Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

ПАРЄ визнала російський режим терористичним

Автор:

|

Жовтень 19, 2022

|

Рубрика:

ПАРЄ визнала російський режим терористичним
Володимир Зеленський брав участь у засіданні дистанційно

Минулого тижня Генеральна Асамблея (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) нарешті ухвалила резолюцію, що засуджує незаконну анексію Російською Федерацію (РФ) території чотирьох областей України. «Російські «референдуми» на тимчасово окупованих територіях України не мають жодної юридичної сили й не є підставою для будь-якої зміни статусу цих українських земель», — йдеться в документі під назвою «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй».
У резолюції нагадали про зобов’язання держав-членів ООН утримуватися в міжнародних відносинах від погроз силою чи її застосування, адже жодне таке територіальне надбання не може бути визнане законним. «Частини Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України перебувають або перебували під тимчасовим військовим контролем РФ унаслідок аґресії, що є порушенням суверенітету, політичної незалежності та територіальної цілісності України. Рішення російських органів влади щодо спроби анексії захоплених територій є несумісними з принципами Статуту ООН, — зазначили в організації. — ГА підтверджує відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і засуджує організацію РФ незаконних так званих референдумів й спробу незаконної анексії Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України».
Подальша спроба незаконної анексії цих районів не мають жодної юридичної сили відповідно до міжнародного права і не є підставою для будь-якої зміни статусу цих реґіонів України. ГА висунула вимогу Кремлю негайно та безумовно скасувати свої рішення від 21 лютого та 29 вересня ц. р. щодо статусу окупованих територій і вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
За підтримку цієї резолюції проголосували 143 із 193 учасників ГА ООН, 35 країн утрималися, а п’ять проголосували проти — РФ, Нікарагуа, Сирія, Північна Корея та Білорусь. Як писав «Міст», до цього проєкт подібної резолюції розглядала Рада Безпеки (РБ) ООН, але Москва скористалася правом вето та заблокувала її. На Генеральній Асамблеї такого права ніхто не має.
Джо Байден назвав резолюцію ГА ООН зі засудженням анексії Росією українських територій такою, що як ніколи демонструє єднання світу в неприйнятті дій РФ. Він наголосив, що Москва не може силою змінювати кордони. «Ставки цього конфлікту очевидні для всіх — і світ надіслав чіткий сигнал у відповідь: Росія не може стерти з карти суверенну державу, — заявив він. — Світ продемонстрував, що він більш, ніж будь-коли, згуртований і сповнений рішучості притягнути Росію до відповіді за її порушення».
На ухвалення цієї резолюції відреагував і Володимир Зеленський. «Російську спробу анексії українських територій ніколи не буде визнано вільними націями, — заявив він. — Дякую всім 143 державам, які підтримали історичну резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН». Світ сказав своє слово: російська спроба анексії нікчемна і ніколи не буде визнана вільними націями».
А Сергій Кислиця, постійний представник України в ООН, іронічно відреагував на результат РФ під час голосування в ГА. «О, Боже! Я не можу бачити! Скільки, ви кажете, проголосувало за Росію? Четверо? Оце так!», — написав він у Twitter і додав своє фото з біноклем.
Натомість Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) пішла набагато далі, ніж ООН. Там ухвалили резолюцію, в якій владу РФ назвали «терористичним режимом». На осінній сесії ПАРЄ в Страсбурзі (Франція) представили резолюцію під назвою «Подальша ескалація аґресії Російської Федерації проти України».
У ній вказали, що «ця аґресія має бути однозначно засуджена як злочин сама по собі, як порушення міжнародного права й як головна загроза міжнародному миру та безпеці». До резолюції внесли поправку, що пропонувала «оголосити Російську Федерацію терористичним режимом». Під час голосування поправку підтримали 79 депутатів, двоє виступили проти й один утримався.
Саму ж резолюцію ухвалили одностайно, за неї проголосували всі 99 членів депутатів, присутніх у залі. До резолюції також додали поправку зі закликом надати Україні системи протиповітряної оборони.
Варто зазначити, що визнання Росії «терористичним режимом» не треба плутати з визнанням «державою, що спонсорує тероризм». Проте ПАРЄ стала першим міжнародним органом, який визнав владу РФ терористичним режимом.
«Рішення ПАРЄ визнати діючий російський режим терористичним, буде почуте в інших міжнародних організаціях, — заявив Тіні Кокс, президент ПАРЄ. — Асамблея мала рацію, сказавши «теперішній терористичний режим»». Він також наголосив, що завдяки правилам ПАРЄ, ухваленим 2019 року, вже через два дні після того, як Москва розв’язала війну, було ухвалене рішення призупинити права РФ в організації, а через три тижні — виключити її з Ради Європи. «Гадаю, це вразило інші міжнародні організації», — наголосив посадовець. — ООН таких правил не має. Й ОБСЄ також не має таких правил. Я дізнався від колег, які працюють в ОБСЄ, що вони обговорюють ситуацію, адже Росія блокує все. Й якщо організація не може працювати, бо їй перешкоджає одна з країн-членів, потрібно щось робити. ОБСЄ може це обговорювати, але не мені давати такі поради».
За словами президента ПАРЄ, ООН також має ухвалювати відповідні рішення. «Вона має знайти відповіді на такі запитання, як нездатність використовувати найкращу систему — Міжнародний кримінальний суд — для ситуацій аґресивної війни. Чинний мандат цього не дозволяє, а для його зміни потрібно, щоб не заперечувала РБ, а головний призвідник каже, що цього не буде ніколи. Тоді потрібно знайти вирішення цієї ситуації. І наслідком такої ситуації буде розуміння, що якщо вирішити її за допомогою одних структур неможливо, хоча вся світова спільнота розуміє, що ведеться аґресивна війна і що не можна залишати це безкарним, тоді потрібно створити інші структури», — вважає п. Кокс.
Як повідомляв «Міст», російське вето у РБ ООН позбавляє її мети існування.

Євген Клен

About Author

Meest-Online