Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Відеоконференція «нормандської четвірки» ні до чого не призвела

Автор:

|

Травень 08, 2020

|

Рубрика:

Відеоконференція «нормандської четвірки» ні до чого не призвела
Дмитро Кулеба

Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ), знову спонукав керівництво України до перемовин із вигаданими в Кремлі «республіками».

«Надати імпульс»
9 грудня 2019-го, Вадим Пристайко, тодішній міністр закордонних справ України, заявляв після саміту президентів України, Франції та РФ, а також канцлерки Німеччини (оскільки їх перші перемовини відбулися в Нормандії, цю четвірку назвали «нормандською») в Парижі: «Лідери домовилися, що їхня наступна зустріч буде через чотири місяці, тобто приблизно в квітні, але не зафіксували чітко конкретну дату». Натомість п. Лавров 25 квітня ц. р. заявив: «Не будемо домовлятися про новий саміт доти, поки не будуть чесно, повноцінно та сумлінно виконані всі ті рішення, які приймали в Парижі».
Відтак, міністри закордонних справ України, Франції, Німеччини та РФ домовилися провести 30 квітня відеоконференцію. Призначений 4 березня міністром закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив: «Рішення нормандського паризького саміту пробуксовують. І нам потрібно надати імпульс на шляху до їхнього виконання, щоб відкрити шлях до наступного саміту в Берліні, де буде потрібно досягати нових домовленостей і рухатися шляхом до припинення війни, деокупації українських територій і, зрештою, до припинення російської аґресії загалом».
Окупанти провели напередодні конференції артпідготовку — обстріляли терени на Луганщині, де вже «розвели війська». Георгій Тука, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій осіб України пояснив: «Має відбутися відеозустріч міністрів закордонних справ. Загострення ситуації на лінії розмежування — тиск на український представників із Міністерства закордонних справ під час підготовки зустрічі, аби, як казав Лавров, змусити Берлін і Париж натиснути на Київ для виконання політичних домовленостей».

Не перетнули лінії
Міністр закордонних справ України 30 квітня розповів про конференцію: «Певна частина розмови була присвячена спробам російського колеги завести інтерпретацію реальності в прямий діалог із умовним Донецьком і Луганськом. Україна готова розмовляти з українцями на окупованих територіях, ба більше, прагнемо цього. Але ми не повинні говорити з тими незаконними формуваннями, які не уповноважені належним чином представляти інтереси українців із окупованих територій».
«Позиція України залишається незмінною, й її цілком підтримують партнери з Франції та Німеччини, Тристороння контактна група (ТКГ), в якій присутні РФ як держава-аґресор і Україна як держава, що захищається від аґресії, а Організація з безпеки та співпраці в Європі як посередник, а також запрошені учасники, залишається ключовим механізмом пошуку взаємоприйнятних рішень, які мають вести нас до припинення війни і деокупації наших територій. Я наголосив під час розмови, що ми готові до діалогу з будь-яких найчутливіших питань, але ніколи не перетинатимемо українські «червоні лінії», — запевнив п. Кулеба.
Він також стверджував, що учасники відеоконференції не обговорювали питання Консультативної ради в рамках політичної підгрупи ТКГ, а тільки вислухали позицію РФ щодо цього. «Сьогодні ми обговорювали безпекові питання. Це демонструє, що будь-яка розмова в «нормандському форматі» ґрунтується на принципі «спершу безпека». Ми не плануємо від нього відступати. Ми домовилися, що продовжимо наше спілкування з міністрами, обговорювати весь комплекс питань, пов’язаних із врегулюванням щодо нормандського порядку денного», — пояснив міністр.

Домовилися продовжити
Він також розповів таке: «Ми досягли домовленості, що ТКГ повинна якомога швидше обговорити деталі проголошення всеосяжного припинення вогню та визначити дату, з якої таке припинення вогню запровадять». «Ми приділили увагу питанню обміну утримуваними особами. Але, безумовно, ми ще далекі від реалізації формули обміну всіх на всіх, тому потрібно рухатись уперед. Тут РФ і Україна мають продовжити взаємодіяти. Я окремо наголосив, скориставшись нагодою «нормандської» розмови, на необхідності звільнення українців, яких утримують на території РФ та в окупованому Криму, і звернувся до свого російського колеги із закликом вести активну роботу з метою їхнього звільнення», — запевнив керівник українського зовнішньополітичного відомства.
Натомість міністр Лавров заявив: «Спершу потрібно всіх встановити, перш ніж всіх обмінювати. Відбувається з’ясування, чи хоче кожен зі встановлених обмінюватися». А Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Франції, запевнив: «Домовилися продовжити обмін думками у форматі відеоконференції за кілька тижнів».
Своєю чергою, Гайко Маас, міністр закордонних справ Німеччини, заявив: «Нам потрібно міцне, реальне і припинення вогню, яке можна перевірити. Тільки коли зброя мовчить, ми можемо зосередити свої сили на інших викликах. Пандемія Covid-19 не повинна бути «фіговим листком», що дозволяє загальмувати вже узгоджені процеси».
Щодо спроб Лаврова нав’язати Україні перемовини з колаборантами Кремля п. Маас нагадав, що не вони — сторона конфлікту, а РФ. Дослівно ж заявив: «Для нас було і залишається очевидним, що є також основою для «нормандського формату», що сторонами угоди є Москва і Київ, що Росія і Україна підписали мінські угоди, а не Німеччина чи Франція, тому саме вони залишаються для нас сторонами конфлікту». А щодо наступних перемовин «нормандської четвірки» міністр Маас зауважив: «Не тільки пандемія заважає проведенню нового саміту, а й те, що виконання домовлених рішень ускладнилося».
Із ним погодився п. Кулеба. «Саміт треба провести, але при цьому ніхто не сумнівається і в тому, що ми маємо підійти до нього з конкретними напрацюваннями, з виконаними завданнями, поставленими під час паризького саміту, і з розумінням того, якими будуть результати берлінського саміту. Він залишається на порядку денному, але встановлювати конкретний час його проведення наразі було б зарано», — заявив він.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Григорій Перепелиця, політолог:
— Нормандський формат повертається у заблокований стан, бо РФ цікавить визнання Україною суб’єктності окупованих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Дмитро Кулеба виступив із принципово новим підходом, відмінним від попередньої лінії чинної влади. Він озвучив, що Україна захищається від аґресії, а агресор — РФ. Це абсолютно нове формулювання, бо до цього РФ у ТКГ була присутня як посередник. Міністр Кулеба показав новий підхід, який полягає у відході від нав’язаної Україні фабули врегулювання внутрішнього конфлікту та дозволяє вийти з глухого кута, з якого не могли вийти ні в мінському, ні в нормандському форматах. Він чітко акцентував, що Україна — в стані війни з РФ. Такий підхід дає можливість закріпити за РФ статус воюючої сторони. Тоді РФ відповідальна за скоєну аґресію, за війну. Тоді ми не говоримо ні про мінські угоди, ні про вибори в ОРДЛО, а угоди та домовленості мають бути між Києвом і Москвою, тоді ми в цей контекст включаємо не тільки Донбас, а й Крим і все стає на свої місця. В такій ситуації Франція, Німеччина й інші європейські країни стануть на бік України, а не на бік аґресора. РФ, звісно, цього боїться, бо тоді вона програє цю війну і наслідки для неї можуть бути катастрофічними, як Афганістан для СРСР.

Олег Саакян, політолог:
— Консультації в рамках «нормандської четвірки», радше, залишаться таким же ритуальним дійством, як і всі до цього.

Марія Золкіна, політичний аналітик:
— Консультативна рада в рамках ТКГ, судячи з усього, піде в небуття. Розмова міністрів красномовна — ідею з Консультативною радою не обговорювали! Тобто, РФ питання порушила, в потрібному їй світлі виговорилася, але дискусії після спічу Лаврова між міністрами не було.

Брюно Лете, політичний аналітик із Німеччини:
— Конференція не принесла вагомих результатів, але домовленості про продовження дискусій — позитивний чинник. Маленькі кроки уперед — краще, ніж тупцювання на місці. Напередодні відеоконференції ніхто не мав великих очікувань щодо її результатів».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply