиф, виконувачка обов’язки верховного комісара ООН з прав людини, заявила, що російська влада переслідує та залякує опонентів війни РФ проти України та не припиняє вживати заходів задля обмеження свободи слова і зборів.
Нагадаємо, що Росію витурили з Ради ООН із прав людини одразу ж після початку збройного вторгнення до України 24 лютого ц. р. Низка правозахисних організацій закликала Раду ухвалити резолюцію з вимогою створити незалежний орган для розслідування здогадуваних порушень прав людини в РФ.
Після вторгнення в Україну у Росії вже затримали більше 16 тис. учасників антивоєнних протестів, склали більш ніж 3 тис. протоколів за адміністративною статтею про дискредитацію армії, порушили більш ніж сто карних справ за статтею про «фейки» проти російської армії. Під арештом опинилися десятки людей, зокрема, такі відомі політики, як Володимир Кара-Мурза й Ілля Яшин. Заблоковані тисячі сайтів. Багатьох діячів оголосили «іноземними аґентами», зокрема, дуже популярного російського коміка Максима Галкіна. Його дружина, найпопулярніша російська співачка Алла Пугачова, звернулася до Міністерства юстиції РФ, і попросила на знак солідарності з її чоловіком також «зробити її іноземним аґентом».
Відтак у Раді Європи (РЄ) мають твердий намір притягнути РФ до відповідальності за війну в Україні. Необхідне для цього рішення ухвалив Комітет міністрів РЄ. «Комітет наголосив на необхідності забезпечити комплексну систему відповідальності за серйозні порушення міжнародного права, що виникли в результаті російської аґресії проти України, щоб не допустити безкарності та запобігти подальшим порушенням», — йдеться у рішенні.
Крім цього, підтвердили необхідність рішучої й однозначної міжнародно-правової відповіді на аґресію проти України, яка не допускатиме безкарності за серйозні порушення міжнародного права та водночас наголошуватиме, що юридична відповідальність винних у таких порушеннях є надзвичайно важливою.
Комітет зацікавився пропозицією України створити спеціальний трибунал для розгляду злочинів аґресії проти неї та комплексний міжнародний механізм компенсації, в т. ч. міжнародний реєстр збитків як перший крок.
Члени РЄ привітали зусилля, яких продовжують докладати задля співпраці з Україною зі забезпечення відповідальності за злочин аґресії проти України та забезпечення повного відшкодування шкоди чи збитків, спричинених порушенням РФ міжнародного права в Україні.
«Росія офіційно припинила бути високою договірною стороною Європейської конвенції про захист прав людини й основних свобод у зв’язку з виключенням із РЄ. Зараз РФ іще більше ізолює себе від демократичного світу і позбавляє захисту більше 140 млн російських громадян», — повідомила Марія Пейчинович-Бурич, генеральний секретар РЄ.
Депутати Європейського парламенту (ЄП) також засудили навмисні та систематичні зусилля угорського уряду щодо підриву європейських цінностей. Відтепер Угорщину не можуть вважати повноцінною демократією, а лише гібридним режимом виборчої автократії. Як ідеться у звіті, демократія й основні права в Угорщині з 2018 року погіршилися ще дужче. Крім навмисних і систематичних зусиль уряду Угорщини, відповідальність за поточну ситуацію поклали і на бездіяльність ЄС. «Утриматися від затвердження плану національного відновлення, поки Угорщина повністю не виконає відповідні рекомендації та не імплементує всі існуючі рішення суду ЄС і Європейського суду з прав людини», — йдеться у рекомендаціях.
Депутати закликали Європейську комісію (ЄК) вжити всіх можливих заходів, серед іншого — і з бюджетним регулюванням — припинити фінансування програми, що сприяє нецільовому використанню коштів ЄС чи порушенню верховенства права. План національного відновлення — це програми фінансування Євросоюзом своїх країн-членів, які покликані допомогти державам на тлі пандемії коронавірусу.
Тож ЄК вирішила скоротити фінансування адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана через занепокоєння щодо поширення хабарництва. Йдеться про виплати обсягом близько 7,5 млрд EUR за програмами з фонду збалансованого розвитку Євросоюзу.
Будапешт став першим, проти кого ЄС почав розслідування за новим «механізмом збереження верховенства права», що дозволяє позбавляти фінансування країни-члени, які підривають фінансові інтереси унії. Раніше окремі чиновники ЄП заявляли, що Угорщина повинна бути повністю позбавлена права голосу в Євросоюзі при прийнятті рішень, оскільки ця країна остаточно загралася та зловживає принципом одноголосності країн ЄС, що було особливо помітно в процесі прийняття шостого пакету санкцій проти РФ.
А на закритій зустрічі з членами угорського уряду, парламентарями, бізнесменами та митцями, близькими до панівної партії «Фідер» в селищі Кетче, Віктор Орбан заявив, що Україна через війну з РФ може втратити половину території. Він також сказав, що війна в Україні може тривати до 2030 року і додав, що вона була б локальною, але втручання Заходу зробило її глобальною. Крім того, глава угорського уряду наголосив, що Європа санкціями проти РФ «стріляє собі в ногу», адже через енергетичну кризу 40 % європейської промисловості можуть узимку зупинитися. Він припустив, що ЄС та єврозона до 2030-го можуть узагалі розвалитися, згадав про етнічний склад країн ЄС та спрогнозував, що до 2040 року імміґранти-мусульмани складатимуть більшість у містах Франції, й подібні тенденції простежуються в інших європейських містах і столицях.
Свою чергою, в ООН заявили, що шоковані новинами про масові поховані закатованих російськими окупантами українських громадян під Ізюмом — ознаки насильницької смерті мають 99 % ексгумованих тіл. Щоб якнайшвидше встановити причини смертей, в ООН планують відправити експертну групу на місце Ізюмської траґедії. Про це повідомила Елізабет Кроссе, прессекретар ООН. «Наші колеги в Україні відстежують ці звинуваченнями, і вони мають на меті організувати моніторинговий візит до Ізюму для встановлення обставин смерті цих осіб», — поінформувала вона.
Водночас у тимчасово окупованій Оленівці Донецької області, у колонії, де утримують українських військовополонених, напередодні передбачуваного візиту місії ООН покращили побутові умови. Про це розповів Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Генерального штабу Збройних сил України. «Уперше за дуже довгий період навіть перукаря запросили. Раціон харчування покращується. З огляду на те, що росіяни вміють робити показуху, це може свідчити про те, що вони готуються до візиту місії. Це дуже добре, і ми сподіваємося, що її робота буде об’єктивною», — повідомив він. А що комісія довго не їде, то росіяни 18 вересня знову обстріляли колонію в Оленівці, і, певна річ, звинуватили в цьому українців. Унаслідок атаки загинув ще один український воїн із полку Національної гвардії України «Азов», ще чотирьох поранили.
Як повідомляв «Міст», місія ООН для інспекції Оленівки може перетворитися на цирк.

Євген Клен

About Author

Meest-Online