Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Гаваї чекають на вибух

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Гаваї чекають на вибух

На Гаваях почалося виверження вулкана Кілауеа, який є одним із найактивніших на планеті. Він викинув стовп лави й попелу заввишки кілька сотень метрів. Подивитися на захопливе видовище сходження потоків лави зібралися десятки туристів. Фахівці запевняють, що особливого ризику для гостей національного парку немає, однак, якщо виверження Кілауеа посилиться, парк доведеться закрити.

Потоки розпеченої гірської породи, що стікають південним схилом вулкана, ще не виходять за межі національного парку та наразі не становлять загрози для людей. «Наше дослідження свідчить, що Кілауеа — небезпечний вулкан. Ми з’ясували, що за 2500 останніх років Кілауеа перебував у активній фазі 60 % часу, і лише 40 % — у режимі виробництва лави», — розповів д-р Дон Свенсон із Гавайської обсерваторії. За його словами, погана новина полягає в тому, що зараз вулкан — у «спокійній фазі». А от коли саме розпочнеться наступний, «вибуховий», період, експерти не можуть спрогнозувати.

1790 року виверження вулкана забрало життя сотень людей, і цілком можливо, що будь-який із наступних його вибухів може стати летальним для всього острова. Останній період активності Кілауеа розпочався 1983 року й триває досі. Частина території, яку займає Кілауеа, входить до складу Національного парку «Гавайські вулкани». Він уважається місцем проживання Пеле — гавайської богині вулканів. На її честь названо деякі лавові утворення, наприклад, «сльози Пеле» (дрібні краплини лави, які охолоджуються на повітрі й набувають форми сльози) і «волосся Пеле» (тонкі нитки вулканічного скла обсидіану, які утворюються внаслідок швидкого охолодження лави під час стікання в океан).

Зауважимо, упродовж кількох найближчих років, за прогнозами фахівців, вулкани демонструватимуть свою буйну природу, пік їхньої активності припаде на 2014— 2015 рр. Найбільшу небезпеку становлять Кракатау в Індонезії та Фудзіяма в Японії. З 2012 року почне знову «прокидатися» Альпійсько-Гімалайський сейсмічний пояс: тут передусім мова йдепро Везувій і Етну.

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply