Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Українці заблокували Придністров’я

Автор:

|

Вересень 11, 2021

|

Рубрика:

Українці заблокували Придністров’я
Ніким не визнана Придністровська молдавська республіка — гнійник на тілі Молдови

Це може бути викликом Путіна на розмову. Або спробою обміняти на щось інше.

«Не будуть допущені»
Державна прикордонна служба України (ДПСУ) попередила 31 серпня, що «з 1 вересня до участі у міжнародному русі допускатимуть виключно ті транспортні засоби з Придністровського реґіону Республіки Молдова, які матимуть реєстраційні номерні знаки узгодженого зразка й так звані нейтральні номери», які не мають жодної символіки — тільки по три букви й цифри на білому тлі. Андрій Демченко, речник ДПСУ, уточнив: «Транспортні засоби, зареєстровані в непідконтрольному Кишиневу Придністров’ї на територію України не будуть допущені».
Бо уряд України дозволяє експортно-імпортну діяльність економічних аґентів із проголошеної 1991 року сепаратистами «Придністровської Молдавської Республіки» (ПМР) «тільки за умови виконання відповідного молдовського законодавства», яке не визнає номерні знаки ПМР. А 27 серпня ще й Володимир Зеленський запевнив свою молдовську колегу за посадою Майю Санду, що підтримуватиме суверенітет і територіальну цілісність очолюваної нею держави.
Пункти спрощеної видачі нейтральних номерів відкрили в Придністров’ї ще 2018 року. Але їх отримали власники лише 5,5 тис. зі 110 тис. зареєстрованих там одиниць автотранспорту. А частина з тих, хто отримали нейтральні номери, згодом попросили повернути їм придністровські. Причин у них було одразу кілька.
По-перше, за кордоном на додаток до нейтральних номерів потрібні молдовські водійські права. Бо, відповідно до Віденської конвенції, «для перетину кордону держави водій повинен мати національне або міжнародне посвідчення водія, видане державою-членом Організації Об’єднаних Націй». А посвідчення Молдови можуть отримати тільки громадяни цієї держави.
По-друге, нейтральні номери не видають власникам стареньких одиниць автотранспорту, яких у депресивній ПМР — більшість, По-третє, молдовська сторона підняла 1 червня ціни на видачу номерів до близько 200 USD, а це для придністровців дуже дорого.

«Прагматичні відносини»
Керівництво Молдови взагалі поводиться доволі суперечливо. Бо хоч для нього процес отримання придністровцями молдавських посвідчень важливий із точки зору інтегрування ПМР у своє законодавче поле, відтак, саме воно ініціювало запровадження для придністровців нейтральних номерів і спільний із Україною контроль у прикордонних пунктах пропуску «Кучурган-Первомайськ» та «Рені-Джюрджюлешть», попросили 30 червня відтермінувати ці новації. Пояснили так: «Щоб провести додаткову кампанію з інформування жителів Придністров’я про необхідність дотримуватися правил».
Але навряд чи збігом обставин було те, що напередодні, 29 червня, Державна дума (нижня палата парламенту) Російської Федерації (РФ) заявила, що засуджує «дії Молдови та України з блокування Придністров’я». А 11 серпня питання нейтральних номерів обговорював у Кишиневі з президенткою Молдови Дмитро Козак, заступник голови адміністрації президента РФ.
Після зустрічі з нею він заявив пресі: «Майя Григорівна запевнила, що блокади Придністров’я не буде, влада робить усе, щоб цього не допустити, оскільки там теж проживають громадяни Молдови».
Євген Магда, директор київського Інституту світової політики, пояснив, що Козак привіз до Кишинева об’єктивно привабливі для нової владної команди Молдови, яка потребує ресурсів для здійснення обіцяних реформ «пряники» — зняття економічних бар’єрів у торгових взаєминах, борги компанії «Молдовагаз» і вирішення проблеми зі складами боєприпасів у Колбасній на території Придністров’я. Відтак, 23 серпня Санду виправдовувалася: «Ми хочемо прагматичних відносин із Російською Федерацією. Перш за все ми хочемо миру, ми розташовуємося в складному реґіоні, у нас заморожений конфлікт на нашій території. Для мене найважливіша мета — не допустити дестабілізації ситуації, й для досягнення цієї мети я буду вести перемовини з усіма, з ким треба».

Вистачає причин
Після того, як українські прикордонники припинили пропускати в свою країну автівки з Придністров’я без нейтральних номерів, у ПМР заявили: «Однозначно це буде розцінено як транспортна блокада. І можуть бути відповідні дії — Придністров’я може перестати пропускати молдавські машини через свою територію».
Руслан Бортник, директор київського Інституту аналізу та менеджменту політики, дійшов такого висновку: «Виглядає так, що Україна вирішила використовувати придністровський чинник для здійснення додаткового тиску на РФ. Це може бути викликом Путіна на розмову або спробою обміняти це на щось інше. Потенційно Придністров’я може бути елементом домовленості між Україною та Молдовою і спільного здійснення тиску на РФ, але, вочевидь, сьогодні це не в молдовських інтересах, а тільки в українських».
Бо у керівництва України вистачає причин не потурати ПМР. В американському журналі Foreign Policy розповіли: «Проникні кордони, корумповані чиновники та сотні кілометрів неконтрольованого кордону зробили з ПМР рай для незаконної торгівлі зброєю. Військовий конфлікт на Донбасі, який розпочався 2014-го неподалік від кордону з Росією, спричинив за собою переоцінку прикордонної політики та змінив ставлення до того, як злочинні групи ведуть свої справи в цих районах. Тепер в українців з’явилися нові мотиви для того, щоб навести лад на ніким не контрольованих кордонах, існування яких сприяє процвітанню сепаратистів. Зрештою, українська влада стала й жорсткіше контролювати кордон із Придністров’ям».
Тим паче, що 2015 року Василь Грицак, голова Служби безпеки України (СБУ), заявляв, що вдалося зірвати створення так званої Бессарабської народної республіки у складі дев’яти районів Одеської області. Прихід «зелених чоловічків» планували з Придністров’я, де зосереджені російські військові, достеменна кількість яких відома тільки Кремлю. А Анатолій Шалару, колишній міністр оборони Молдови, попереджав, що в ПМР можуть зібрати під рушницю близько 25-30 тис. осіб.
Але вздовж усього кордону України з ПМР проклали тоді глибокий протитанковий рів. А одеські активісти перекрили пропускний пункт «Кучургани». При цьому пояснили: «Блокування стосуватиметься лише автомобілів з номерами де-юре не існуючого Придністров’я, в якому розміщені російські війська».
Після заборони 2015-го Верховною Радою України транзиту її теренами російських військових до ПМР Сергій Канчуков, генерал-майор військової розвідки РФ, погрожував, що для «захисту населення Придністров’я» відбудеться скоординований наступ озброєних сил «Новоросії» на Донбасі зі застосуванням російських повітрянодесантних військ, які прокладуть сухопутний «міст» із Донецька через Одесу до Тирасполя. Але Україна демонстративно перекинула тоді під Одесу додаткові зенітно-ракетні комплекси.
1 лютого ц. р. працівники СБУ повідомили, що викрили аґентурну мережу спецслужб РФ, яка намагалася дестабілізувати ситуацію в Україні через Telegram-канали. До мережі належали жителі Харкова й Одеси, які були активістами так званої російської весни, а зараз базуються на території так званої ПМР.
Як повідомляв «Міст», у Придністров’ї активізувалися російські війська.

Ігор Голод

Коментар експерта
Аркадіє Барбарошиє, директор Молдовського інституту суспільних політик:
— Придністров’я довгий час використовували і продовжують використовувати (наразі вже менше) як якусь не узаконену офшорну зону. Через Придністров’я проводили достатньо великі операції, кримінальні схеми, контрабанду. І зараз, завдяки наполегливості українського керівництва, всі ці схеми перекривають. Це інтерпретують кримінальними мережами як блокаду. І це справді блокада, але не Придністров’я, а блокада незаконної діяльності. Імпортувати у Придністров’я ніхто не забороняє. Експортувати також можуть усі придністровські компанії, зареєстровані за молдавським законодавством й у законному порядку отримали митні документи, сертифікат про походження товару тощо. Як доказ того, що блокади немає, можна використовувати ту ж тираспольську статистику. За різними оцінками, більше 50 % експорту Придністров’я йде до Європейського Союзу. То про яку блокаду ми говоримо?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply