Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Покарання військових злочинців затримується, але воно буде

Автор:

|

Грудень 01, 2022

|

Рубрика:

Покарання військових злочинців затримується, але воно буде
Суд ООН

Зараз вимальовуються деталі суду, за яким каратимуть представників Кремля та російських військових злочинців.

Міжнародний трибунал
Створення Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй (ООН) підтримали вже 24 держав. Про це повідомив Антон Кориневич, посол із особливих доручень Міністерства закордонних справ України.
Зокрема, ідею створення спеціального трибуналу з розслідування повномасштабної війни Російської Федерації (РФ) проти України підтримав Егілс Левітс, президент Латвії. Він закликав світову спільноту розслідувати і провести юридичну оцінку російської військової аґресії та назвав «пробілом у міжнародному праві» той факт, що розслідування вторгнення РФ до України досі не входить до компетенції жодного міжнародного суду. За словами латвійського лідера, створення спецтрибуналу з юридичної точки зору можливе, для цього потрібна лише політична воля. Він запропонував закласти правові можливості для того, щоб передати на відновлення України російські активи, заморожені країнами Заходу. Це було б лише очевидним виявом елементарної справедливості, наголосив президент Латвії. Європі необхідно належним чином інвестувати у свою оборону та виявляти солідарність із тими, хто бореться за демократію й європейські цінності.
Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, вважає, що однією з причин того, що досі не створений міжнародний трибунал проти РФ, є те, що Москва всіляко намагається завадити цьому процесу. «З одного боку — це бюрократичне затягування, а з іншого — Кремль максимально вставляє палиці в колеса. Росіяни працюють із кожною країною, намагаючись не допустити створення такого трибуналу. З іншого боку, можу і визнати щодо деяких наших партнерів, що наразі у них немає політичної волі для його створення», — заявив він і додав, що з такими міжнародними партнерами також треба працювати.
Водночас омбудсмен запевнив, що він, у т. ч. через свої комунікації з омбудсменами світу, буде привертати увагу до системи катівень і фільтраційних таборів, створених російськими загарбниками на тимчасово окупованих територіях України. «Ми також будемо вимагати створення нарешті окремого трибуналу щодо засудження таких дій», — наголосив він.

Кожен конкретний випадок
Крім цього, п. Лубінець заявив, що наразі є інформація про одну величезну братську могилу на Херсонщині, і там розпочалися усі необхідні процесуальні дії. «Мені масово ставили запитання журналісти, де можна побачити це місце, й я всім пояснюю, що треба дати можливість правоохоронцям зафіксувати ці воєнні злочини, після цього ми надамо можливість відвідати це місце», — пояснив він.
Слідчі вже задокументували більше 400 російських військових злочинів на території Херсонської області, там знаходять тіла вбитих росіянами цивільних і військових. Про це повідомив Володимир Зеленський. «У Херсонській області російська армія залишила по собі такі ж звірства, як і в інших реґіонах нашої держави, знайдемо та притягнемо до відповідальності кожного вбивцю», — пообіцяв він.
У Снігурівці Миколаївської області, яка була звільнена нещодавно, російські окупанти влаштували катівні, в яких допитували місцевих жителів. Про це розповів Іван Кухта, начальник Снігурівської міської військової адміністрації. «Дуже багато людей вивозили в Херсон, у Каховку. Зараз виявляємо закатованих людей, маємо розуміння, де є братські могили. Історій багато і вони на один манір: знищення, цькування. Росіяни казали снігурівцям: «Миколаїв ось-ось упаде, заберемо Одесу та Київ». Катівня була у районному відділку поліції, потім її розмістили в снігурівському ресторані. Люди нам телефонували й ділилися, що дуже чутно зойки людей, яких катують. Люди, які мешкали там у багатоповерхівках, мусили переїжджати до родичів на інші вулиці, так, щоб не чути тих волань», — наголосив він.
Задля того, щоб визначити офіційну оцінку діям РФ у вчиненні воєнних злочинів через обстріли цивільної інфраструктури в Україні, випадки насильства, необхідно розглядати кожен такий випадок. Про це заявила Бет Ван Шаак, послиня з особливих доручень США у справах глобального кримінального правосуддя. «Аґресія проти України є явним порушенням Статуту ООН, і ми маємо все більше доказів того, що ця аґресія супроводжувалася системними воєнними злочинами, скоєними в кожному реґіоні, де були дислоковані російські сили», — пояснила вона
За словами представниця США, йдеться про тортури та жорстоке поводження як із цивільними, так і з військовополоненими, а також спроби приховати ці злочини; створення Росією інфраструктури фільтрації, де, за попередніми звітами, відбувається фізичне та психологічне насильство, в т. ч. самовільні страти.
Йдеться про навмисні обстріли цивільного населення й елементів цивільної інфраструктури. «Кожен окремий удар потрібно оцінювати з огляду на те, чи були поблизу військові об’єкти, або ж там були суто цивільні об’єкти, — додала вона. — У міжнародному праві є механізми, що визначають відповідальність військового та державного керівництва країни-аґресорки за воєнні злочини, здійснені її збройними силами тощо».

Держава-терористка
Дуже може допомогти визнання РФ терористичною державою, або спонсоркою тероризму. Владу в РФ терористичним режимом першими визнали Польща й Естонія. А нещодавно й нижня палата парламенту Чехії ухвалила резолюцію, в якій депутати визнали російський режим терористичним.
Вони засудили напад РФ на Україну, російські удари по об’єктах енергетичної інфраструктури, а також не визнали результати так званих референдумів, на підставі яких РФ приєднала до себе окуповані території. В документі зазначили, що дії РФ призводять до широких обмежень або перебоїв у подачі електроенергії, води або тепла, наражаючи на небезпеку цивільне населення. Депутати також підтримали ініціативу створити спеціальний трибунал для судового переслідування за злочини аґресії, а також під керівництвом Міжнародного кримінального суду розслідувати та покарати винних у воєнних і злочинах проти людяності, вчинених Росією.
23 листопада Європейський парламент (ЄП) визнав Росію державою-спонсором тероризму. Про це повідомив Андрюс Кубілюс, депутат ЄП. За його словами, головний пункт проєкту резолюції такий: «Європейський парламент визнає Росію державою-спонсором тероризму та державою, що застосовує терористичні засоби».
А Парламентська асамблея НАТО, яка нещодавно зібралася в Мадриді (Іспанія), закликала створити спеціальний Міжнародний трибунал для покарання російських злочинців і визнала РФ державою-терористом. Про це повідомив Єгор Черньов, голова постійної делегації України при НАТО. «Всі 30 країн підтримали пропозиції нашої делегації. Такий трибунал дозволить засудити не лише безпосередніх виконавців воєнних злочинів, а й вище керівництво РФ. Резолюцію надішлють урядам і парламентам всіх країн — членів НАТО», — запевнив він.
Резолюція містить низку важливих для України рішень: збільшення постачання Україні озброєння; розробка конкретних кроків щодо вступу України у НАТО; створення механізму стягнення репарацій із РФ за завдану Україні шкоду тощо.
Дипломат також наголосив, що у резолюції закріпили принцип про те, що НАТО підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно. «Прийняття цієї резолюції — це важливий політичний крок, що відображає настрої у західних парламентських колах, тому впливає на керівництво країн у прийнятті рішень», — пояснив він.
Голова постійної делегації України зазначив, що українська позиція щодо створення трибуналу, виплати репарацій і визнання РФ державою-терористкою поступово отримує підтримку на найвищих міжнародних майданчиках. «За злочини проти людяності, воєнні злочини, які не мають терміну давності, та за злочин аґресії покарання буде невідворотним. Ми цього обов’язково досягнемо», — наголосив він.

Участь Іспанії
Чи не найактивнішу позицію в цих питаннях зараз займає саме офіційний Мадрид. Так, іспанські правоохоронці незабаром прибудуть до України, щоб допомоги у розслідуваннях російських злочинів. Про це повідомив Педро Санчес, прем’єр-міністр королівства. Він також пообіцяв, що Іспанія продовжить підтримувати Україну у війні з аґресором: країна робить внесок обсягом 270 млн EUR у Фонд миру Європейського Союзу (ЄС), надає системи протиповітряної оборони та надаватиме техніку, щоб допомогти Україні. Іспанія також братиме участь у тренувальній місії ЄС для українських бійців.
Цікаво, що саме до Іспанії утік Микита Чібрін, колишній російський військовий, який перебував у Бучі під час її окупації. Він розповів, що став свідком багатьох військових злочинів. За словами втікача, він служив у 64-й мотострілецькій бригаді РФ. 16 червня зміг втекти з фронту та вийшов на контакт із правозахисниками, які допомогли покинути РФ. 15 листопада він попросив політичного притулку в Іспанії.
Колишній солдат стверджує, що готовий свідчити про військові злочини росіян у міжнародному суді. «Достеменно знаю, що були факти мародерства. Я бачив, як відбирали автівки у Липівці й Андріївці, бачив, як ламали машини, які не могли завести, руйнували будинки. Крали прикраси з будинків, мобільні пристрої», — перелічив він.
Крім того, Чибрін підтверджує зґвалтування, здійснені росіянами. «Був випадок в Андріївці, коли зґвалтували матір і доньку. Четверо хлопців зробили це. Один утік, інших товариші по службі та командування побили табуретками. Їх узагалі хотіли розстріляти. Їх не можна було звинуватити, бо не було доказів, тому їх просто звільнили», — стверджує утікач. Він також заявив, що вважає війну РФ проти України злочинною та додав, що хоче зробити все можливе для її закінчення.
Як повідомляв «Міст», спеціальний трибунал для воєнних злочинців підтримує все більше людей.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply