Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Місія ООН для інспекції Оленівки може перетворитися на цирк

Автор:

|

Вересень 14, 2022

|

Рубрика:

Місія ООН для інспекції Оленівки може перетворитися на цирк
Василь Небензя

На вимогу Російської Федерації (РФ) 8 вересня учергове скликали засідання Ради Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН). Василь Небензя, представник держави-терористки, заявив, що існують «реальні загрози міжнародним миру та безпеці, породжені постачанням іноземними державами озброєнь і продукції військового призначення до Україну». Він також вимагав від України повернути «незаконно захоплені» в Харківській області російські танки, артилерію, бронетранспортери, зенітно-ракетні комплекси, радіолокаційні станції та сотні тонн боєприпасів. Що вони робили на українській території, він не сказав, зате назвав контрнаступ Збройних сил України «нелегітимним і незаконним».
Доповідала з цього питання Ідзумі Накаміцу, заступниця Генерального секретаря ООН із питань роззброєння, а також обрані РФ особи, яких російська делегація називає «представниками громадянського суспільства». «Крім питання зосередження зброї ми повинні зосередитися на тому, як її застосовують. Зокрема, з огляду на руйнівний вплив важких озброєнь на цивільне населення й цивільну інфраструктуру», — заявила вона.
За останніми даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, в Україні з 24 лютого ц. р. офіційно підтверджено 13 917 жертв серед цивільного населення. За словами п. Накаміцу, більшість із цих людей загинули від вибухових речовин, застосування важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню, а також авіації. Крім того, застосування важкого озброєння спричиняє в Україні тяжкі гуманітарні наслідки. «Відповідно до Міжнародного гуманітарного права, комбатанти не повинні завдавати ударів по цивільному населенню або об’єктах цивільної інфраструктури та мусять застосовувати всі можливі заходи безпеки під час проведення військових операцій, аби запобігти чи, принаймні, звести до мінімуму випадкову загибель цивільних осіб, їхнє поранення та пошкодження цивільних об’єктів», — наголосила вона та закликала членів РБ покласти край стражданням в Україні та працювати в ім’я миру відповідно до міжнародного права та Статуту ООН.
У відповідь Сергій Кислиця, постійний представник України в ООН, заявив, що порятунок українців і росіян має єдиний правильний шлях: РФ має здатися та відійти. «Почавши аґресію проти України 2014 року, напавши на Україну в лютому 2022-го, Росія порушила норми та принципи практично всіх основних міжнародних документів, у т. ч. двосторонніх і багатосторонніх угод, Гельсінського заключного акту і, насамперед, Статуту ООН, — зазначив він. — Ми захищаємо себе, Європу, світ і Статут ООН, і боротимемося доти, доки не буде звільнено останній дюйм суверенної території України, в т. ч. Крим. Наголошую на суворій відповідності до положень ст. 51 Статуту ООН, яких ми всі зобов’язалися дотримуватися».
Дипломат також повідомив, що Україна має намір повністю звільнити свої окуповані території. «Єдине, що Путін може зробити, щоб врятувати життя своїх солдатів, це наказати їм негайно відступити», — наголосив він і нагадав, що завдяки глобальній єдності, завдяки ленд-лізу, завдяки допомозі американського народу й інших союзників вдалося перемогти Гітлера. «Зло Путіна, як і Гітлера, потребує глобальної відповіді. Так було під час Другої світової війни. Зараз усе так само, й Україна, й її союзники роблять усе можливе, щоб забезпечити таку відповідь», — сказав п. Кислиця.
Він також закликав РБ перевірити, чи Драгана Трифкович, представниця Сербії, яку РФ закликала на засідання, є тією ж особою, яка їздила до терористичної організації «Луганська народна республіка» (ЛНР). Представник України опублікував світлину під час її виступу в РБ, а також її фото поряд із російським нацистом Олексієм Мільчаковим у так званій ЛНР.
Своєю чергою, CША запропонувати реформувати РБ. Мова йде про питання використання її членами права вето. Після реформування вони будуть змушені пояснювати своє вето Генеральній Асамблеї ООН. «Рада Безпеки також повинна краще відображати глобальну реальність і враховувати географічне представництво. Ми не повинні підтримувати застарілий статус-кво. Натомість маємо виявити гнучкість для компромісу в ім’я відповідальності», — заявила Лінда Томас-Ґрінфілд, постійна представниця США при ООН. Вона наголосила, що РФ як постійний член РБ завдала удару по самій основі статуту ООН — порушила національний суверенітет і територіальну цілісність, порушила права людини та розв’язала відкриту війну.
Відтак на засіданні вирішили найближчим часом відправити місію ООН до окупованої Оленівки у Донецькій області, де російські загарбники стратили українських військовополонених. Про це на поінформувала Розмарі ДіКарло, заступниця генерального секретаря ООН з політичних питань. «Розслідувальна місія розглядатиме інцидент 29 липня, в якому загинули 53 українських військовополонених і ще від 75 до 130 отримали поранення», — уточнила вона. Головою місії призначили генерал-лейтенанта у відставці Карлоса Альберто де Сантос Круса. З ним поїде команда експертів. «Місія мусить виконати своє завдання без жодних перешкод, отримати повний доступ до людей, місць і доказів», — зазначила посадовиця.
Однак Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України (ВРУ) з прав людини, висловив претензії з приводу складу цієї місії. Він підозрює, що деякі учасники місії, затвердженої, зокрема, російською стороною, можуть бути вигідними для РФ. За словами омбудсмена, питання є до самого генерала Круса, який працював міністром-секретарем в уряді Жаїра Болсонару.
Він нагадав, що президент Болсонару невиразно висловлювався щодо війни в Україні, а під час зустрічі з Путіним 16 лютого ц. р. висловлював «солідарність із Кремлем». За кілька днів глава держави призупинив повноваження свого віцепрезидента Гамільтона Мурао через порівняння російської аґресії з актами вторгнення Гітлера у 1930-х рр. у Європі.
Ще однією учасницею місії є Інгібйорг Сольрун Гісладоттір із Ісландії, ексдиректорка Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співпраці в Європі, яка ігнорувала численні звернення України щодо порушень прав людини в Окремих районах Донецької та Луганської областей і Криму. А 2019-го вона засудила рішення ВРУ не допускати росіян до складу міжнародних спостерігачів за проведенням президентських виборів в Україні.
Третій учасник місії, Іссуф Якуб, має досвід поліційних місій ООН, зокрема, у Малі. «І хоча сам Іссуф Якуб мало висловлювався публічно, варто зазначити, що Москва має інтерес до Малі. Було багато заяв західних країн про поширення практики залучення там приватної військової компанії «Ваґнер» і посилення російського впливу, що призвело до виведення французького контингенту з країни», — зазначив п. Лубінець. «Саме такий склад місії і міг задовольнити Кремль», — додав він припустив, що росіяни просто проведуть спостерігачів запланованим маршрутом, як це відбулося з приїздом МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію.
Натомість Рада ООН з прав людини 12 вересня розпочала у Женеві (Швейцарія) чотиритижневу сесію, яка розгляне, зокрема, ситуацію в Україні, пов’язану з російською війною. Нада Аль-Нашиф, виконувачка обов’язків верховного комісара ООН із прав людини, заявила, що по всій Україні «цивільне населення продовжує страждати», зазначивши, що війна триває вже довше, ніж 200 днів. Спеціальна незалежна комісія з розслідування подій в Україні має представити РБ ООН свої висновки щодо можливих воєнних злочинів в Україні. Зокрема, комісії доручать розслідувати діяльність російських військових у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях наприкінці лютого та в березні ц. р.
Як повідомляв «Міст», Василь Небензя поклав усю відповідальність за загрозу ядерної катастрофи в Україні на Захід.

Євген Клен

About Author

Meest-Online