Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Українці остерігаються, що їх залишать напризволяще, як афганців

Автор:

|

Вересень 02, 2021

|

Рубрика:

Українці остерігаються, що їх залишать напризволяще, як афганців
Удома цим афганцям загрожує смерть

Лідери «Великої сімки» заявили, що визнають будь-який уряд у Кабулі, якщо він «дотримуватиметься міжнародних зобов’язань».

Ілюзії Заходу
Лідери семи високорозвинених країн світу — Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції й Японії, яких сукупно величають «Великою сімкою» (G7) — за результатами обговорення ними ситуації в Афганістані минулого тижня пригрозили радикальному ісламістському руху «Талібан», що легітимність його уряду буде залежати від підходу, який він вживатиме для виконання своїх міжнародних зобов’язань. А також зобов’язань щодо забезпечення стабільності в Афганістані.
Перед собою лідери G7 поставила три мети — допомогти покинути Афганістан його громадянам, яким загрожує небезпека, скоординувати взаємодію з талібами та змусити їх сформувати «інклюзивний уряд». Хоча ті заявили, в Афганістані не буде перехідного уряду, бо прагнуть повної передачі їм влади.
Президент США запевнив, що лідери G7 і представники НАТО, Організації Об’єднаних Націй (ООН) та Європейського Союзу (ЄС) домовилися виступати щодо «Талібану» з єдиних позицій. За його словами, «погодилися з тим, що легітимність будь-якого майбутнього уряду (Афганістану. — Авт.) залежить від підходу, який він зараз вибере з точки зору виконання своїх міжнародних зобов’язань, у т. ч. в плані перешкоджання тому, щоб Афганістан використовували як базу для тероризму».
Тобто наївно зажадав боротьби з ним від… самих терористів. Водночас, стверджував, що США й їхні союзники погодилися не вірити «Талібану» на слово». «Судитимемо про них за їхніми діями й залишатимемося в тісній координації з будь-якими кроками, які робитимемо надалі у відповідь на поведінку «Талібану», — уточнив Джо Байден.
А Ентоні Блінкен, державний секретар Сполучених Штатів, запевнив: «США зможуть мати справу з владою Афганістану, яка буде дотримуватися прав людини і не допустить перетворення країни в плацдарм терористів. США використовує всі економічні та дипломатичні важелі впливу, а також інструменти в сфері надання допомоги, щоб зробити все можливе для відстоювання їх (афганців. — Авт.) базових прав».

Компроміс нереальний
Що ж, адміністрація президента США вже заморозила резерви уряду Афганістану, які зберігають на рахунках американських банків. А Мохаммад Сохаїл Шахін, представник катарського відділення «Талібану», визнав, що нова влада Афганістану потребує допомоги. «Ми тільки що вийшли з етапу війни та руйнування й увійшли в нову фазу, коли народу Афганістану необхідна допомога інших країн. Їм потрібно прийти до нас допомогти з охороною здоров’я, інфраструктурою, освітою, іншими секторами. Вони можуть прийти і розробляти наші природні копалини», — заявив він.
Але чи відплатять таліби за допомогу поступками? Адже перемогу їм забезпечила торгівля наркотиками. За даними ООН, наркотичний «сектор економіки» Афганістану, де зосереджено 80 % світового виробництва опіуму, щороку приносив «Талібану» до 400 млн USD. Саме з цієї країни надходить до ЄС 95 % героїну.
Тож Джонатан Ґудгенд, експерт із міжнародної наркоторгівлі Лондонського університету SOAS, попередив: «Контроль над країною надасть талібам доступ до авіакомпаній, державної бюрократії і банків, які можуть використати для сприяння контрабанді наркотиків і відмиванню грошей. Не сумніваюся, що таліби цим скористаються».
А Лілія Шевцова, політологиня британського аналітичного центру Chatham House, зауважила: «Америка давно хотіла піти з Афганістану, але «з честю» (як сподівався президент Ніксон) і без принизливої капітуляції. Сталося інакше. Америка шукала домовленостей з талібами, як колись із Вьетконгом. Але супротивнику потрібен був не компроміс, а перемога і ляпас американцям».

«Будуть наслідки»
29 серпня Державний департамент США анонсував, що його керівник проведе обговорення скоординованої політики щодо Афганістану керівниками зовнішньополітичних відомств Великої Британії, Італії, Канади, Катару, Німеччини, Туреччини, Франції й Японії, а також представників ЄС і НАТО. А це означає, що G7 наразі не дійшла висновку щодо того, як узгоджено реагувати на зміну влади в Афганістані.
Зокрема, Анґела Меркель, канцлерка Німеччини, заявила 25 серпня, що не можна відмовлятися від перемовин із «Талібаном», аби «зберегти якомога більше з тих змін, яких вдалося досягти за минулі 20 років в Афганістані». Але таліби засвідчили, що погроз не бояться. Сухайл Шахін, їхній представник, заявив: «Якщо США або Велика Британія шукатимуть додатковий час для продовження евакуації, відповідь буде неґативною. Або будуть наслідки».
А Мохаммад Сохаїл Шахін відхилив пропозицію Еммануеля Макрона, президента Франції, про створення зони безпеки в Кабулі для продовження гуманітарних операцій. Дослівно ж він заявив: «Афганістан — незалежна країна. Чи можна створити таку зону у Франції або Великій Британії?».
Щоправда, «Талібан» запевнив, що іноземці й афганці, які мають дозволи інших держав, зможуть вільно виїжджати з країни. Але вже понад 110 тис. громадян Афганістану продемонстрували відчайдушною втечею з нього в серпні, що не вірять ісламістам.
Адже таліби, приміром, розстріляли 28 серпня афганського співака, який засуджував їх у своїх піснях. А раніше розстріляли мітинґарів, живцем спалили дівчину через несмачний обід, забили до смерті жінку, яка не змогла приготувати їжу для бойовиків, розстріляли жінку за появу на людях без паранджі.
Відтак Управління Верховного комісара ООН у справах біженців заявило 27 серпня, що «готується до 500 тис. біженців із Афганістану до кінця року, бо ескалація насильства призводить до подальшого переселення». Адже, за його даними, бойовики «Талібану» страчують представників попередньої влади Афганістану, погрожують убити родичів тих, хто співпрацювали із американцями й не з’явилися на допити. І позбавляють жінок вільного пересування «заради власної безпеки», бо бойовики «не навчені» їх поважати.

На самоті
Напливу втікачів із Афганістану не зрадіють, зокрема, і в Україні, де коштів бракує й на дуже багато чого іншого. Але не лише біженці непокоять українців.
Адже їх також згадали в американському виданні Politico серед тих, хто почали більше хвилюватися за своє майбутнє після поспішного виведення військ США з Афганістану. Приміром, Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, не виключає, що «невдача в боротьбі за «новий Афганістан» може призвести до згортання боротьби за нові демократії, зокрема, за нову Україну».
Популярний блогер-киянин Сергій Фурса у заголовку свого відгуку на події в цій середньоазійській країні написав, що «дзвін дзвонить по тобі в Афганістані». А оглядач-міжнародник Іван Яковина вважає: «Найбільша проблема, пов’язана з тим, що зараз відбувається в Афганістані, звучить так: американське суспільство дуже втомилося від зовнішньої політики. Вони не мають наміру нікуди втручатися, нікому допомагати, ні на кого впливати, тиснути тощо».
Тож Юлія Каздобіна, голова Української фундації безпекових студій порадила: «Києву важливо зробити висновки з тих заяв, які прозвучали з боку Байдена щодо причин, через які США прийняли рішення піти з Афганістану. Серед цих причин — корумпованість і безвідповідальність очільників цієї країни, які отримувала величезні кошти на розбудову демократичних інституцій, але ці гроші йшли не за призначенням. Ми теж не можемо розраховувати на те, що нас будуть підтримувати безкінечно».
Своєю чергою, Лілія Шевцова зауважила: «США належить знову болісно переосмислювати баланс сили і можливостей, переглядати свій ідеалізм і віру в місіонерство. Влада талібів повертає до порядку денного загрозу світового тероризму. Тут неминуча співпраця Заходу з Росією і Китаєм. Можливо, «Талібан» пом’якшить ідеологічну конфронтацію між суперниками».
А Девід Статер, адьюнкт-професор Університету Джона Гопкінса, визнав: «Найбільша проблема зараз в тому, що будь-які запевнення в підтримці України проти потенційної російської аґресії будуть зіштовхуватися з прикладом Афганістану, де американці просто кинули своїх союзників. Те, що зробив Вашинґтон, був акт зради людей, які хочуть жити нормально. Їх залишили напризволяще сам на сам із фанатиками».
У часописі The New York Times попередили: «Кожен ворог зробить висновок, що США — безпорадна країна, яка не має довготермінового бажання захищати принцип Pax Americana, який і досі є основою світового порядку. І кожен союзник — Тайвань, Україна, країни Балтії, Ізраїль, Японія — зробить висновок, що вони на самоті проти ворогів».
Як повідомляв «Міст», останній американський солдат покинув Афганістан.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply