Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

НАТО обіцяє зупинити подальшу аґресію РФ у Чорному морі

Автор:

|

Березень 14, 2021

|

Рубрика:

НАТО обіцяє зупинити подальшу аґресію РФ у Чорному морі
Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини

Підтримка Турецької Республіки (ТР) допомогла Азербайджану перемогти Вірменію, яку підтримувала Російська Федерація (РФ), у війні за Нагірний Карабах. Саме такого союзника треба Україні.

Очікувати можна
Міністерство оборони (МО) РФ нещодавно оприлюднило подробиці навчань своїх повітрянодесантних військ в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим (АРК) у березні ц. р.: «Військові будуть відпрацьовувати десантування особового складу та техніки на незнайомий майданчик. Крім цього, вони мають захопити об’єкти умовного супротивника й утримувати їх до прибуття основних сил з’єднання. Також десантно-штурмові підрозділи відпрацюють висадку на необладнане морське узбережжя з великих десантних кораблів Чорноморського флоту й оборону морського узбережжя від висадки морського десанту умовного ворога».
Тож Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, дійшов такого висновку: «Відпрацьовуватимуть елементи висадки на територію України». А військово-політичний експерт Юрій Федоров пояснив: «Якщо ці навчання проводять в АРК, якщо там планують висаджуватися на морському узбережжі, то, природно, це морське узбережжя України. До ТР вони навряд чи долетять, плюс із Туреччиною Росія воліє останнім часом не сваритися й не погрожувати військовими діями. Мабуть, питання військової операції проти України не зняте з порядку денного. Очікувати від Кремля можна всього, що завгодно, і серед іншого завдяки психологічним особливостям теперішнього президента РФ».
Але відомий блогер Олег Шарп неабияк заінтригував 5 березня ось яким повідомленням: «ТР заявила, що підтримає Київ своїми кораблями у разі військового конфлікту з РФ у Чорному морі. Дуже важлива заява, яка пройшла повз увагу преси. Анкара перетворилася з партнера Москви на ймовірного супротивника. Не скажу, що Туреччина стала дуже проукраїнською — російсько-турецькі протиріччя лежать зовсім в іншій площині, але мистецтво можливого полягає у тому, щоб зробити приятелем ворога свого ворога».
Експерт не назвав джерела інформації, яка справді пройшла повз увагу преси. Тому спонукав з’ясувати її вірогідність моніторингом повідомлень про увагу до подій у Чорному морі Північноатлантичного альянсу взагалі й її члена ТР зокрема.

Важливий сусіда
Кейл Браун, заступник речника Державного департаменту США, 2 грудня 2020-го запевняв: «Питання безпеки в Чорноморському реґіоні й діалог НАТО з Україною та Грузією з цього питання залишається критично важливою темою для альянсу».
18 грудня із цим погодився Хулусі Акар, міністр оборони ТР, котрий наголосив: «Україна дуже важлива країна для миру та стабільності в Чорноморському реґіоні. Це наш важливий сусіда. Ми вживаємо усіх заходів для уникнення будь-яких провокацій».
Торік 16 жовтня п. Акар підписав із Андрієм Тараном, міністром оборони України, військову угоду, текст якої досі не оприлюднили. Але в американському часописі Eurasia Daily Monitor з’ясували: «Київ і Анкара зміцнюють співпрацю на рівні спецслужб, збройних сил (ЗС) і військово-промислового комплексу на Чорному морі. Загалом, як вважають декотрі українські аналітики, результати вказують на появу контурів нового трансреґіонального оборонного альянсу, до якого входять Україна, Азербайджан, Велика Британія, Туреччина та Польща. Російські експерти вже назвали зближення України та ТР викликом для Москви. Вони стурбовані перспективою спільного українсько-турецького військово-морського формування на Чорному морі».
А те, що ТР здатна протистояти РФ, засвідчили торік бойові дії між їхнім сателітом Вірменією й Азербайджаном, якого підтримав Стамбул. За 48 годин боїв у Карабаху турецькі безпілотники розбомбили дев’ять зенітно-ракетних комплексів «Оса» й три комплекси «Стріла-10».
Політолог Ян Шир констатував: «Реджеп Таїп Ердоган, президент ТР, уже кілька разів продемонстрував, що точно не боїться йти на прямий опір діям Росії. Ми це бачили і в Лівії, і в Сирії, і востаннє у війні навколо Нагірного Карабаху, де Туреччина, звісно, відіграла доволі вагому роль не лише в плані азербайджанської військової кампанії. Чорноморський реґіон стає плацдармом загострення конфронтації між геополітичними гравцями, в т. ч. Росією та Туреччиною».

Стримування
Тож 28 січня ц. р. Оана Лунґеску, речниця НАТО, мала на увазі передусім Туреччину, коли заявила: «Чорне море є стратегічно важливим для НАТО. У відповідь на неправову та незаконну окупацію АРК Росією, а також продовження мілітаризації Чорного моря, Альянс збільшив оборонну присутність у реґіоні та продовжує рішуче підтримувати безпеку в Чорному морі».
Тод Волтерс, головнокомандувач ЗС НАТО, підтвердив 4 лютого: «Активність НАТО в реґіоні Чорного моря є складовою військової стратегії та політики альянсу в стримуванні й обороні усього Євроатлантичного простору». А 9 лютого Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, заявив: «Спостерігаємо суттєве військове нарощування РФ у Чорному морі. НАТО у відповідь збільшило власну присутність у реґіоні. Лише впродовж минулих двох тижнів три американські бойові кораблі були задіяні у Чорному морі, деякі з них проводили навчання та тренування з українською флотом. Акваторія Чорного моря є стратегічно важливою для Альянсу. Три держави-члени НАТО виходять до його берегів — Туреччина, Болгарія та Румунія. У реґіоні також є важливі партнери НАТО — Україна та Грузія. Тож необхідно гарантувати, що в Чорному морі РФ не домінує».
Відтак 10 лютого винищувачі з ТР, Румунії, Болгарії перехопили над Чорним морем бомбардувальники РФ, які пролітали біля території країн-членів НАТО. Бо ті не повідомили план польоту та код транспондера, який вказує місце їхнього перебування та висоту, а також не когтактували з авіадиспетчерами.
З 27 лютого до 6 березня біля чорноморського узбережжя Румунії тривали військові навчання НАТО Poseidon 21, в яких взяли участь кораблі ТР, Іспанії, Болгарії та Румунії. А найпотужніший флот у Чорному морі — турецький.
Експертка Ганна Шелест, котра працювала науковим співробітником у Військовому коледжі НАТО в Римі (Італія), розповіла: «Загальна кількість кораблів турецьких військово-морських сил зараз складає 12 підводних човнів, 16 фрегатів, десять корветів, 19 малих ракетних кораблів, 16 патрульних катерів, 11 мінних тральщиків, 33 десантні кораблі та значна кількість допоміжних суден. Крім цього, морська авіація складається з більш ніж 50 літаків. При чому більшість турецьких кораблів є значно новішими за російські».

БПЛА й корвети
Але Туреччина не лише засвідчила налаштованість захистити Україну своїм флотом. 6 березня Ігор Копитін, народний депутат України, розповів, що проінспектував разом із Олександром Миронюком, заступником міністра оборони, й Олексієм Неїжпапою, командувачем Військово-морських сил України (ВМСУ) хід виробництва в Стамбулі безпілотних літальних апаратів (БПЛА) TB2 та Baykar Defense, й запевнив: «Турецька сторона неухильно дотримується своїх зобов’язань перед ЗС України. Наочно переконався, що співпраця зі зазначеним турецьким виробником — унікальна можливість посилити обороноздатність нашої держави».
Угоду про виробництво для ЗС України ударних БПЛА підписали міністр оборони Таран та Ісмаїл Демір, президент директорату оборонної промисловості ТР 14 грудня 2020-го. У ній також йшлося про протичовнові корвети типу ADA.
10 лютого ц. р. МО України затвердило бюджетну програму «Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання». Зокрема, на придбання одного турецького корвета для ВМСУ запланували витратити 2021 року 3 778 506 грн.
16 лютого інформаційна консалтингова компанія Defense Express уточнила з посиланням на джерело в МО України: «Спершу турецька сторона пропонувала збудувати перший корвет повністю на своїх потужностях. Але після плідних перемовин партнери погодилися, що в Туреччині спорудять лише корпус першого корабля за участі українських фахівців. Потім недобудований корабель транспортують на українське підприємство, де за участі турецьких фахівців його доведуть до повної готовності. Турецькі фахівці вже провели огляд суднобудівних потужностей України й підтвердили технологічну сторону такого сценарію. Перший корвет має вийти на державні випробування 2023-го. Наступні корвети будуватимуть уже винятково на українських потужностях і з більшою кількістю вітчизняних вузлів та агрегатів. Будувати корвети буде приватний суднобудівний завод «Океан» у Миколаєві».
Раніше «Міст» розповідав, навіщо Туреччині Ірак, Лівія та Сирія.

Ігор Голод

До слова
У ході навчань Mavi Vatan-2021 турецькі військові провели в Егейському та Середземному морях успішні стрільби з БПЛА Bayraktar TB-2 ракетами турецького виробництва MAM-L, які планують відправляти до України. «Лазером керована ракета MAM-L, вітчизняної розробки і виробництва з БПЛА Bayraktar TB-2, влучила в ціль із максимальної відстані, з коли-небудь досягнутих», — повідомила прес-служба МО ТР.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply