Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Вірменський майдан

Автор:

|

Липень 02, 2015

|

Рубрика:

Вірменський майдан

Вірмени протестують

Учасники «сидячої демонстрації» в Єревані анонсували «перенесення боротьби на нову площину».

300 «спартанців»
У вірменській столиці уже другий тиждень тривають масові акції протесту, які цілком можуть дати старт тамтешньому Майдану. Приводом до їх початку стала згода керівництва Вірменії задовольнити чергову заявку компанії-монополіста «Електричні мережі Вірменії», яка належить російській «Интер РАО», про подорожчання з 1 серпня ц. р. кожного кіловата електроенергії на 16 %.
Відтак, 17 червня кілька тисяч людей вийшло на вулиці Єревана, перекривши проспект Баграмяна, де розташована резиденція Сержа Саргсяна, президента країни. Мітинґувальники заявили, що в разі підвищення тарифів населення Вірменії буде вимушене покривати борги «Електричних мереж Вірменії».
Уже через два дні — 19 червня — протести поширилися на міста Гюмрі та Ванадзор. А після того, як правоохоронці пригрозили силою учасникам акції, ті сіли на асфальт, оголосили сидячий протест і встановили на площі Свободи намети.
До гасел проти підвищення тарифів на електроенергію та корупції додалися й антиросійські — вимоги націоналізувати енергетичну сферу Вірменії, вивести з країни російські війська та справедливо розслідувати нелюдське вбивство в м. Гюмрі, котре у січні ц. р. скоїв російський військовослужбовець Валерій Пермяков. До мітинґувальників долучилися опозиційні партії, однак на світанку 23 червня, акурат після того як Валерій Осіпян, заступник начальника поліції Єревана, запевнив протестувальників, що «поліція — з народом», його підлеглі розігнали сидячий пікет.
Спочатку правоохоронці застосували проти учасників мирного протесту водомети, а потім удалися до штурму. Внаслідок розгону було затримано 240 людей, зокрема журналістів, відомих громадських активістів та культурних діячів і навіть 14-річного підлітка, жінок і дівчат, щодо яких уже порушено карні справи «за ознаками статті про хуліганство».
За офіційними даними, семеро протестувальників зазнали поранень різних ступенів важкості. За неофіційними, постраждалих було значно більше — і їх уже охрестили «трьомастами спартанців».

Розгін обурив людей
У генеральній прокуратурі Вірменії пояснили, що «в ніч на 23 червня групи людей, що організували незаконне зібрання, ходу, а також сидячий пікет на проспекті Баграмяна, повністю зупинили на тривалий час рух громадського транспорту, знехтували конституційним правом численних громадян на вільне пересування, тим самим порушивши громадський порядок». А Армен Ашотян, заступник голови правлячої Республіканської партії Вірменії, а також міністр освіти та науки, коментуючи акцію протесту та побиття мітинґувальників, натякнув, що ті «самі у тому винні».
Опозиційні партії, коментуючи дії поліції, обрали, швидше, вичікувальну позицію — жодна політична сила не бере на себе відповідальності за протести. Усі погоджуються на тому, що дії поліцейських були невиправданими, але просять не квапитися з висновками та почекати. Натомість долучилися до протестувальників представники різних опозиційних рухів — «Вірменський національний конгрес», «Спадщина», «Процвітаюча Вірменія», «Дашнакцутюн» та інші.
Але найконкретнішою виявилася реакція звичайних вірмен. «Нічний розгін обурив людей. Навіть коли гакери зламали офіційний сайт поліції Вірменії, це стало новиною № 1. Всіх цей факт тішить, тому що поліція поводилась жахливо. Є відеодоказ, де поліцейський у цивільному краде фотоапарат у журналіста. Факт крадіжки чітко видно. Таке ставлення до журналістів дасть свій ефект», — розповів журналіст Арман Сулейманян.
Відтак, увечері 23 червня вже тисячі людей зібралися на площі Свободи в Єревані на знак протесту. Поки що — усе ще проти підвищення комунальних тарифів. Але з урахуванням того, що акції протестів і проти дій влади, і проти російського втручання у політику країни впродовж останніх місяців поступово стають дедалі активнішими, повторення українського Майдану у Вірменії виглядає не таким уже й фантастичним сценарієм.
Увечері 29 червня учасники акції протесту створили кілька робочих груп — з організації громадських слухань, щодо інформування та роботи зі засобами масової інформації (ЗМІ) тощо. Крім того, було ухвалене рішення про цілодобове чергуванні на проспекті Баграмяна. Тут також буде встановлена інформаційна стійка і проводитимуться концерти та громадські обговорення.
У понеділок, ввечері, члени ініціативи «Ні — грабунку!» повідомили, що хоч вони й припиняють сидячу демонстрацію на площі Свободи в Єревані, однак, за словами активіста руху Максима Маргаряна, уже незабаром представлять свої подальші дії. Вагінак Шушанян, один із лідерів руху «Ні — грабунку!» заявив, що боротьба переноситься у нову площину. Зокрема, активісти мають намір створити групи експертів, економістів, юристів, щоби виступити з конкретними пропозиціями.

Лише верхівка айсбергу
Як вважає Катерина Рещук, оглядач київського телеканалу «Eспресo.tv», електричні мережі є лише вершина айсбергу. «Частка Кремля тим або іншим чином наявна майже у всіх стратегічно важливих підприємствах Вірменії. Наприклад, 2014 року «Газпром» став власником 100 % акцій постачальника газу у Вірменію — компанії «АрмРосгазпром». Тож не дивно, що з часом на «комунальному» мітинґу з’явилися гасла проти «російської окупації» Вірменії, корупції у вищих ешелонах влади та чинного президента. Люди вийшли на вулиці з плакатами «Ми, вірмени, — господарі нашої країни», — пояснила вона.
Тим більше що у вересні 2013-го керівництво Вірменії відмовилося парафувати асоціацію з Європейським Союзом і вибрало Російську Федерацію (РФ), вступивши в Митний, а потім і в Євразійський економічний союз. Та оскільки економіка РФ переживає не найкращі часи, то падіння рубля підкосило і Вірменію, котра традиційно експортує до РФ фрукти, овочі, вино, коньяк і консерви.
А тим часом російські ЗМІ вже висунули версію про «причетність до подій у Єревані Державного департаменту США». Прокремлівські медіа повідомили, що ще в березні їхні кореспонденти побували на невеликій базі в Чехії, де начебто відбувалася підготовка професійних протестувальників, і що Пол Крейґ, колишній чиновник адміністрації Рональда Рейґана, нібито розповів, що «США готові спровокувати повторення Майдану в Єревані». За його словами, саме для цього до столиці Вірменії певний час тому приїжджала представник Держдепу Вікторія Нуланд, яка годувала «печеньками» протестувальників у Києві.
Водночас, російський політолог Сергій Марков вже заявив, що вірменські протести координують «бойовики з України». Однак у Вірменії такі пропагандистські повідомлення справляють зовсім протилежний ефект — з площі в Єревані, де триває акція протесту, вигнали кореспондентів російського телеканалу «Звезда».

Занепокоєність Москви
Степан Григорян, голова правління Аналітичного центру з питань глобалізації і реґіональної співпраці, зауважив: «У російських журналістів, особливо тих, котрі дуже ангажовані владою, вже виробився комплекс меншовартості. Коли вони десь бачать мітинґ, то починають підозрювати, що за ним стоять американці та європейці».
А Леонід Бершидський, оглядач інформаційної агенції Bloomberg, пояснив: «Занепокоєність Москви пов’язана з тим, що так само починалося повстання в Україні: із простого невдоволеного бурчання, невеликих мітинґів і хорового співу. Але потім поліція застосувала надмірну силу, протест почав розростатися й уже через два місяці центр Києва опинився у вогні, а Янукович втік у РФ».
Манвел Сарґсян, керівник Вірменського центру стратегічних і національних досліджень, відповів на запитання про спільні риси між Майданом в Києві та акціями протесту в Єревані так: «Ситуації — зовсім різні. По-перше, у Вірменії йде повне відмежування партій від цього руху. Тобто, неприйняття та небажання допускати політичні партії до цього. Там дуже чітко поставлена мета. Видно, що політики, котрі туди приходять, самі відмовляються «примазуватися» до цього.
По-друге, чому ці розмови все-таки ведуться? Вони пов’язані з російською пресою. Буквально відучора саме російська преса чомусь хоче підвести це під український сценарій, хоче це підвести, як вони роблять зазвичай, під підступи Заходу. Причому це все робиться дуже цілеспрямовано».

Ігор Голод

До слова
Серж Танкян, лідер рок-гурту System Of A Down, підтримав акції протесту проти подорожчання електроенергії в Єревані та засудив розгін маніфестантів за допомогою водометів. Музикант вважає, що іноземні монополісти, які надають комунальні послуги, мають бути націоналізовані та проходити незалежний аудит. Крім того він зазначив, що громадянське суспільство у Вірменії швидко розвивається і попередні акції непокори, зокрема проти підвищення цін на проїзд у громадському транспорті, вже дали свої плоди. Виконавець назвав розгін демонстрантів поліцією жорстоким і зазначив, що наступного дня на вулиці прийшло ще більше людей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply