Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

В Італії розпочали масштабний черговий судовий процес над мафією

Автор:

|

Січень 23, 2021

|

Рубрика:

В Італії розпочали масштабний черговий судовий процес над мафією
Арешт мафіозі

У місті Ламеція-Терме в Італії відбувається найбільший за останні три десятиліття судовий процес, під час якого перед судом постануть сотні членів найпотужнішої мафіозної організації «Ндранґета». Очікують, що він триватиме більше двох років.

Єдина мафія, що діє на всіх континентах
Судовий процес проводять над злочинним синдикатом і його спільниками, серед яких є політики, державні службовці, правоохоронці та чиновники. У ньому беруть участь 355 обвинувачених, більше 900 свідків і 400 адвокатів, а також присутні безпрецедентні 58 державних свідків, готових порушити кодекс мовчання та розкрити таємниці клану. 92 людей уже визнали свою провину, їх судитимуть за спрощеною процедурою.
Судові засідання проводять у спеціально обладнаному приміщенні в самому центрі області Ндранґета в Калабрії, найбіднішому реґіоні Італії. Судовий розгляд націлений лише на одну групу — сім’ю Манкузо з її філіями. Під час нещодавнього попереднього слухання знадобилося аж три години тільки для того, щоб прочитати імена обвинувачених, у т. ч. боса Луїджі Манкузо, котрий провів за ґратами майже 20 років.
«Ндранґета» (з грецької — доблесть) — це мафіозна організація, що контролює значні потоки постачання кокаїну до Європи. Вирізняється тим, що для прикриття злочинної діяльності відкриває в різних країнах легальний бізнес. «Ндранґета» діє лише в провінції Калабрія. Вона менше на слуху, ніж «Коза ностра» та неаполітанська «Каморра», але, на думку експертів, щонайменше, не поступається їм. Масштаб діяльності злочинців такий, що «Ндранґету» називають єдиною мафіозною організацією, що діє на всіх континентах. Фахівці оцінюють її щорічні прибутки у 50 млрд EUR. Фігурантів справи звинувачують у серії злочинів, скоєних у 1990-ті рр.
Масштаби судового процесу перевершує лише перший італійський судовий розгляд 1986-1987 рр. у Палермо проти сицилійської «Коза ностри» та мережі пов’язаних із нею родин. Тоді засудили 338 осіб. Пізніше місцева мафія вбила прокурорів Джованні Фальконе та Паоло Борселліно.
Майбутня справа важлива не тільки своєю масштабністю, а ще й тому, що в неї втягнули дуже багато юристів, політиків, державних службовців і підприємців, котрі допомагали «Ндранґеті». Звинувачення їм висунули за участь у мафіозних групах, вбивство, замах на вбивство, незаконний обіг наркотиків, здирництво, лихварство, розголошення службових таємниць, зловживання службовим становищем, зберігання вкрадених товарів і відмивання грошей.
За даними влади, «Ндранґета» тією чи іншою мірі контролює практично всі сфери життя в Калабрії, в т. ч. охорону здоров’я та похоронну справу, і значною мірою корумпувала місцеву судову систему та муніципалітети.
Серед підсудних опинився навіть високопоставлений поліціянт і кілька мерів міст. Організація складається з приблизно 150 сімей, яким підкоряються десь із 6 тис. бригадирів і рядових бойовиків. З урахуванням спільників в Італії й інших країнах число людей, тим чи іншим чином залучених у діяльність «Ндранґети», оцінюють у 20 тис.

Прокурор-леґенда
Італійські правоохоронні органи офіційно викрили злочинну змову державних службовців і підприємців, які передавали контракти на виконання державних замовлень на користь кримінального клану «Ндранґета», 28 травня 2020 року. Близько 500 офіцерів італійської податкової поліції Guardia di Finanza провели десятки арештів у різних реґіонах Італії. Активи підприємств на суму понад 103 млн EUR, що ймовірно належать «Ндранґеті», конфіскували. Guardia di Finanza та поліція зібрали докази причетності до злочинної змови 11 державних чиновників.
У суді обвинувачення представляє Нікола Ґратер, 62-річний прокурор, котрий відзначився в боротьбі з мафією і живе під охороною поліції більше 30 літ. Тривале розслідування, яким він керував, завершилося в грудні 2019 року масовими арештами в Італії, Німеччині, Швейцарії та Болгарії.
Тоді на острові Сицилія 600 правоохоронців затримали і причетних до махінацій мафії з коштами Європейського Союзу (ЄС). Поліція безпеки та фінансова служба ROS заарештувала 94 особи під час найбільшої в історії облави на членів мафіозних кланів у сицилійському місті Мессіна та його околицях. Вдалося обезголовити два мафіозних клани — Батанезі та Бонтемпо Скаво. Вони організували сотні шахрайських операцій і незаконно заволоділи більш ніж 5,5 млн EUR, які виділяли місцевим фермерам із фондів ЄС. За словами правоохоронців, місцева громада вже «змирилася» з присутністю та діяльністю мафіозі, позаяк ті «проникли в усі нервові центри місцевої економіки».
Та головною мішенню прокурора зараз став один із найбільш могутніх кланів «Ндранґети» — сім’я Манчозо. На лаві підсудних опинився її глава, 66-річний Дядечко Луїджі Манчозо, та його посіпаки Вовк, Товстун і Блондинчик. «Вплив сім’ї Манчозо багато в чому тримався на тісних зв’язках із державним апаратом, який у ряді випадків був фактично в її розпорядженні, — заявив п. Ґраттері. — У них така ж пірамідальна структура, як у бізнесі, в транснаціональній компанії».

Інші
«Ндранґета» — третя за впливовістю італійська мафія. Крім неї, є ще дві. «Каморра» — італійська мафіозна структура, створена 1820 року в Неаполітанському королівстві для вчинення шахрайств, убивств і грабежів із політичною метою. Наприкінці XIX ст. діяла в США, але пізніше влилася в загальне русло італійсько-американської мафії. Слово «каморра» з’явилося у XVIII ст. і, швидше за все, було утворене злиттям слів «капо» — босс і «морра» — назва забороненої вуличної гри. Перший знаний прояв активності «Каморри» відноситься до кінця XVIII ст. — початку XIX ст., коли в Неаполі панував безлад, спричинений боротьбою Неаполітанської Республіки проти династії Бурбонів. Першу офіційну згадку про організацію відносять до початку XIX ст., коли поліції вдалося знайти письмові документи, що регулювали діяльність деяких кланів мафії. За леґендою, «Каморру» заснував іспанський лицар Мастроссо, котрий відсидів у в’язниці 29 років, 11 місяців і 29 днів. Причина ув’язнення на такий тривалий час — вбивство кривдника.
Структура «Каморри» дуже складна, вона містить багато кланів, які різняться могутністю, впливом, організаційними можливостями, економічними амбіціями та кримінальними стратегіями. Ці клани не є централізованими, а підтримують між собою дуже хиткі мирні взаємини, які будь-коли можуть порушитися та призвести до жорстоких і кривавих конфліктів. Відсутність централізованого управління надає «Каморрі» гнучкості. Тому вона не така чутлива до арештів «верхівок» кланів, як інші організовані злочинні організації. Спроби деяких авторитетних кримінальних лідерів об’єднати клани та створити «Нову Каморру» в 1970-1980-х рр. успіхом не увінчалися. За даними Міністерства внутрішніх справ Італії, 1983-го кількість таких груп була близько десяти, та вже 1987 року це число зросло до 26, а ще за рік — до 32 кланів. Зараз налічують близько 100 кланів «Каморри», які діють лише на території Неаполя та найближчих міст. Загальна ж кількість кланів, що діють на території Італії, Франції, Нідерланди, Домініканської республіки та Бразилії, близько 200. За деякими даними, прибутки «Каморри» сягають близько 12,5 млрд EUR на рік. Основна активність її кланів відбувається в сферах наркоторгівлі, нелегальної комерції, проституції та торгівлі зброєю.
«Коза ностра» (сицилійською — наша справа) — вільна асоціація злочинних груп, які мають загальну організаційну структуру та кодекс поведінки. Діє на Сицилії з початку XIX ст., перетворившись на початку XX ст. в міжнародну організацію. Спершу займалися захистом (що передбачав найжорстокіші методи) власників апельсинових плантацій і шляхти, котрі володіли великими земельними ділянками, в основному, від самих же бандитів. Це були зачатки рекету. Пізніше «Коза ностра» розширила арсенал своєї діяльності, ставши справжньою злочинною організацією. З XX ст. головним напрямком діяльності «Коза ностри» став бандитизм.
Організація складалася з груп, званих «сім’ями». Кожна «сім’я» мала жорстку ієрархічну структуру, підпорядковану так званому хрещеному батьку. Територія діяльності «сім’ї» поділили на своєрідні «округи», які могли складатися з вулиць, районів або й навіть цілих провінцій. Кожну округу контролювали зазвичай три родини, які обирали свого лідера, а той вибирав собі заступника і ще від одного до трьох радників (консільєрі). Термін «Коза ностра» зараз відносять виключно до сицилійської мафії, а також до вихідців із Сицилії в США. Його використовують для того, щоб відрізнити міжнародні злочинні структури від традиційної сицилійської. Термін популяризував у всьому світі Маріо Пьюзо в своєму романі «Хрещений батько», а також франшиза за цим твором із Марлоном Брандо в головній ролі.
Як повідомляв «Міст», РКЦ заборонила сицілійським мафіозі ставати хрещеними батьками.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply