Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Запаси газу в ПСГ Європи — на мінімумі за десять років

Автор:

|

Жовтень 04, 2021

|

Рубрика:

Запаси газу в ПСГ Європи — на мінімумі за десять років

Економіка Російської Федерації (РФ) дуже залежна від експорту своїх енергоносіїв за кордон. Тому падіння світових цін на нафту чи газ боляче б’є про російському бюджету. Тож у Кремлі вигадали, як із цим боротися — створити штучний дефіцит.

Глобальний дефіцит
Зараз підземні сховища газу (ПСГ) країн Європейського Союзу та Великої Британії заповнені, в середньому, на 72 %. Це найнижчий показник за останні десять років. У вересні 2020-го європейські сховища були заповнені на 94 %, а за останні десять років — на 84 %. Холодна зима може змусити європейських регуляторів прискорити процес видачі дозволу на запуск російського газогону «Північний потік-2» (ПП2), чого, власне, й добивається Москва. А це, своєю чергою, значно збільшить вплив Москви на Європу.
Сезон закачування газу в Європі закінчується 1 жовтня, і до цього часу сховища будуть заповнені щонайбільше на 78 %. Основна причина недостатньої наповненості перед опалювальним сезоном — спустошення сховищ минулої зими через високий попит, що поглиблюється відносно слабким виробленням поновлюваних джерел енергії та високим базовим попитом на електроенергію. «Попит на електроенергію і газ також був високим в Азії, яка везе скраплений газ (СПГ) із Європи. Це поєднується з глобальною кризою пропозиції й обмеженими завантаженнями цього літа, що призвело до рекордно низьких запасів на початку опалювального сезону», — пояснює Джеймс Гакстепп, менеджер із аналітики газу з S&P Global Platts.
Ціни на газ у Великій Британії і на нідерландському TTF-хабі, ключовому європейському газовому ринку, підстрибнули до рекордних значень. Також серед головних чинників, що вплинули на зростання ціни газу за останні два місяці, стали перебої в постачанні з РФ і глобальний дефіцит СПГ. «Постачання з обох джерел залишатимуться відносно невеликими до кінця року, незалежно від будь-якого сценарію запуску ПП2», — прогнозує експерт.
За даними Асоціації газової інфраструктури Європи, найменше заповнені газові сховища Австрії (50,44 %). Також трійки за мінімальним заповнюванням сховищ входять Нідерланди (54,43 %) і Португалія (58,17 %). Далі — Словаччина (63,83 %) і Німеччина (64,57 %). Водночас у Великій Британії сховища заповнені на 91,71 %, у Франції — на 89,6 %, а лідером зі заповнення є Польща — 96,23 %.

Прогнози від США
У Сполучених Штатах попереджали, що в прийдешньому опалювальному сезоні країни Європи можуть зіштовхнутися з необхідністю розподілу газу за квотами через його дефіцит. Також США обіцяли допомогти європейцям упоратися з нестачею газу.
Вашинґтон і багато східноєвропейських столиць боялися, що ПП2 дозволить посилити залежність Європи від російського газу, зміцнити вплив Москви в реґіоні, і що вона буде використовувати його для постачання газу в обхід України. Газогін ще не запустили, а Кремль уже диктує Європі свою волю.
Представники компанії Nord Stream 2, оператора ПП2, всі звинувачення рішуче відкидають і наполягають, що газолін — винятково комерційний проєкт, покликаний забезпечувати Європу великою кількістю газу, бо її власні запаси бідніють.
Американські експерти вважають, що поточна напружена ситуація на ринку в Європі навряд чи збережеться після майбутньої зими. Весняне потепління спричинить зниження попиту, а ті газові об’єкти, які зараз закриті на ремонт через пандемію, скоро відновлять роботу. На початку наступного року запрацюють нові СПГ-термінали потужністю до 20 млн т. Проте поточний дефіцит на європейському ринку все одно залишиться серйозною проблемою. Його неґативні наслідки стали помітними ще до того, як у більшості європейських будинків з’явилося опалення.

Перші жертви
Фатальні наслідки вже відбуваються. Так, німецька компанія-постачальник газу промисловим підприємствам Deutsche Energiepool (DEP), була змушена розірвати контракти з клієнтами через високі ціни на ринку. Останні кілька місяців закупівельні ціни на газ та електрику на ринку зросли майже втричі, а на нові закупівлі — вчетверо. «Позаяк нам доводиться купувати щоденні обсяги спот, попри обсяги закупівель на форвардному ринку, щоб збалансувати наші балансуючі групи, наші власні закупівельні ціни приблизно потроїлися», — зазначили в компанії.
У DEP додали, що в такій ситуації не можуть підтримувати постачання газу через економічну необґрунтованість. Компанія також повністю припиняє подачу природного газу по всій Німеччині. Для збереження робочих місць у DEP вирішили сконцентруватися на послугах в енергетичному секторі. Це перша компанія-постачальник газу, яка відреагувала таким чином на зростання цін на ринку. Число постраждалих клієнтів не називають, а замість DEP постачання газу буде здійснювати холдинг Eon.

Реакція РФ
Російський монополіст «Газпром» оцінює обсяг дефіциту газу в Європі в 23 млрд куб. м. Про це заявив Олексій Міллер, глава компанії. Він відкинув звинувачення в дефіциті газу в Європі. А Сергій Комлєв, начальник управління структурування контрактів і ціноутворення «Газпрому» додав: «Постачання трубогінного газу відбувалося на рівні історичних максимумів, а основний їхній приріст припав на частку найважливіших покупців». Він переконує, що експорт газу із РФ цього року навіть зріс на 23,2 % (115,3 млрд куб. м).
Натомість у Міжнародній енергетичній аґенції дорікнули, що Москва могла б зробити більше, щоб пом’якшити дефіцит газу в Європі, і що це дасть Росії можливість підкреслити свою репутацію надійного постачальника на європейський ринок.
У Кремлі відповіли, що цінові параметри на природний газ у Європі, в т. ч. на спотовому ринку істотно збалансує якнайшвидше введення ПП-2. Спроба прив’язати додаткові поставки газу до запуску ПП2 в той час, коли потужність активних газогонів, особливо через газотранспортну систему (ГТС) України, дозволяє збільшити постачання вже зараз, однозначно вказує на політичне підґрунтя позиції, яку зайняла Москва.
Але Сіндре Кнутссон, газовий аналітик консалтингової фірми Rystad Energy, прогнозує, що процес видачі остаточного дозволу на запуск ПП2 займе від шести до восьми місяців. «Ми не бачимо жодних ознак того, що процес видачі дозволу буде прискорений, — заявив він. — Ба більше, у процесі можуть виникнути якісь нові завади, позаяк цей газогін досі викликає безліч розбіжностей».

Реакція України
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України, також звинуватив «Газпром» у зростанні цін на газ в Європі. «Те, що ми бачимо з цінами на газ на європейських біржах, — це енергетична війна, яку Кремль розв’язав для шантажу та введення в експлуатацію ПП2. Це очевидний факт, який підтверджує і зменшення експорту з боку російського монополіста порівняно з попередніми роками, і відмовою від бронювання додаткових потужностей української ГТС», — зазначив він.
При цьому глава українського уряду запевнив, що для українців газ в опалювальному сезоні не здорожчає, а на компенсацію різниці в тарифах виділять понад 30 млрд грн. «Уряд працює над питанням компенсації різниці в тарифах для теплокомуненерго за попередні періоди, а також над питанням реструктуризації тієї заборгованості, що існує на цих підприємствах. Більше 30 млрд грн перекажуть теплокомуненерго, щоб цю різницю компенсувати. Заяви про те, що уряд когось залишає сам на сам із проблемами, — популістська риторика, яка не має стосунку до реальності», — запевнив п. Шмигаль.
Водночас національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» зіштовхнулася з нестачею коштів на закупівлю газу. Загальний обсяг надпланових витрат НАК може скласти 123 млрд грн. У компанії полічили, що їм доведеться заплатити на 33,7 млрд грн більше від ренти на газ власного видобутку. «Середня митна ціна газу значно перевищує вартість, за якою НАК реалізовує його для потреб населення і теплокомуненерго. За трирічним угодами з останніми, компанія недоотримає 36,7 млрд грн», — повідомила преслужба «Нафтогазу».
У компанії немає грошей на закупівлю 3 млрд куб. м газу в опалювальний сезон, але там планують отримати 44,5 млрд грн від оператора ГТС України. Цю угоду мав днями затвердити Кабінет Міністрів України, але в ній знайшли юридичні помилки, тож ухвалення рішення відклали.
Натомість Денис Шмигаль вважає, що в НАК є достатньо коштів для планової діяльності. «Планова діяльність триває, а для забезпечення помпування газу в ПСГ ми спрямували достатньо великі суми», — запевнив він.
Як повідомляв «Міст», «Газпром» створив штучний дефіцит газу в Європі, щоб прискорити запуск ПП2.

Євген Клен

До слова
2022 року вартість вугілля піднялася до максимуму з 2008 року. Про це повідомила аґенція Bloomberg. Середня вартість вугілля з постачанням 2022-го становитиме 137 USD за 1 т. Попит на вугілля з боку електростанцій і комунальних підприємств зріс через збільшення ціни на газ. Водночас запаси вугілля доволі низькі, його експорт із Австралії, Південної Африки та Колумбії утруднений, а постачання з РФ бракує. Bloomberg зазначає, що зростання цін на газ підвищив попит на інші, доступніші джерела енергії.

About Author

Meest-Online