Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Українська влада вирішила в протиепідеміологічних заходах брати приклад із ЄС

Автор:

|

Травень 02, 2020

|

Рубрика:

Українська влада вирішила в протиепідеміологічних заходах брати приклад із ЄС

Влада України спостерігає за динамікою пом’якшення карантину в країнах Європи і буде пропонувати певні кроки щодо виходу з карантину, враховуючи українську ситуацію.

В очікуванні пом’якшення
Про це заявив Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України. «Ми будемо спостерігати за динамікою в країнах Європейського Союзу (ЄС) і пропонувати певні кроки пом’якшення, беручи до уваги ситуацію у нас. Але пом’якшення будуть», — запевнив він.
За словами посадовця, середній інкубаційний період коронавірусу — 14 днів, але симптоми з’являються аж на п’ятий-сьомий день. Крім цього, він допускає, що восени можлива нова хвиля коронавірусу. «Все можливо. Але потрібно зрозуміти, що цей вірус новий. Як він поведеться? Ось минулий SARS повністю втратив свою імуногенність і не пішов на країни Європи. MERS не дуже поширився, але відрізнявся високою летальністю», — зазначив п. Ляшко і визнав, що багато хто сподівався на те, що новий коронавірус не піде далі Азії. «Усі сподівалися, що Covid-19 перекрутиться в Азії, втратить свою імуногенність і його сил на більше не вистачить. Але бачимо, що він зараз чинить у Європі», — сказав він.
Свою чергою, Денис Шмигаль, прем’єр України, оголосив п’ять етапів виходу з карантину та зняття обмежень, прив’язаних до виконання певних умов. Перший етап і перші послаблення обмежень, за його словами, можна було б почати з 11 травня, якщо очікуваний наступний пік зростання приросту числа хворих із Covid-19 відбудеться та завершиться до 8 травня. Можливих термінів інших етапів він не назвав. Нагадаємо, що карантинні заходи й обмеження, які в Україні почали запроваджувати ще в середині березня ц. р., кілька разів посилювали та продовжували.

Європейські критерії
Тож як зараз це відбувається в Європі. ЄС офіційно визначив три критерії для зняття карантинних обмежень для країн-членів. Про це оголосила Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії (ЄК). «Наші рекомендації фокусуються на трьох головних передумовах: істотне уповільнення поширення коронавірусу, достатні здатності системи охорони здоров’я і здатності нагляду та моніторингу», — зазначила вона і додала, що презентація дорожньої карти «не є сигналом, що карантин уже можна знімати», але має на меті запропонувати країнам членам загальні рамки для прийняття рішень. «Ми рекомендуємо поступове зняття обмежень, із подальшим моніторингом кожної дії», — зазначила чиновниця.
Перший, епідеміологічний критерій, передбачає істотне уповільнення поширення інфекції впродовж тривалого часу: зменшення кількості нових заражень, нових ушпиталених хворих і пацієнтів у відділеннях інтенсивної терапії. Другий критерій — здатність системи охорони здоров’я країни: чи зможе вона впоратися з навантаженням, якщо після ослаблення обмежень кількість заражень знову почне зростати. Третій критерій — здатність до моніторингу, в т. ч. можливість широкомасштабного тестування населення, щоб відстежувати розповсюдження вірусу, ізоляцію контактних осіб хворих, якщо будуть виникати нові спалахи.
Корисну інформацію можна отримати тестуванням на наявність антитіл до вірусу — це допоможе з’ясувати, яка частина населення перехворіла та виробила імунітет. Країни-члени можуть самостійно визначати, як оцінювати відповідність кожному з критеріїв», вказали в «дорожній карті».
Також ЄС визначив принципи, якими повинні керуватися країни-члени. Перший із них — дії мають ґрунтуватися на наукових даних, система громадського здоров’я повинна перебувати в центрі уваги. «Рішення закінчити обмежувальні заходи повинно балансувати переваги для громадського здоров’я та соціально-економічні наслідки. При цьому, захист громадського здоров’я має залишатися пріоритетною метою країн-членів», — йдеться в «дорожній карті».
Другий принцип — країни-члени мають координувати між собою дії щодо ослаблення карантинних обмежень. Зокрема, країни-члени повинні своєчасно інформувати одна одну й ЄК перед оголошенням про зняття певних обмежень, і враховувати їхню точку зору. Третій принцип — повага та солідарність між країнами-членами, і підтримка тих, хто найбільше постраждав від пандемії та зумовленої нею економічної кризи.

Перші ластівки
Уряд Чехії першим ухвалив рішення скасувати загальнонаціональний карантин, який запровадили в середині березня через епідемію коронавірусу. З 24 квітня жителі знову можуть вільно переміщатися країною та виїжджати за кордон (за умови двотижневого карантину після повернення). Дозволили збиратися групами по десять осіб. Чехія — одна з перших європейських країн, які ввели жорсткий карантин, і першою його зняла. Чеський уряд також переглянув схвалений раніше графік послаблення інших обмежувальних заходів. Крамниці та підприємства сфери послуг відкрили раніше, ніж очікувалося. 27 квітня відчинили крамниці з площею менше ніж 2,5 тис. кв. м, крім розташованих у торгових центрах. Раніше очікувалося, що це відбудеться лише наприкінці травня. Відчинили також фітнес-центри та зоопарки. Відновили й навчання у закладах вищої освіти.
Ввечері 26 квітня про перехід до другої фази пом’якшення карантину, запровадженого у зв’язку з пандемією коронавірусу, оголосив і Джузеппе Конте, прем’єр Італії. «Починається друга фаза — співжиття з вірусом. В її основі буде відповідальна поведінка кожного: ми не повинні наближатися один до одного, має бути безпечна відстань не менше 1 м», — заявив він.
Друга фаза передбачає відновлення з 4 травня роботи виробництва, будівельних компаній і деяких гуртових продавців. За два тижні після цього має запрацювати роздрібна торгівля. Певні підприємства, які вважають «стратегічними» й які орієнтовані переважно на експорт, можуть відновити роботу вже цього тижня — за умови, що отримають дозвіл від місцевих префектів.
Відновлення роботи дозволять за умови, що всі компанії суворо дотримуватимуться протоколів безпеки на робочому місці. Людям дозволять пересуватися по своїх реґіонах для відвідин родичів, але масові родинні зібрання все ще будуть заборонені. Зустрічі з рідними мають відбуватися за умов дотримання дистанції та використання масок. Вимога заповнення сертифікатів із підтвердженням мети поїздки збережуть.
Однак в інші реґіони їхати ще заборонено, крім робочої необхідності. Знову можна буде збиратися на похорони, але в присутності щонайбільше 15 людей. В ідеалі похорони краще проводити просто неба.
Зможуть відновити тренування спортсмени. Але й інші люди можуть займатися спортом індивідуально не лише біля своїх будинків, але й у парках і скверах, які відкриють на всій території країни. Бари і ресторани відчинять для обслуговування на виніс із 4 травня, але їжу доведеться споживати вдома або в офісі. Повністю відчинити ресторани та бари планують із червня. Перукарні та салони краси мають запрацювати з 1 червня. З 18 травня запрацюють музеї та бібліотеки. Школи ж залишаться зачиненими аж до вересня, а церковні служби залишатимуться під забороною. Однак у крамницях, в офісах, на фабриках та у транспорті люди зобов’язані носити маски.
Поступово знімати карантинні обмеження на заняття спортом і відновити спортивні заходи планує й польський ряд. Про це повідомив Матеуш Моравецький, прем’єр Республіки Польща (РП). «На другому етапі, з 4 травня, ми наближаємося до відновлення роботи стадіонів, місць для заняття спортом на відкритому просторі», — заявив він.
Глава польського уряду зазначив, що у цей період спортивні майданчики будуть відчинені для одночасних відвідин не більше шести осіб. Чемпіонат Польщі з футболу планують відновити наприкінці травня. Крім цього, уряд РП вирішив відчинити центри підготовки олімпійців у містах Спала та Валч. Там спортсмени будуть готуватися до Олімпійських ігор у Токіо, які відбудуться наступного року. Нагадаємо, що перший етап послаблення карантину Польща оголосила 16 квітня. Тоді там відкрили парки, ліси та пом’якшили правила торгівлі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply