Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Хан помер – хай живе хан!

Автор:

|

Серпень 31, 2016

|

Рубрика:

Хан помер – хай живе хан!

Islam Karimov

Після повідомлень про смерть незмінного з 1991 року президента Узбекистану Іслама Карімова в країні розгорілася боротьба за владу

Як повідомило видання «Фергана.ру», це сталося в понеділок, 29 серпня. Як розповіли в опозиційному Народному русі Узбекистану, 78-річному Карімову стало погано на банкеті, присвяченому вшануванню національної олімпійської збірної. За даними джерел, Карімов, радіючи перемогам спортсменів (узбеки завоювали в Ріо 13 медалей, з них чотири – золоті), перехиляв келішок за келішком й очевидно, не розрахував здоров’я – все-таки не юний джигіт. За словами свідків, у якийсь момент президент раптово втратив свідомість і впав.

І хоча узбецька влада вперто не бажала офіційно підтверджувати смерть президента, й так зрозуміло, що тепер одна з найбільших країн Середньої Азії (населення – понад 30 мільйонів осіб) опинилася на порозі періоду непевності та заколотів. За 25 років свого правління Іслам Карімов прогнозовано перетворився на такого собі середньовічного хана. Вибори в цій країні давно стали нікому нецікавою формальністю, будь-яка опозиція нещадно придушувалася, соратники захоплено сприймали всі вказівки Самого: «Так, Ваша ясновельможносте!».

 

Три плюс один

Зрозуміло, що за таких умов владу перехопить той, хто будь-якими доступними засобами виграє битву «павуків у банці». Отож, хто може вмоститися на ханському троні?

До 2012 року офіційною спадкоємицею вважалася старша дочка президента Гульнара (див. «Довідку»). Але нині її шанси просто мізерні. Головні претенденти на перемогу: Рустам Іноятов (шеф Служби національної безпеки), Шавкат Мірзіяєв (глава кабінету міністрів) і його заступник Рустам Азімов. Іноятов, як і годиться керівникові спецслужби, людина вкрай непублічна. Відомо, що йому 72 роки, він служив у КДБ СРСР, узбецькою спецслужбою керує з 1995 року. Шавкат Мірзіяєв – права рука попереднього президента, був главою Самаркандської області (рідної для Іслама Карімова), посаду  прем’єр-міністра посідає з 2003 року. Це означає, що глава держави всі ці роки був задоволений главою уряду.

З приводу взаємин всесильного шефа нацбезпеки і прем’єра існують дві неофіційні версії. За однією з них, Мірзіяєв є ставлеником Іноятова. У цьому випадку цілком можна припустити, що глава СНБ посприяє приходу до влади свого соратника, залишившись в силу професійної звички в тіні. За іншою версією, Мірзіяєв не користується підтримкою силових структур, і в цьому випадку сходження на вершину влади для нього виглядає проблематично.

Колишній міністр фінансів і економіки Рустам Азімов закінчив Ташкентський університет і магістратуру Оксфорда, він є висококваліфікованим фахівцем у галузі фінансів і економіки. За деякими даними, свого часу Азімов надав фахові консультації Гульнарі Карімовій, і допоміг їй заробити чималі кошти. У чинного заступника прем’єра є також розгалужені зв’язки в керівництві силових структур.

Зрозуміло, що битва цієї трійці буде запеклою і нещадною. Що цікаво, доки важковаговики намагатимуться затоптати один одного, владу може перехопити ще одна – вкрай неочікувана – фігура. Ще в 2010 році Іслам Карімов наполіг на внесенні в конституцію країни важливої поправки – в тому випадку, якщо президент не зможе виконувати свої обов’язки, главою держави стає голова сенату парламенту. Керувати республікою він повинен до того моменту, поки протягом трьох місяців не буде обраний новий президент. Тобто, нині, за конституцією, главою Узбекистану мав би стати голова верхньої палати парламенту Нігматулла Юлдашев, колишній міністр юстиції. Але Схід – справа тонка, на всілякі конституції там завжди мало зважали.

 

Єдиний ісламський халіфат

Інтерес до персони можливого наступника Іслама Карімова зрозумілий: Узбекистан – ключова держава Середньої Азії. Крім того тут найбільше відчувається вплив радикального ісламу. Майже відразу після проголошення незалежності почав набирати популярності «Ісламський рух Узбекистану», який спочатку базувався у Ферганській долині, а потім почав поширювати свій вплив по всій країні. Офіційна мета руху – створення єдиного ісламського халіфату, тобто, те саме, за що агітує «Ісламська держава Ірака та Леванта».

Про появу серед узбеків значного числа симпатиків останньої в Ташкенті активно заговорили 2014 року. Тоді ж «Ісламський рух Узбекистану» відзначився гучними міжнародними акціями: нападом 10 смертників на аеропорт міста Карачі в Пакистані, внаслідок якого загинули 27 мирних людей, та розміщенням в інтернеті відеоролику, що закликав мусульман у Німеччині до збройної боротьби проти «невірних». Географія свідчить, що «Ісламський рух Узбекистану» – не якась там локальна групка фанатиків-чабанів, а серйозна організація з потужним фінансуванням та розгалуженими зв’яками по всьому світу.

Хоча останніми роками Службі національної безпеки нібито вдалося придушити головні ісламістські осередки всередині країни, попередні події свідчать, що серйозні терористичні загрози продовжують загрожувати країні. Так, у 2009 році ісламські радикали спробували захопити владу в містах Андіжан та Ханабад, на вулицях яких розгорілися повноцінні бойові дії із застосуванням автоматичної зброї, гранатометів та бронетехніки. Владі вдалося взяти ситуацію під контроль, однак ціною загибелі кількох десятків силовиків та цивільних (лік знищеним терористам також йшов на десятки).

Якщо період безвладдя в Узбекистані затягнеться, це може призвести до того, що ісламістське підпілля блискавично підніме голову спочатку у Фергані, а потім і у всій Середній Азії. Тим більше, що сусідній Таджикістан давно перетворився на опорну базу афганських талібів, а щойно в середині липня цього року група озброєних автоматами ісламістів спробувала взяти штурмом міліцейський відділок та управління Комітету національної безпеки в колишній столиці Казахстану Алмати. До слова, казахстанському президенту Нурсултану Назарбаєву, який також беззмінно править країною 25 років від дня проголошення незалежності, вже виповнилося 76 років. І в нього також немає офіційного спадкоємця. Якщо і з головним казахом щось станеться, в двох найбільших державах Середньої Азії може початися казна що. Це автоматично перетворить прикордонний з Росією регіон на щось схоже до Близького Сходу, де триває «війна всіх проти всіх».

 

Ігор Берчак

 

 

До теми

Googoosha з Ташкента

Східна красуня, обсипана діамантами та золотом… Старша дочка президента Узбекистану Гульнара Ісламiвна Карімова завжди мало переймалася іміджем ісламської жінки.

У 2005 році Гульнара створила дизайнерський бренд GULI, у рамках якого презентувала ювелірні прикраси, авторські колекції одягу та аксесуари. У 2010-ому була створена лінія натуральної косметики GULI Collection of well-being for Soul & Body, заснована на старовинних рецептурах Авіценни і в цілому Сходу. У 2012-ому запущена парфумерна лінія GULI, представлена ароматами Mysteriouse і Victorious, у створенні яких брав участь відомий парфумер Бертран Дюшафур, а обличчям чоловічої лінії став відомий турецький актор Халіт Ергенч.

У 2012 році в США вийшов перший англомовний альбом співачки Googoosha. Це все про неї – про Гульнару Карімову. Вона ще й встигла два роки (2010 – 2012) пропрацювати послом Узбекистану в Іспанії та представником Узбекистану при ООН в Женеві. «Було таке відчуття, що країна належить їй», – згадує Джон Коломбо, продюсер з Лос-Анджелеса, який був запрошений в Узбекистан для зйомок музичного кліпу співачки Googooshа. Казка закінчилася 2012 року.

Офіційна спадкоємиця вічного президента Узбекистану перетворилася на «ворога народу». Голова місцевого СНБ Рустам Іноятов поклав на стіл її батька досьє з фінансовим компроматом на спадкоємицю і фактами про її поведінку, що не личить правовірній мусульманці. Головне обвинувачення – Гульнара мала намір захопити владу. Googoosha в діамантах опинилася під домашнім арештом, їй заборонено користуватися інтернетом і спілкуватися із зовнішнім світом, її мікроблог Twitter був примусово закритий.

Контррозвідка, звичайно, паскудила всім і завжди, однак у 2015 році в дослідженні The Organised Crime and Corruption Reporting Project повідомлялося, що Карімова отримала більше мільярда доларів у вигляді хабарів від скандинавських і російських телекомунікаційних компаній для виходу на ринок Узбекистану. Тож диму без вогню не буває. Донедавна 44-річна красуня нудилася під «ковпаком» спецслужб. Як складеться її доля після смерті батька, ніхто не знає…

АР

About Author

meest-online.com

Comments are closed.

Leave A Reply