Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Місія майже нездійсненна

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Місія майже нездійсненна

Лахдар Брахімі, новопризначений спеціальний посланець Організації Об’єднаних Націй (ООН) і Ліґи арабських держав (ЛАД) до Сирії, песимістично оцінює свої перспективи. Алжирець сказав, що його місію «майже неможливо» виконати. Пан Брахімі — досвідчений дипломат ООН. Він замінив свого попередника Кофі Аннана, який пішов у відставку, заявивши, що більше не бачить можливостей, аби виконати своє завдання. Незважаючи на формальне перемир’я, посередником якого був п. Аннан, збройна боротьба в Сирії ще більше загострилася.

За даними активістів, від березня ц. р., відколи почалося повстання проти сирійського уряду, загинуло близько 20 тис. осіб. 2 вересня Сирійський центр моніторинґу за правами людини, який узяв бік повстанців, повідомив, що лише в серпні ц. р. було вбито понад 5 тис. людей. Конфлікт, унаслідок якого близько мільйона сирійців були змушені покинути свої домівки, дедалі більше нагадує повномасштабну громадянську війну. Минулого місяця ООН згорнула місію спостерігачів, які наглядали за дотриманням плану Кофі Аннана з призупинення вогню.

«Я беруся за цю роботу з розплющеними очима й без жодних ілюзій, — сказав Лахдар Брахімі. — Я знаю, яка вона важка — майже нездійсненна. Я не можу сказати «нездійсненна» — вона майже нездійсненна». Мало хто сподівається, що п. Брахімі вдасться багато чого досягти, а сам він, схоже, вбачає своє завдання в тому, щоби не створювати завищених очікувань.

Лахдар Брахімі, колишній міністр іноземних справ Алжиру, обіймав низку ключових посад в Організації Об’єднаних Націй, зокрема посла ООН у Афганістані та посередника під час укладення мирної угоди, яка поклала край громадянській війні в Лівані. Аналітики кажуть, що він має впливову репутацію в ООН, а його призначення було зустрінуте дуже схвально.

Пан Брахімі розповів про певне хвилювання, пов’язане зі своєю новою місією, додавши, що розуміє тих, кого розчарував брак міжнародних дій щодо Сирії. «Мене лякає тягар відповідальності. Дехто вже каже: люди вмирають, і що ви робите? А ми не робимо багато. І це вже — жахливий тягар», — додав він.

Лахдар Брахімі каже, що наразі не знайшов жодних «тріщин» у «кам’яній стіні», яка подолала п. Ан-

нана, це — «непримиренний» сирійський уряд, загострення насильства з боку повстанців та паралізована Рада Безпеки ООН, у якій Китай і Росія заблокували кілька резолюцій, що мали посилити тиск на Дамаск.

Новий посланець наголосив, що збереже серед своїх «інструментів» план Кофі Аннана із шести кроків, імовірно, дещо змінивши його. Він також зазначив, що має «певні ідеї, але поки що не план» і має намір зустрітися з якомога більшою кількістю причетних до конфлікту людей.

Звертаючись до сирійського уряду, Лахдар Брахімі заявив, що необхідність політичних змін у Сирії — «фундаментальна й нагальна». Водночас він, як і раніше, відмовився відповідати на запитання, чи повинен президент Асад піти у відставку, як того вимагає опозиція й кілька західних лідерів. «Зміни не можуть бути косметичними, — сказав він. — Буде новий порядок, але я не знаю, хто ті люди, які його організують. Це вже сирійцям вирішувати».

Пан Брахімі також намагається зберігати дистанцію з повстанцями, які критикують його за обережну позицію. «Пам’ятайте, будь ласка, що я не вступаю у ваш рух, — сказав він. — Я працюю на дві міжнародні організації — ООН і ЛАД — і не розмовляю тією ж мовою, що й ви».

Оксана Горнятко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply