Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Крок назустріч Євразійському Союзу

Автор:

|

Жовтень 20, 2011

|

Рубрика:

Керівники урядів країн СНД підписали 18 жовтня в Петербурзі «Договір про зону вільної торгівлі в рамках Співдружності». Згоди щодо цього документа було досягнуто раніше того ж дня, на зустрічі голів урядів Співдружності Незалежних Держав (СНД). Як заявив Володимир Путін, прем’єр-міністр Російської Федерації (РФ), мова йде про створення нового фундаменту торгово-економічних відносин у межах СНД. «Це — фундаментальний договір, який буде покладено в основу торгово-економічних взаємин наших країн», — сказав прем’єр РФ.

Крім того, учасники засідання Ради голів урядів СНД прийняли ще 28 документів. Зокрема, підписано угоду про основні принципи політики у сфері валютного реґулювання, валютного контролю в державах СНД. Також було затверджено рішення про концепцію стратеґічного розвитку залізничного транспорту країн СНД до 2020 року. Укладено угоду про Єдину систему обліку громадян третіх держав і осіб без громадянства, що в’їжджають на територію країн СНД, і угоду про порядок перегляду ступеня таємності інформації, засекреченої в період існування СРСР. Ще було ухвалене рішення про виділення 2012 року асигнувань на створення та розвиток об’єднаної системи протиповітряної оборони держав СНД.

Раніше Андрій Клюєв, перший віце-прем’єр України, заявляв, що країна готова підписати угоду про створення зони вільної торгівлі з державами — членами СНД, проте постійні відтермінування її підписання викликають сумніви в здатності СНД створити таку зону. «Мені цікаво, чи буде цю угоду колись підписано. Я гадаю, що навряд», — зауважив чиновник.

На розширеному засіданні Ради глав держав СНД у Душанбе у вересні президент України виступив за якнайшвидше підписання Договору про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між державами-учасницями СНД. Своєю чергою, прем’єр-міністр України Микола Азаров тепер заявив, що сподівається на набуття угодою про вільну торгівлю в рамках СНД чинності в січні 2012 року. «Я сподіваюся, що в січні наступного року цей договір набере реальної сили», — сказав він під час зустрічі з Володимиром Путіним.

Голова українського уряду наголосив, що буде виконано відповідні державні процедури та відбудеться ратифікація угоди, а також висловив сподівання, що політична воля керівників країн СНД дозволить провести ці процедури оперативно. Крім того, пан Азаров зазначив, що задоволений двосторонніми взаєминами між Україною та РФ і надіється, що його зустріч із російським прем’єром сприятиме подальшому розвитку цих стосунків.

«Чи є цей договір досконалим? Звичайно, ні, він — недосконалий, у ньому є винятки. Але назвіть мені хоча б один договір, у якому немає винятків», — сказав пан Азаров, наголосивши, що найважливіше — те, що в документі «закладено конкретні часові рамки, період, протягом якого всі ці винятки буде ліквідовано».

Натомість прем’єр РФ Володимир Путін підкреслив, що «зона вільної торгівлі означає, що на цілі групи товарів ми скасовуємо експортні й імпортні мита». «Певні винятки справді є, але вони будуть поступово відходити в минуле», — запевнив російський прем’єр. За його словами, створення ЗВТ означає, що «ми взаємно розширюємо свої ринки, що товари на наші ринки будуть надходити за нижчими цінами, що створюються умови для ко­операційних виробництв, і все це разом підвищує конкурентні переваги наших економік».

Микола Азаров уважає, що ЗВТ із СНД і з Європейським Союзом (ЄС) — це дві частини єдиного плану. «Підписання договору про ЗВТ із країнами СНД і підписання угоди про зону вільної торгівлі з країнами ЄС — це два пункти одного плану: плану відкриття для української економіки зовнішніх ринків, що є необхідне для стабільного економічного розвитку України в умовах, коли зовнішні ринки, як відомо, — неспокійні», — процитував українського прем’єра Віталій Лук’яненко, його прес-секретар.

За словами речника, крім угоди про ЗВТ, Україна також підписала з країнами СНД «Концепцію співпраці у сфері інформатизації» та «Концепцію стратеґії співпраці в галузі залізничного тран­спорту».

Форсовані темпи, з якими російський уряд підходить до взаємодії з країнами пострадянського простору, відразу змушують згадати про амбітні завдання, які сам прем’єр-міністр Російської Федерації нещодавно виклав у статті в газеті «Известия». Це — Євразійський Союз, який на Заході вже визнали спробою відродження СРСР. Прикметно, що напередодні по телебаченню було показане інтерв’ю, у якому Володимир Путін виголосив таку фразу: «І ми теж, ми пережили, по суті, розвал держави: Радянський Союз розпався. А що таке Радянський Союз? Це Росія і є, тільки називалася вона по-іншому».

В одному з останніх номерів журнал «Коммерсант Власть» спробував проаналізувати останні дії й заяви російського прем’єра, який запевнив, що Митний союз і Єдиний економічний простір РФ, Білорусі та Казахстану — це лише початок великого інтеґраційного процесу на основі СНД, кінцевою метою якого є створення Євразійського Союзу. Видання при цьому робить висновок, що доволі складно сформульовані євразійські ідеї Володимира Путіна можуть не отримати тієї всенародної підтримки, якою користуються його більш зрозумілі для громадян справи, як, наприклад, підвищення пенсій або приборкання олігархів. Путін може залишитися в зовсім не звичній для себе меншості, тому що не відомо, чи перетинаються інтереси групи прихильників СНД, СРСР, а також союзу РФ, України, Білорусі та Казахстану, бо за зовнішньої схожості вони насправді можуть виявитися непримиренними супротивниками.

 Євген Клен

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply