Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Які країни Європи зараз приймають біженців із України

Автор:

|

Березень 22, 2022

|

Рубрика:

Які країни Європи зараз приймають біженців із України
Салон автобуса у Варшаві

За даними Організації Об’єднаних Націй (ООН), більше 1,7 млн мирних жителів покинули Україну через вторгнення Російської Федерації (РФ), з них близько 1 млн — діти. В Європейському Союзі (ЄС) вважають, що намагатися виїхати можуть до 4 млн людей і біженців вітатимуть із «розпростертими обіймами». Республіка Польща (РП) прийняла 1 027 603 біженців, Угорщина — 180 163; Молдова — 82 762, Словаччина — 128 169, Румунія — 78 977, РФ — 53 300, Білорусь — 406. Понад 183 тис. людей переїхали з цих країн в інші країни Європи. Щонайменше 500 тис. людей в Україні стали переміщеними особами у своїй власній державі. ЄС вважає, що це число може зрости до 7 млн, а загалом від війни постраждають 18 млн українців. Верховна комісія ООН у справах біженців запевняє, що намагається допомогти внутрішньо переміщеним особам, але працювати в Україні небезпечно. ООН готується надавати допомогу у західній Україні, куди легше дістатися.

Що там, за кордоном?
Багато людей були змушені чекати по 60 годин на холоді, щоб потрапити до РП. Ті, хто в’їжджали до Румунії, чекали по 20 годин. Багато хто не зміг сісти на потяги, які виїжджали з українських міст.
Біженцям розповіли, що їм не потрібні документи, але бажано мати внутрішній або закордонний паспорти, свідоцтва про народження дітей, які подорожують із ними, та медичну документацію. Щоб отримати статус біженця, необхідно бути громадянами України або людьми, які легально проживають в Україні.
У РП та інших країнах, що межують із Україною, люди можуть перебувати в центрах біженців, якщо у них немає друзів чи родичів. Їм надають харчування та медичну допомогу. Польща також готує медичний потяг для перевезення поранених українців. Угорщина та Румунія пропонують грошову допомогу на їжу й одяг. Дітей приймають у місцеві школи. Чеська Республіка дозволила біженцям подавати документи на візу спеціального типу, щоб залишитися в країні.
Відтак РП і Словаччина звернулися щодо допомоги біженцям до ЄС. У результаті Греція та Федеративна Республіка Німеччина (ФРН) відправили до Словаччини намети, ковдри та маски, а Франція — ліки й інше медичне обладнання до Польщі. ЄС готується надати українцям, які тікають від війни, повне право залишатися та працювати у 27 країнах на термін до трьох років. Вони також отримають соціальну допомогу та житло, доступ до лікування та навчання дітей.
Борис Джонсон, прем’єр-міністр Її величності, заявив, що Велика Британія може прийняти 200 тис. українських біженців. Бізнес також зможе спонсорувати приїзд українців до країни. Українці можуть подати заявку на отримання сімейної міґраційної візи, якщо їхні близькі родичі є громадянами Об’єднаного Королівства, які проживали в Україні. Київський візовий центр наразі закритий, але працює офіс у Львові, і люди також можуть звертатися до центрів у сусідніх країнах.

Бідність не завада
Молдова, одна з найбідніших країн Європи, також приймає тисяч біженців із України. Там панує хвиля солідарності з українцями та страх перед російською аґресією. Щовечора молодий молдованин Роман позичає автівку свого батька, аби забрати українських біженців на прикордонному пропускному пункті Паланка та відвезти їх до Кишинева. Машину заправляє власним коштом. Роман торік повернувся на батьківщину з Ірландії, де тривалий час був на заробітках.
Близько третини працездатного населення Молдови постійно або час від часу працює за кордоном, аби підтримати родини фінансово. Молдова з населенням у 3 млн жителів прийняла вже близько 100 тис. біженців із України. Близько половини з них одразу ж вирушили далі на Захід.
Роман читає текстове повідомлення на телефоні й радіє: «Мені написала Ангеліна — жінка, якій я днями допомагав виїхати. Вона з донькою вже у Празі, написала мені з подякою. Каже, що й уявити собі не могла, що чужа людина може безкоштовно зробити таке для її родини», — розповідає він.
Уже першого дня війни багато українців стояли в черзі на кордоні з Молдовою. Мая Санду, президентка країни, вранці 24 лютого заявила: «Всі пункти пропуску відкриті та працюють у посиленому режимі. Ми підтримаємо цих людей».
Чимало волонтерів зустрічають біженців на кордоні з чаєм і гарячою їжею. Українцям допомагають знайти житло або транспорт, якщо хочуть рухатися далі. Державні структури також надають транспорт і житло, чимало біженців селять у виставковому центрі Moldexpo у Кишиневі. Більшість біженців дуже вдячні жителям Молдови за їхню гостинність. На тлі війни в Україні страх молдованів перед можливою російською аґресією як ніколи великий. Президентка Санду оголосила 24 лютого надзвичайний стан, після чого закрили повітряний простір країни.
Віорел Чіботару, ексміністр оборони Молдови, вбачає у теперішній ситуації паралелі з подіями 30-річної давнини, коли Москва підтримала придністровських сепаратистів. «В обох випадках йдеться про бажання зберегти або відновити Радянський Союз», — зазначив він і додав, що як зараз із «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», так і 30 років тому масово поширювали фейки щодо Придністров’я.
Є й інші збіги. «З російської сторони тоді також казали, що РФ не постачає зброю придністровським сепаратистам. Мовляв, не знаємо, звідки у них взялася зброя. Так само і з Донецьком і Луганськом — казали, що люди «знайшли» зброю в шахтах, а Росія тут ні до чого», — нагадує п. Чіботару.
Численні експерти у Молдові застерігають, що російських вояків, які базуються у Придністров’ї, можуть використати у війни проти України. Цього не виключає і Віорел Чіботару. «Підрозділи у Придністров’ї — це немов старенький дядько з рушницею з царських часів, який позначає свою територію. Але коли буде треба, йому на допомогу прийдуть 30 літаків», — застерігає він. Однак інші експерти вважають, що від 14-ї гвардійської загальновійськової армії СРСР так заледве нашкребуть полк, а то й батальйон.
Після того як Мая Санду 3 березня підписала офіційну заявку на вступ Молдови до ЄС, самопроголошена влада Придністров’я закликала міжнародну спільноту визнати незалежність реґіону. Багатьох молдаван охоплює страх повторення Росією того, що відбувається в Україні. Війна дуже близько, подекуди вибухи чути навіть на молдовській стороні.
Хвилю солідарності з Україною у цій скрутній ситуації відзначив і Петер Михалко, колишній керівник делегації ЄС у Кишиневі. «Пишаюся тим, що жив у Молдові. Багатьох із вас знаю особисто та вклоняюся перед кожним жестом людяності й гостинності, який бачу. Ви — взірець для Європи і для всього світу», — поділився він.

До кого треба звертатися біженцям
«Разом для України». Ініціатива української громади, яка проживає за кордоном, і друзів, які бажають допомогти.
«Допомога біженцям із України». Ця база даних була створена в рамках ініціативи низового населення щодо допомоги біженцям зі зруйнованої війною України.
«Міґраційний інформаційний центр Словаччини». Безкоштовні консультації та послуги для українських громадян, які прямують до Словаччини. Допомога з транспортом, допомога з житлом, юридична допомога.
«Допомога RO». Вебплатформа для підтримки людей із України, які хочуть звернутися за допомогою до Румунії в цей складний період. Інформація про процедуру в’їзду в країну, способи подачі заявок про надання статусу біженця українцям в Румунії, які їхні права й обов’язки та корисні ресурси під час їхнього перебування в країні.
«Сильні разом». Приватна ініціатива румунських волонтерів. Допомагають громадянам, які втікають від війни в Україні до Румунії.
«Об’єднані за Україну — United for Ukraine». У цій групі можна попросити допомогу у друзів із Румунії.
Refugees Romania. Агрегатор пропозицій від волонтерів Румунії. Притулок, проживання, робота, їжа, ліки тощо — https://refugees.ro/
«Молдова для українців». Портал для тих, хто прямує до Молдови.
Dopomoga Gov MD. Корисна інформація для біженців із України до Молдови.
«З України до Словаччини». Інформація для людей, які прямують із України до Словаччини.
Kto pomoze Ukrajine. Віртуальна платформа, що охоплює різні форми допомоги громадянам України, які змушені покинути свої домівки через збройний конфлікт і приїхати до Словаччини.
Pomoc dla Ukrainy. Ця група була створена для людей із України, які змушені втікати та шукати безпечного притулку за межами своєї країни. Тут є оголошення про надання/оренду квартир, кімнат, будинків у РП та інші форми допомоги.
«Угорський Гельсінський Комітет». Інформація для тих, хто прямує до Угорщини.
Helpbus. Реєстрація на безкоштовний транспорт із кордонів України до ФРН.
«@ukrainehelpberlin». Агрегатор із корисними посиланнями для біженців до ФРН.

Як повідомляв «Міст», СКУМО організував допомогу біженцям.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply