Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Міжнародний суд ООН розглядає позов України до РФ

Автор:

|

Червень 05, 2019

|

Рубрика:

Міжнародний суд ООН розглядає позов України до РФ

Олена Зеркаль у Міжнародному суді ООН

3-7 червня в Міжнародному суді (МС) Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Гаазі (Нідерланди) відбуваються чергові слухання у справі за позовом України до Російської Федерації (РФ) щодо порушення останньою Конвенції про заборону фінансування тероризму (ICSFT) та Конвенції про заборону расової дискримінації (CERD). Хоча слухання стосуються лише попередніх заперечень із боку РФ, як пояснив у ексклюзивному інтерв’ю «Укрінформу» Тарас Качка, радник міністра закордонних справ України (МЗС), Київ розраховує, що МС ООН, незважаючи на заперечення РФ, визнає свою юрисдикцію в справі та призначить дату першого засідання по суті. Саме такий результат можна буде вважати величезним здобутком, адже міжнародне правосуддя — справа марудна, розгляд позовів триває роками і тут важливі навіть найменші процесуальні перемоги.

Україна: 17,5 тис. сторінок доказів
Слова п. Качки підтверджує й Олена Зеркаль, керівниця української делегації на слуханням в МС ООН і заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції. «РФ скористалася своїм правом і зробила все можливе для того, щоб затягнути розгляд справи по суті. Розгляд справи по суті — це детальне дослідження всіх доказів, експертних думок і свідчень очевидців, які Україна надала суду на 17,5 тис. сторінках ще рік тому Це саме те, чого росіяни намагаються уникнути всіма можливими шляхами, увесь час торочачи про «заколоти», «громадянську війну», «порятунок російськомовного населення», «повернення Криму» та згадуючи казочку про «зброю в шахтах», — пояснила вона.
Нагадаємо, що українська сторона в поданому ще в січні 2017 року позові стверджує, що влада РФ всупереч Конвенції про заборону фінансування тероризму не вживала заходів, аби зупинити постачання зброї та коштів бойовикам терористичних організації «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка». «Унаслідок таких дій РФ опосередковано сприяла нападам на цивільне українське населення в зоні конфлікту на Донбасі, які призвели до численних жертв», — йдеться в позові. Серед наведених українською стороною фактів на доказ цього твердження, зокрема, обстріли житлових районів Маріуполя та Краматорська; знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік Волновахи; збивання пасажирського Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines.
Претензії України щодо порушення Конвенції про заборону расової дискримінації пов’язані насамперед із анексією навесні 2014 року Автономної Республіки Крим (АРК). Київ заявляє про дискримінацію національних меншин на півострові — кримських татар та українців. Серед наданих українською стороною доказів: заборона владою РФ Меджлісу кримськотатарського народу, кримінальне переслідування активістів і закривання засобів масової інформації, обмеження на викладання української й кримськотатарської мов у школах.

РФ: цинічні спростування
Москва всі звинувачення відкидає. «Природа українських звинувачень на адресу РФ і протиріччя між двома країнами, що виникли на їхньому ґрунті, не мають стосунку до жодної з конвенцій. Так, розв’язана Києвом громадянська війна на Донбасі не регулюється Міжнародною конвенцією про заборону фінансування тероризму, а претензії Києва про нібито незаконне повернення АРК до складу РФ не можуть бути пред’явлені на підставі Міжнародної конвенції про заборону расової дискримінації», — мовиться у повідомленні МЗС РФ.
Ще цинічніше виглядала заява Григорія Лук’янцева, представника РФ у МС ООН, зроблена вже під час слухань 3 червня, в якій він звинуватив Україну в «утисках російськомовного населення». «Україна стверджує про порушення РФ Міжнародної конвенції про заборону расової дискримінації, проте сама не дотримується цього і, своєю чергою, на материковій території вдається до дискримінації російськомовного населення. Татар почала захищати тільки після анексії АРК з метою захисту своїх політичних інтересів», — заявив він.

Малайзія: сенсація від прем’єра
На жаль, аґресивна тактика РФ отримала несподіваного союзника. Напередодні засідання МС ООН сенсаційну заяву зробив Махатхир Мохамад, прем’єр-міністр Малайзії. Він нібито не вважає доведеною «головну версію» слідства, згідно з якою в катастрофі Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines над Донбасом винна РФ. «Єдине, в чому переконався уряд Малайзії за результатами розслідування, яке проводили Нідерланди, — що лайнер збила ракета того ж типу, яку виробляють у РФ. Але вона могла бути зроблена і в Україні. Потрібні переконливіші докази, щоб говорити про те, що її випустили російські війська, а не сепаратисти і не український уряд — у нього також є такі ракети», — наводить політика MalayMail. Причому далі він, фактично, прямо звинувачує в катастрофі Україну. Глава уряду наголосив, що, на його думку, в «усьому винні погано дисципліновані солдати, адже російські військові напевно відрізнили б «Боїнг» від військового літака».
Як писав «Міст», пасажирський Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 із Амстердаму до Куала-Лумпур, збили у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. На облавку лайнера перебували 283 пасажири та 15 членів екіпажу, всі вони загинули. Міжнародна спільна слідча група, куди входили представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України, повідомила, що літак збили зенітно-ракетним комплексом «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони РФ, яка дислокується в Курську. В травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно звинуватили РФ у відповідальності за трагедію.
Заява ж прем’єр-міністра Малайзії викликала обурення не лише в представників міжнародної слідчої групи, але й у родичів загиблих і уряду Нідерландів, який зажадав від Махатхіра Мохамади офіційних пояснень.
Тим часом Майкл Помпео, державний секретар США, під час перебування в Нідерландах заявив, що офіційний Вашинґтон продовжить добиватися відповідальності РФ через застосування нею бойової зброї по цивільному літаку. «РФ має бути притягнута до відповідальності за те, що там відбулося, і гадаю, цей процес зараз триває. Сподіваюся, РФ усвідомить, що в її ж інтересах дати всі пояснення про те, що відбулося в цій жахливій ситуації, яка забрала людські життя», — наголосив керівник американського зовнішньополітичного відомства.

Попереду — ще одні слухання
Наостанок нагадаємо, що слухання 3-7 червня стосувалися лише звинувачень у порушенні РФ Конвенцій про заборону фінансування тероризму та про заборону расової дискримінації. Із 10 по 14 червня МС ООН розглядатиме другий позов України, цього разу — щодо недотримання РФ Конвенції ООН із морського права в тому, що стосується порушення прав України в Чорному й Азовському морях та у Керченській протоці.
Як писав «Міст», цей позов подали ще 14 вересня 2016 року і не має жодного стосунку до захоплення 25 листопада 2018-го трьох українських кораблів та взяття в полон 24 моряків. У цій справі Міжнародний трибунал із морського права в Гамбурзі вже виніс проміжне рішення, зобов’язавши РФ негайно звільнити українських військовополонених. Москва, на жаль, це рішення проігнорувала.

Ігор Берчак

P. S. Про те, чи визнав МС ООН свою юрисдикцію за позовом України стане відомо вже після того, як це число тижневика «Міст» вийде друком. Якщо суд погодиться з аргументами РФ, то відмовиться продовжувати справу. Якщо ж контраргументи України будуть переконливішими, то суд зможе перейти до розгляду по суті.

Гоп-ля
Регламентний комітет Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) опублікував проект резолюції, згідно з якою РФ нададуть місце для участі в червневій сесії організації. «Комітет пропонує відступити від регламенту ПАРЄ, щоб мати можливість запросити представників парламентів країн-членів, які не представлені делегацією в Асамблеї — Боснію і Герцеговину та РФ», — йдеться в повідомленні. Це стало можливим після того, як 17 травня ц. р. у Гельсінкі (Фінляндія) міністри закордонних справ понад 30 держав із 47 країн-членів Ради Європи (РЄ) виступили за «рівну участь усіх країн-членів у статутних органах Організації». Нагадаємо, що в квітні 2014 року РФ позбавили основних повноважень у ПАРЄ, в т. ч. права голосу. Причиною стала аґресія на сході України й анексія АРК. 2015-го ПАРЄ двічі розглядала питання про зняття санкцій, але обмеження продовжили діяти: російська делегація не брала участі в роботі керівних органів ПАРЄ й її моніторингових місіях.
Дмитро Кулеба, постійний представник України в РЄ, наголосив, що повернення РФ у ПАРЄ без виконання попередніх умов щодо відновлення територіальної цілісності України стане першим кроком до скасування усіх європейських санкцій проти РФ. «Це перший крок до демонтажу всієї європейської системи тиску на РФ як аґресора. Від нас відмахуються, що ми перебільшуємо. Але у РФ це бачать і чекають на демонтаж руками самих європейців», — наголосив він.
«Ми бачимо, що насправді це вже не перша спроба повернення російської делегації. Більшість делегацій інших країн опускають очі, розуміючи, що це така фанатична ідея генерального секретаря РЄ Ягланда, котрий хоче завершити свою кар’єру, повернувши РФ», — повідомила телеканалу «Прямий» Марія Іонова, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply