Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

В Європі катастрофічно міліють річки

Автор:

|

Серпень 25, 2022

|

Рубрика:

В Європі катастрофічно міліють річки

Великі водні артерії Європи є одночасно важливими економічними та транспортними маршрутами, а також екосистемами й окрасами міст, якими вони протікають. Однак через високу температуру повітря та тривалу посуху, від якої зараз потерпають багато країн континенту, в річках замало води, або ж вона занадто тепла.
Зокрема, вкрай низький рівень води спостерігають у Рейні. Зазвичай у цю пору середня глибина цієї найважливішої водної артерії Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) становить близько 2 м. Однак тепер у деяких місцях вона опустилася до позначки менше за 1 м. На одній вузькій ділянці біля німецького міста Кобленц рівень води на початку серпня становив лише 56 см.
Рейн — одна з найжвавіших водних артерій у світі, а для вантажних кораблів маловоддя означає серйозні обмеження. Приміром, для того, щоб пройти цією вузькою ділянкою біля Кобленца з повним завантаженням, суднам потрібна глибина води щонайменше в 1,5 м. Тож тепер вантажні кораблі можуть пропливати тут лише напівпорожніми, що підвищує ціни на товари, які вони перевозять. А якщо найближчим часом рівень води не підійметься, то деякі кораблі взагалі не зможуть пропливати Рейном.
Коли вода відступає, у річках і озерах можна виявити найдивовижніші речі — від кісток чи скам’янілостей до цілих цивілізацій, що затонули під час повеней тисячі років тому. Утім, трапляються й достатньо небезпечні знахідки. До прикладу, через маловоддя в найдовшій річці Італії По наприкінці липня рибалки виявили 450-кілограмову бомбу часів Другої світової війни неподалік від міста Мантуя. Небезпечну знахідку виявили насамперед тому, що зараз північні італійські реґіони вздовж річки По переживають найсильнішу посуху за останні 70 років.
Позитивні новини: за даними італійської армії, на початку серпня цю майже півтонну бомбу, що свого часу не вибухнула, витягнули та знешкодили шляхом контрольованого підриву, і ніхто не постраждав. Утім, щоб нікого не наражати на небезпеку, близько 3 тис. осіб, які мешкають на березі річки По, були змушені покинути свої будинки на час проведення операції зі знешкодження потужної авіабомби.
Темза — такий самий невід’ємний символ Лондона, як Букінґемський палац чи будинок парламенту, але починається вона біля селища Кембл на південному заході Англії. Принаймні, так було донедавна. У лютому 2006 року через посуху річка змістилася на 1,5 км на південний захід. Цього літа посуха настільки сильна, що Темза починається вже на 8 км нижче за течією від свого офіційного місця початку.
Коли люди думають про Луару, то перше, що спадає на гадку — мальовничі річкові пейзажі та казкові замки. Однак на березі цієї річки розташована й атомна електростанція (АЕС) «Бельвіль». Це не випадковість, адже атомним електростанціям завжди потрібні водойми для кращого охолодження енергоблоків. Бельвільська АЕС використовує для охолодження воду з Луари, а також скидає у цю річку використану воду.
Утім, встановлені суворі правила щодо того, на скільки градусів електростанціям дозволено нагрівати воду у річці. Такі приписи запровадили з метою захисту флори та фауни у водоймі та навколо неї. В разі досягнення максимально допустимої температури АЕС змушені знижувати свою потужність, отже, виробляти менше електроенергії. І це влітку, коли французи, швидше за все, на максимальну потужність вмикають свої вентилятори та кондиціонери, а Росія припинила постачання газу до Франції.
У Дунаї температура води цього літа вже небезпечно висока, а рівень води занизький. На початку серпня температура води у річці, що протікає через Верхній Пфальц у Баварії, сім днів поспіль перевищувала 25 градусів за Цельсієм. За даними влади округу Верхній Пфальц, варто очікувати подальшого підвищення температури до більш ніж 26,5 градуса за Цельсієм.
Такий температурний режим впливає на вміст кисню у воді, що може впасти нижче за 6 мг/літр. А така мала кількість кисню означає вірну смерть для деяких риб Дунаю, як-от форель. Саме тому місцева влада оголосила такий рівень загрози, що дає змогу заборонити днопоглиблювальні роботи в Дунаї й інші заходи, що можуть погіршити екологічну ситуацію. Тепер влада також може розпорядитися про виведення з експлуатації очисних споруд, аби за змоги врятувати форель.
Як повідомляв «Міст», у США може зникнути одна з найбільших річок у країні.

About Author

Meest-Online