Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Нафта може подешевшати до $5 за барель

Автор:

|

Березень 25, 2020

|

Рубрика:

Нафта може подешевшати до $5 за барель

Цінова війна Російською Федерацією (РФ) і Саудівської Аравії здатна призвести до розвалу першої з них.

Знецінення
Вартість травневих ф’ючерсів на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE Futures становила 23 березня 26,04 USD за барель — на 0,94 USD (3,48 %) нижче за ціну на момент закриття попередньої сесії. За підсумками торгів у п’ятницю ф’ючерси знизилися там у ціні на 1,49 USD (5,2 %) — до 26,98 USD за барель.
Натомість на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) ф’ючерс на нафту марки WTI на травень ц. р. подешевшав на 0,01 USD (0,04 %) — до 22,62 USD за барель. До закриття попередніх торгів ціна контракту становила там 22,63 USD за барель.
Аґенція Bloomberg попередила, що, за прогнозами трейдерів, ситуація на світовому нафтовому ринку погіршиться. На їхню думку, ціни на нафту можуть опуститися до 20 USD за барель або навіть нижче.
Приміром, експерти банківської корпорації Citigroup переконані, що барель нафти марки Brent коштуватиме в другому кварталі 2020 року 17 USD або ще менше. Найгірший варіант розвитку від Citigroup» — падіння цін на «чорне золото» до 5 USD за барель.
Причому прогноз про 20 USD за барель або навіть нижче дали 18 із 20 опитаних аґенцією фахівців. Нафта марки WTI, на їхню думку, будуть торгувати ще на 3-5 USD дешевше. І настільки низька вартість може триматися як кілька тижнів, так і до кінця року. За словами Рамамуфрі Рамачандрана, директора індійської нафтогазової компанії Bharat Petroleum Corp, позначку 20 USD нафта з легкістю «проб’є» вже до середини квітня.
І це попри те, що нафта цього року вже подешевшала на 60 %, опустившись до мінімуму 2003-го. Водночас кілька трейдерів зазначили: ціна нафти впала настільки сильно, що частина гравців почала купувати паливо, щоб сформувати запас, сподіваючись на майбутнє зростання.
Інші торговці вважають, що ціни продовжать знижуватися до рівня, за якого виробники перестануть отримувати прибуток, що змусить їх зупинити видобуток і припинити постачання. Мінімальною ж відміткою частина трейдерів вважає вартість виробництва американської сланцевої нафти.
Co Чжан Ченьфен, аналітик китайського хедж-фонду Shanghai Youlin Investment Management, вважає: «WTI впаде нижче собівартості видобутку сланцевої нафти в США, яка становить близько 20 USD за барель. Нафтові котирування за місяць можуть досягти 15 USD».
Михайло Крутіхін, незалежний російський аналітик нафтогазового сектору та партнер консалтингової аґенції RusEnergy, також дійшов висновку, що ціни на нафту у світі можуть опуститися до 20 USD за барель. Адже це зумовлено як перенасиченням ринку пропозицією, так і загальним спадом економіки через пандемію коронавірусу.
На запитання «Чи можлива ціна на нафту 20 доларів за барель?» експерт відповів: Goldman Sachs і Citibank прогнозують, що це цілком імовірний сценарій. Я також гадаю, що така ймовірність не дорівнює нулю».
Михайло Крутіхін визнав, що це буде дуже потужним ударом по Кремлю. За розрахунками Міністерства фінансів РФ, якщо ціна нафти марки Urals протримається три роки на рівні 20 USD за барель, це означатиме втрату 19 % валового внутрішньому продукту (ВВП). А якщо в країні втрачається п’ята частина ВВП, то це не просто удар, а межа колапсу економіки.

Відреагували боляче
Спершу ціни на нафту знизилися через побоювання, що пандемія коронавірусу призведе до закриття підприємств на карантин, відтак потреби в паливі будуть меншими. Щоб вийти з цієї ситуації, Саудівська Аравія запропонувала РФ навзаєм скоротити видобуток на 1,5 млн барелів до кінця 2020 року.
Це, на думку саудитів, мало б зберегти ціни на нафту на стабільному рівні та не призводити до обвалу, а то й зовсім підвищити їх. Але Москва піти на такий крок не погодилася. Тоді Саудівська Аравія відреагувала на провал цієї угоди обвалом світових цін на нафту. Її державна нафтова компанія Saudi Aramco знизила ціну на свою нафту максимально за останні 20 років, запропонувавши рекордні знижки — по 6-8 USD за барель у всіх реґіонах. Менеджер хедж-фонду сировинних товарів, котрий попросив не називати його імені через делікатність ситуації, пояснив Bloomberg: «На нафтовому ринку це — еквівалент оголошенню війни».
А п. Крутіхін вважає, що одним із головних аргументів для керівництва РФ при ухваленні рішення про різкий вихід із угоди Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) про скорочення видобутку було сподівання на те, що низьких цін на нафту не витримає сланцева індустрія США. Нібито за таких умов видобувного потенціалу в США вистачить лише на шість-дев’ять місяців, а потім доведеться зупиняти промисли і до кінця року деякі компанії, можливо, навіть збанкрутують.
За словами експерта, головним лобістом розриву угоди з ОПЕК був Ігор Сєчін, глава «Роснафти». Серед запропонованих президенту РФ арґументів було, зокрема, й те, що «російська економіка та російські фінанси накопичили жирку — тобто, запасів валюти достатньо для того, щоб на низьких цінах протриматися п’ять-шість років».
Крім очікування банкрутства сланцевої індустрії США, в Москві покладали сподівання і на те, що Саудівська Аравія теж не витримає, що в неї за цін 30-35 USD за барель упродовж 2,5 року закінчаться всі запаси твердої валюти. «Загальна арґументація звучала так — ми протримаємось, а через кілька років усі приповзуть до нас на колінах», — пояснив п. Крутіхін.
Але всі ці арґументи виявилися хибними, бо найбільше постраждає від нафтової війни саме РФ. «Емоційна реакція Саудівської Аравії була дуже потужною. Саудівці не хочуть мати справу з Росією, яка їх три роки поспіль «кидала»: замість скорочення видобутку РФ насправді збільшувала його. І коли на засіданні ОПЕК у Відні (Австрія) Москву попросили  трохи скоротити видобуток, вона відмовилася. Тому саудівці зараз дуже сильно сердиті на Росію, — зазначив він. — У РФ досі сподіваються, що впродовж трьох-шести місяців на тлі падіння цін їм удасться домовитися з ОПЕК про відновлення співпраці. Гадаю, що Росія також хотіла б узяти участь у найближчій технічній нараді ОПЕК на рівні експертів. Але не відомо, чи пустять її на цю нараду».
Аналітик припускає, що найближчим часом члени ОПЕК, де головує Саудівська Аравія, відмовлятимуться від будь-яких контактів із РФ щодо співпраці. Відродження формату ОПЕК вважають можливим лише за якийсь час, наприклад, через два-три роки.
Михайло Крутіхін наголосив, що фактично на нафтовому ринку зараз триває війна, а Саудівська Аравія й її союзники в ОПЕК вирішили по максимуму збільшувати видобуток і потужність своїх промислів. «Саудити заявили, що збільшують спочатку на 2,5 млн барелів, потім на 3 млн. І справді, у них такі можливості є. Вони починають експлуатувати дуже великі родовища зі сортами нафти, що мають попит на ринку. Також вводять у дію промисли, які багато років лежали в нейтральній зоні між Кувейтом та Саудівською Аравією, і суперечку щодо яких вирішили у лютому. Можливостей для збільшення видобутку нафти в РФ я не бачу», — заявив він.
А Леонід Федун, співвласник російської компанії «Лукойл», визнав: «Для РФ теперішні ціни на нафту, які менш ніж за місяць обвалилися вдвічі, є катастрофою. РФ і Саудівська Аравія розпочали війну на виснаження, при цьому російська влада навіть у страшному сні не могли собі уявити настільки низькі ціни. Найдужче ситуація вдарить саме по ініціаторах нафтової війни, тобто по Москві та Ер-Ріяду, а перемога дістанеться США. У них найбільше споживання нафти, а ціни на бензин і дизельне паливо безпосередньо залежать від вартості сировини».
У зв’язку з цим доходи американських громадян, як полічили в «Лукойлі», зростуть на 6 %. А в РФ, де бензин через особливості податкової системи дешевшати не буде, відбудеться падіння реальних доходів. «Цінова війна серйозно вдарить по сланцю та відкине назад на шість-сім років галузь сланцевої нафти в США, але в РФ за дешевої нафти (нижче 35 USD за барель) у 2022-2023 рр. видобуток нафти скоротиться», — дійшов висновку п. Федун.
Свою чергою, Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, вважає: «РФ наразі перебуває у складному становищі, тож ми зможемо побачити її розвал. У РФ — складні релігійні питання, демографічні проблеми та взаємини з Китаєм. Президент РФ це розуміє і тому вибирає собі зовнішнього ворога. Спершу це були грузини, тепер ми. Без зовнішнього ворога Путін не може об’єднати те, що вони називають росіянами. Все буде залежати від цін на нафту, газ і впливу коронавірусу на Китай. Точно буде боротьба за арктичний шельф. Чи зможе Росія витримати цю гонитву? Я не впевнений».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply