Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Зеленський зажадав юридичних письмових гарантій для України

Автор:

|

Лютий 25, 2022

|

Рубрика:

Зеленський зажадав юридичних письмових гарантій для України
Володимир Зеленський у Мюнхені

Апеляція Володимира Зеленського до підписантів Будапештського меморандуму навряд чи призведе до бажаних результатів.

«Спільний фронт»
Американський часопис The Washington Post, анонсуючи 58-му Мюнхенську безпекову конференцію, що відбувалася 18-20 лютого, констатував, що увага світу прикута до неї як до «останнього шансу надіслати Путіну чіткий сигнал щодо неприпустимості аґресії щодо України». А відтак — «іспиту для західних країн, які повинні нарешті виступити спільним фронтом».
У WP нагадали: «Відсутність єдності між США, Європою й Україною щодо протидії Кремлю вже зашкодили Києву та зіграла на руку Путіну. США обіцяють жорсткі санкції після його нападу на Україну, але європейці не повністю погоджуються з деякими зі запропонованих заходів. Зокрема, Федеративна Республіка Німеччина (ФРН) не поспішає схвалювати постачання зброї Україні, а президент Франції займається своїми власними дипломатичними гамбітами».
Попри все це, Марія Захарова, речниця Міністерства закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ), пояснюючи відмову її президента взяти участь у безпековій конференції, скаржилася, що цей захід нібито «втратив інклюзивність». Отже, Путін остерігався, що проти нього таки створять у Мюнхені спільний фронт.
Але той виявився не монолітним. У німецькій медіакорпорації Deutsche Welle, коментуючи доповідь організаторів конференції, зауважили: «Деякі експерти виступають за більш активний пошук компромісу, зокрема, тиск на Україну з метою виконання мінських домовленостей щодо Донбасу. У ФРН дехто навіть висуває ідею відмови від нових санкцій щодо РФ».
А Анналена Бербок, міністерка закордонних справ ФРН, укотре відмовила в Мюнхені надати озброєння Україні, проігнорувавши заклики на конференції Бориса Джонсона, прем’єр-міністра Великої Британії («Ще є шанс уникнути непотрібного кровопролиття, але для цього потрібна демонстрація західної солідарності — союзникам необхідно говорити з Путіним «в один голос») та Ентоні Блінкена, держсекретаря США («Доки зберігаємо солідарність — будемо готові відповісти Путіну»).

Санкції будуть
Міністерка Бербок натомість запевнила: «Берлін розглядає всі варіанти санкцій проти Росії у разі нападу на Україну, в т. ч. санкції щодо газогону «Північний потік-2». Ці санкції будуть безпрецедентними й скоординовані між усіма партнерами».
Своєю чергою, Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, теж стверджувала в Мюнхені, що «Європейський Союз (ЄС) готовий негайно застосувати санкції проти РФ, якщо та розпочне аґресію, і вони стосуватимуться найважливіших секторів російської економіки, в т. ч. енергетики та технологій». А Камала Гарріс, віцепрезидентка США, попередила: «США разом із союзниками та партнерами запровадить безпрецедентні економічні санкції, які будуть швидкими, суворими та об’єднаними. Вводитимемо глибокі економічні санкції та заходи експортного контролю. Ми націлюватимемося на фінансові установи та ключові галузі промисловості. Санкції будуть спрямовані проти російських фінансових інституцій, ключових сфер економіки та промисловості і завдадуть серйозного удару по російській економіці».
Міністри закордонних справ Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, Франції й Японії також підтвердили після перемовин у Мюнхені запровадження суворих санкцій щодо Росії в разі її вторгнення в Україну. Борис Джонсон конкретизував: «Британія розкриє справжніх власників тіньових російських юридичних осіб і зробить неможливим для них залучення фінансування на лондонських ринках капіталу. Росія втратить все».

Ініціював консультації
Але Володимир Зеленський вимагав у Мюнхені більшого: «Нам не потрібні ваші санкції після того, як буде бомбардування, чи як будуть стріляти по нашій державі, чи якщо в нас не буде більше кордонів, чи не буде економіки, чи будуть окуповані частини нашої держави. Навіщо нам ці санкції?».
Відтак нагадав, що Україна вимагає «чесних відповідей» про перспективи членства в ЄС і НАТО. І закликав створити для України фонд стійкості та відновлення. «Це не благодійні внески, за які Україна має низько вклонятися, це ваш внесок у безпеку. Україна вісім років є надійним щитом. І вісім років стримує одну з найбільших армій світу. Яка стоїть уздовж нашого кордону, а не кордонів країн ЄС», — наголосив він.
А найбільший резонанс президент України викликав заявою: «Я ініціюю проведення консультацій у межах Будапештського меморандуму. Скликати їх доручаю міністру закордонних справ. Якщо вони знову не відбудуться або за їхніми результатами не буде гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює й усі пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів».

«Означає відмову?»
Віктор Таран, голова Центру політичних студій та аналітики «Ейдос», іронічно запитав: «Чи означає теза «ініціюватимемо перегляд Будапештського меморандуму» відмову України від без’ядерного статусу?». І нагадав перше речення меморандуму: «Вітаючи приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як держави, що не володіє ядерною зброєю», а також наголосив: «Які наслідки будуть, якщо Україна відмовиться від меморандуму?». Висновок експерта: «Текст (виступу президента в Мюнхені. — Ред.) писали не професійні дипломати, а оточення Зеленського».
Натомість Максим Розумний, завідувач відділу гуманітарної політики та безпеки Національного інституту проблем міжнародної безпеки, конкретизував: «Зі стратегією і міжнародною політикою в цьому тексті далеко не все так добре. Тут знову бачимо емоційну і навіть провокативну позу, за якою не стоїть продумана стратегія та конкретний намір. Україна виходить із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї? Починаємо реалізацію власної ядерної програми? Повернемо вивезені до Росії ракетоносії й боєголовки?».

«Арґумент ворогам»
Експерт підсумував: «Серйозна держава спершу думає, потім робить, а вже потім щось каже. І каже те, що потрібно для реалізації власної стратегії, а не щоб дати арґументи своїм ворогам. Завтра Росія скаже, що Україна стає на шлях ядерного озброєння. І використає це як інструмент тиску на наших західних союзників, як засіб дискредитації нашої держави, чи, в найгіршому випадку, як привід для вторгнення. «А чим цей привід гірший, ніж «хімічна зброя» в Іраку», — скажуть у Кремлі».
Своєю чергою, Микола Княжицький, депутат Верховної Ради України, нагадав: «Ядерної зброї у нас ніколи не було. Вона була російською. Попри наявність урану, обслуговувати та виробляти її ми не могли. Меморандум, вочевидь, написали так, що виконати його неможливо. Слова «гарантії» немає у англійському тексті й не зрозуміло, що має відбутися у разі нападу одного з підписантів меморандуму, який може заблокувати і блокує дії інших. За відмову від ядерної зброї ми отримали не лише папірець під назвою «меморандум», а й паливо для українських атомних станцій.
Висновок депутата: «Апелювати до підписантів потрібно. Вони не несуть юридичної відповідальності, але несуть політичну та моральну відповідальність. Але лякати, що перетворимося на ядерну державу, — смішно».
А Микола Капітоненко, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень, пояснив: «Зеленський це робить, бо від нього на це чекає авдиторія всередині країни. Він це відчуває й розуміє, що є запит на рішучу позицію, де ми покладемо відповідальність за нашу безпеку на Захід і спробуємо вийти з цього нескінченного кола розмов, що двері НАТО відчинені. Зеленський це нарешті зрозумів, тому завів розмову про інші формати безпеки — якщо нас у НАТО не беруть, то як тоді інакше Захід може гарантувати безпеку України?».

«Безперспективно»
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, коментував ці вимоги так: «Я дивлюся на це як на дипломатичну катастрофу. Хочемо, щоб у центрі Європи нам дозволили створювати ядерний цикл? Це несерйозно, по-дитячому та безперспективно».
А Арсеній Яценюк, двічі прем’єр-міністр України, на запитання «У чому проблема консультацій за Будапештським меморандумом?» відповів: «Як завжди, у нас тільки одна проблема — Росія. Саме Росія жодного разу не з’явилися на ці консультації. І я переконаний, що і в четвертий чи 34-й раз Росія теж не з’явиться. Тому, що стосується консультацій, це політична заява. Але вже зрозуміло, що ці консультації нічим не завершаться».
Відтак Богдан Петренко, заступник директора Інституту дослідження екстремізму, резюмував: «Відновлення ядерної зброї — фантастика. Ніхто нам не дасть цього зробити. А якщо робитимемо самі, світ почне від нас відвертатись. І, ймовірно, навіть прийме рішення, що простіше нас злити Росії, ніж дати можливість розпочатись ядерному конфлікту».
Як повідомляв «Міст», Путін розпочав Третю світову війну.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply