Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

В ЄС погодили шостий пакет санкцій проти РФ

Автор:

|

Червень 01, 2022

|

Рубрика:

В ЄС погодили шостий пакет санкцій проти РФ
Урсула фон дер Ляєн

У містах країн Європейського Союзу (ЄС) 28 травня відбулися мирні вуличні акції на підтримку надання Україні вже у червні статусу кандидата в члени ЄС. Акції провели у Мілані, Відні, Брюсселі, Берліні, Парижі, Празі та Варшаві. Крім того, збирали підписи, які передадуть до Європейської ради перед засіданням 23 червня в Брюсселі. Відповідно до соцопитувань, 71 % громадян ЄС вважають, що Україна є частиною європейської родини. Проте важливо, щоб також політики почули голос своїх громадян і ухвалили необхідне рішення про юридичне закріплення статусу України. «Інституції ЄС мають зробити все можливе, щоб гарантувати українцям права європейського громадянина. Це буде потужний, символічний і політичний сигнал відкритості й інклюзивності відповідно до ідеалів сталого миру, свободи, демократії та верховенства права ЄС і його народу», — йдеться в заяві на офіційному сайті акції.
А на 30-31 травня призначили саміт ЄС, аби затвердити нові санкції проти Російської Федерації (РФ), в рамках яких — ембарго на постачання російської нафти. Та посли країн Євросоюзу ніяк не могли погодити шостий пакет санкцій. Вони також вирішили не обговорювати на саміті встановлення граничної ціни на газ, але залишили можливість звернутися до Європейської комісії (ЄК) із проханням вивчити це питання.
Урсула фон дер Ляєн, президентка ЄК, повідомила, що ЄС, імовірно, не зможе погодити повне ембарго на російську нафту на цьому саміті. «Ми практично вирішили всі питання, крім одного — питання нафти по трубі. Тут обговорення ще триває. У мене немає високих очікувань щодо того, що ми вирішимо це за наступні 48 години. Мій заклик до держав-членів дуже чіткий — ключ до успіху був і є — солідарність із Україною й єдність Європейського Союзу. І з цим ми маємо працювати», — заявила вона.
Свою чергою, Едуард Гегер, прем’єр-міністр Словаччини, заявив, що підтримає нафтове ембарго ЄС щодо РФ, якщо в разі перебоїв із постачанням його країна зможе отримувати нафту від своїх сусідів.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини, прогнозував, що країни Євросоюзу ухвалять рішення щодо запровадження ембарго на російську нафту на наступному саміті. Він вважає, що консенсусу щодо нафтового ембарго досягнуть у будь-якому випадку.
А Жозеп Боррель, глава дипломатії ЄС, заявив, що лідери ЄС можуть домовитися про шостий пакет санкцій проти Росії ще на цьому саміті. «Ми всіх підштовхували, щоб отримати угоду сьогодні. Й упевнений, що у нас буде ця угода, — запевнив він і додав, що угоду підтримає навіть Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини та головний опонент ембарго на російську нафту.
30 травня до Європейської ради (ЄР) звернувся Володимир Зеленський і висловив розчарування, що Євросоюз досі не запровадив шостий пакет санкцій проти Росії, адже від запровадження попереднього пакету минуло вже 52 дні. «Станом на 8 квітня російські окупанти вбили 169 дітей, а станом на сьогодні — 243. Тоді було зруйновано 928 навчальних закладів, сьогодні — 1 888. Кількість ракетних ударів по Україні — вже майже 1,6 тис. РФ застосувала майже 2,4 тис. ракет, а тоді було близько 1 тис. ракет. Ось такий прогрес аґресії», — сказав він.
За словами українського лідера, відповідно, має бути прогрес і в санкціях, аби змусити РФ шукати миру. «Жодних компромісів за рахунок нашого суверенітету та територіальної цілісності бути не може. Чому шостого пакету санкцій досі немає? Чому ви залежите від тиску РФ, а не навпаки? Чому Росія досі може заробляти по 1 млрд EUR щодня, продаючи енергоресурси? Чому банки країни-терориста досі працюють із Європою та світовою фінансовою системою? Серйозні запитання. І чому на території ЄС досі активні російські державні канали? Чому російські чиновники та судді досі не під санкціями?» — запитав він.
Також президент наголосив, що Європа має продемонструвати силу. «Бо лише силу Росія сприймає як арґумент. Настав цей час. Час бути не окремими, не уламками, а єдиним цілим. Україна показала на своєму прикладі, чому це важливо. У нашій країні з 24 лютого — максимальне єднання, усі працюють на один результат — захист держави. І завдяки цьому вдалося те, чого світ не очікував: Україна зупинила російську армію, яку всі боялися», — зазначив він.
Тож лідери країн Євросоюзу все ж погодили шостий пакет санкцій проти РФ за її вторгнення в Україну. Зокрема, домовилися запровадити ембарго на імпорт значної частини російської нафти. Про це повідомив Шарль Мішель, голова ЄР. «Угода про заборону експорту російської нафти до ЄС покриває понад дві третини імпорту нафти з РФ, скорочуючи величезне джерело фінансування її військової машини. Буде максимальний тиск на Росію з метою припинення війни», — запевнив він. Заборона стосується постачання морем, виняток становлять трубогони. «Це рішення фактично скоротить до кінця року близько 90 % імпорту нафти з РФ до ЄС», — пояснила Урсула фон дер Ляєн.
Крім цього, в ЄС вирішили відімкнути від міжнародної системи передачі фінансових повідомлень SWIFT російський «Сбербанк» і запровадили заборону на мовлення в Європі ще трьох російських телеканалів. «Цей пакет санкцій передбачає також накладення санкцій на більшу кількість осіб, відповідальних за військові злочини в Україні», — додав п. Мішель.
Однак із останньої редакції шостого пакету санкцій проти РФ вилучили заборону на купівлю росіянами нерухомості у країнах ЄС. На такий крок у Берліні пішли через тиск влади Кіпру, яка виступала категорично проти цієї рестрикції. Суперечка про умови нафтового ембарго ЄС також спонукала інші держави-члени шукати винятки зі запропонованого пакету.
Як повідомляв «Міст», Європа вивела з-під санкцій проти РФ постачання енергоносіїв.

Євген Клен

До слова
Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, запропонував Володимиру Зеленському створити новий міжнародний альянс, який протистоятиме РФ, стане альтернативою ЄС і збере країни, об’єднані недовірою до Брюсселю, а також до відповіді Німеччини на військову аґресію Росії. Глава британського уряду працює над цією ідеєю вже більше місяця. Свою ініціативу він уперше представив президенту України під час зустрічі у Києві 9 квітня ц. р. Модель співдружності, яку прагне створити п. Джонсон, визначала б Велику Британію як лідера й об’єднала б Україну, Польщу, Естонію, Латвію, Литву, а також, можливо, Туреччину.

About Author

Meest-Online