Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Узурпатор президентської посади в Білорусі знайшов спосіб керувати інакше

Автор:

|

Січень 10, 2022

|

Рубрика:

Узурпатор президентської посади в Білорусі знайшов спосіб керувати інакше
Олександр Лукашенко

У Білорусі винесли на громадське обговорення проєкт оновленої Конституції.

«Обнулений» не зречеться
На білоруському Національному правовому інтернетпорталі опублікували проєкт змін і доповнень до Конституції. І запропонували висловитися щодо них електронними листами. Новації рекомендувала Конституційна комісія, створена Олександром Лукашенком, якого визнали торік президентом Білорусі лише керівники Азербайджану, Венесуели, В’єтнаму, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Китаю, Молдови, Нікараґуа, Росії, Сирії, Таджикистану, Туреччини й Узбекистану. Бо альтернативні екзитполи засвідчили впевнену перемогу на виборах Світлани Тихановської, лідерки опозиції.
Зокрема, Конституційна комісія прибрала з Основного закону необмеженість кількості президентських термінів, скоротивши їх до двох поспіль. Але це стосуватиметься не Лукашенка, а вже новообраних президентів. Попередні терміни диктатора, який позаторік обіцяв, що «з новою конституцією президентом не працюватиме», запропонували «обнулити». Тобто узурпованої посади він не зрікається.
Але на всяк випадок подбав про заміну їй. Ще 2 жовтня 2021-го натякнув, що зможе керувати державою й не на президентській посаді — мовляв, «готовий піти у відставку, якщо Захід припинить чинити тиск». І пригрозив, що інакше «буде вічним президентом».
А його Конституційна комісія пропонує трансформувати декларативні наразі Всебілоруські народні збори (ВНЗ) у найвищий орган влади з більшими повноваженнями, ніж у парламенту. Серед них — імпічмент президенту (за систематичне чи грубе порушення ним Конституції та скоєння державної зради або іншого тяжкого злочину), визнання результатів виборів і референдумів, застосування армії, затвердження напрямків внутрішньої та зовнішньої політики.
До ВНЗ рекомендують ввести 1,2 тис. членів. Зокрема, чинного й колишніх (а таких у Білорусі ще не було) президентів, депутатів усіх рівнів, представників виконавчої й судової влади та громадянського суспільства. Конституційна комісія передбачила: «Президент, який займає посаду на дату набуття чинності змінами Конституції, може бути обраний головою ВНЗ».

Висновки аналітиків
Політтехнолог Олег Постернак пояснив: «Правки Конституції продиктовані політичною кон’юнктурою і вказують на запуск сценарію трансформації режиму, який, вочевидь, передбачатиме поступовий відхід Лукашенка з посади президента. Частину його повноважень передадуть такому корпоративно-елітному органу влади, як ВНЗ. Цей квазінародний забюрократизований симулякр подають як плебісцитарний «передбанник», а по суті — інструмент контролю за всіма гілками влади».
Олександр Добровольський, радник лідерки білоруської опозиції зауважив: «ВНЗ пропонують зробити найвищим представницьким органом, але не пропонують його обрання безпосередньо громадянами». Відтак політолог Андрій Суздальцев констатував: «Модифіковані ВНЗ створюють передумови для незмінності й довічної влади Лукашенка — він перестає бути пов’язаним із виборчою системою».
Своєю чергою, політолог Артем Шрайбман дійшов такого висновку: «ВНЗ — це орган, у який хоче пересісти Лукашенко, щоб контролювати наступника й решту органів влади». А Павло Мацукевич, дослідник білоруського Центру нових ідей, зауважив: «Наразі не зрозуміло — буде Лукашенко брати участь у наступних виборах президента, чи піде на посаду голови ВНЗ. Але очевидно, що надалі намагатиметься залишитися керівником країни».
Конституційна комісія запропонувала також унеможливити участь у виборах опозиціонерів, які втекли за кордон. Бо вважає, що кандидати в президенти Білорусі повинні прожити попередні 20 років у цій країні, не маючи ні громадянства інших держав, ні посвідки на проживання у них.

Сам себе амністував
Тим паче, що Конституційна комісія запропонувала звільняти колишніх президентів від притягнення до відповідальності за скоєне ними на посаді глави держави. І рекомендувала дозволити їм бути довічними сенаторами. Конституційна комісія запропонувала також дозволити президенту вводити надзвичайний стан у разі спроб заколоту, масових та інших заворушень. А Лукашенко підтвердив, що нова конституція покликана не допустити до влади опозицію.
Він також особисто заперечив демократичність змін у Білорусі. Дослівно ж заявив таке: «Від нас вимагають, щоб Білорусь стала такою, як Україна. Цитую — демократичною, перспективною, розвиненою державою, як Україна. На що чітко їм відповіли: ми ніколи не станемо Україною. Бо ми — білоруси, й у нас власне бачення наших перспектив».
Конституційна комісія ще й рекомендувала замінити статті Основного закону про позаблоковий і без’ядерний статус положенням «Білорусь виключає військову аґресію зі своєї території стосовно інших держав». Петро Міклашевич, голова Конституційних комісії й суду Білорусі, пояснив: «З огляду на реальну дійсність, оскільки Білорусь є членом Організації договору про колективну безпеку (до його складу входять також Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія й Таджикистан. — Ред.) і фактично входить у військово-політичний блок, треба привести положення конституції у відповідність до об’єктивної реальності. А для захисту суверенітету й територіальної цілісності відповідно до міжнародних угод Білорусь використовуватиме колективну оборону».
Тож Павло Усов, голова київського Центру політичних аналізу й прогнозів, зауважив: «Це найабсурдніше формулювання з усіх можливих. Цією фразою можна маніпулювати як завгодно, адже будь-яка аґресивна дія проти України буде подана як «захист від загрози» або «удар на провокації на кордоні».

«Робить для Путіна»
Відтак білоруський диктатор анонсував: «Після періоду обговорення проєкту цієї Конституції ми ще раз (для того, щоб подивитися, які істотні, принципові будуть внесені народом пропозиції) зберемося у рамках робочої групи. А підсумкове засідання вже потім проведемо Конституційною комісію. Й уже з готовим проєктом, після того, як Конституційна комісія розгляне результати роботи нашої робочої групи, затвердить їх, внесемо проєкт Конституції на референдум».
А також доповнив, що конституційний референдум потрібно провести не пізніше, ніж у лютому 2022-го. І що в запропонованому проєкті змін і доповнень до Основного закону багато суперечливих моментів, які потрібно уточнити.
«Я не знайшов перехідних положень, які дають відповідь на запитання, як діятимуть органи влади після ухвалення конституції, як формуватимуть ВНЗ, як працюватиме уповноважений із прав людини? У проєкті не передбачено декретів. Що в такому випадку буде з уже виданими? Немає відповіді на запитання «Яким буде механізм проведення виборів у єдиний день голосування в разі дочасного розпуску палат парламенту?». Експерти-юристи, а також економісти й управлінці мають у короткі терміни доопрацювати текст і прибрати різні неточності», — конкретизував президент-самозванець.
Білоруський опозиціонер Анатолій Лебедько пояснив: «Лукашенко це більше робить для Путіна, який ініціював конституційну реформу в Білорусі тоді, коли сотні тисяч людей були на її вулицях. Йому було важливо, щоб це не перекинулося в Росію. Тому йому потрібно було, щоб Лукашенко пообіцяв якусь «моркву» людям, щоб ті пішли з вулиці. Кремль хотів, щоб Лукашенко виглядав більш легітимним політиком в очах білорусів».
Валерій Калиновський, оглядач «Радіо Свободи», із цим погодився: «Обговорення змін до конституції почалися тоді, коли Лукашенко зустрівся з Путіним 2020 року. Фактично єдиний, до кого він звертається з проектом, — Путін. Рішення Лукашенка — це пропозиція, як вийти з кризи, нічого не змінивши, залишивши всі повноваження у себе. Це сигнали, що нічого не змінюватиме. Адже в Білорусі немає вільної виборчої системи, можливості обговорення чи взяти участь у конституційних змінах і вільного підрахунку голосів».
А політолог Артем Шрайбман резюмував: «Для кого написали Конституцію — незрозуміло. Вона не потрібна протестувальникам, оскільки в ній немає демократизації. І тим більше не потрібна прихильникам влади. Єдине розумне пояснення, навіщо це Лукашенку — демонстрація Росії, яка наполягала на змінах до Конституції. Москва активно спекулювала на цьому, натякаючи Заходу, що той не повинен вводити жодних санкцій проти Лукашенка, позаяк ведеться підготовка до якогось політичного транзиту».
Але Юрій Панченко, редактор порталу «Європейська правда», вважає, що запропоноване Конституційною комісією «стане можливим, лише якщо у Кремлі погодяться заплющити очі на те, що Лукашенко знову їх ошукав і не виконав свою обіцянку». Та чи погодяться?
Як повідомляв «Міст», Лукашенко закликав повернути Україну в лоно «нашої справжньої віри».

Ігор Голод

До слова
Центр дослідження корупції й організованої злочинності (OCCRP) назвав Олександра Лукашенка корупціонером 2021 року. «Останній диктатор Європи» удостоївся такого визнання за потурання організованій злочинності та корупції. OCCRP звинуватив Лукашенка у примусовій посадці літака Ryanair із білоруським опозиціонером Романом Протасевичем і його дівчиною Софією Сапегою на облавку, в організації потоків державних коштів олігархам, близьким до його родини, у провокації міґраційної кризи на кордоні з Польщею та потуранні поширенню дезінформації про коронавірус. За словами Дрю Саллівана, співзасновника OCCRP, у плані корупції це був визначний рік, але Лукашенко перевершив усіх. Підсумки підводило журі у складі шести журналістів та експертів у галузі протидії корупції. Лукашенко — перший із рекордних 1 166 претендентів. До списку головних корупціонерів 2021-го також увійшли екс-президент Афганістану Ашраф Гані, президент Сирії Башар Асад, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та екс-канцлер Австрії Себастьян Курц.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply