Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Україні допоможуть протистояти аґресору

Автор:

|

Жовтень 15, 2020

|

Рубрика:

Україні допоможуть протистояти аґресору
Герцог і герцогиня Кембриджські зустрілися з Оленою та Володимиром Зеленським

Володимир Зеленський 7-8 жовтня ц. р. здійснив візит до Великої Британії, де підписав угоду про співпрацю, вільну торгівлю й стратегічне партнерство та меморандум про побудову в Україні ракетних катерів, які протистоятимуть нападу аґресора з моря.

Перша аудієнція
Президент України та його дружина розпочали візит до Лондона зустріччю з герцогом і герцогинею Вільямом і Кейт Кембриджськими. Британський часопис Daily Mail пояснив, що вони проводять зустрічі зі світовими лідерами від імені 94-річної королеви Єлизавети ІІ, а Зеленський і його дружина стали першими представниками іноземної держави, котрих прийняли в Бекінґемському палаці від початку пандемії.
На «Радіо Свобода» наголосили: «Зеленський і його дружина Олена стали першими офіційними державними гостями величного королівського палацу за останні пів року». А в журналі People зауважили: «Аудієнція відбулася в тронній кімнаті, яку королева зазвичай використовує під час візитів іноземних представників. Вочевидь, Кембриджів обрали тому, що схожі на Зеленських за віком. Зеленські вперше зустрілися в школі, познайомилися ближче в університеті й зустрічалися вісім років — подібно, як Вільям і Кейт, котрі познайомилися в університеті та зустрічалися до шлюбу майже десять років». «Це — перша аудієнція Президента України у членів британської королівської родини. Вважаю це честю не для себе особисто, а для всієї нашої держави», — наголосив український лідер.

Найпростіший шлях
8 жовтня він підписав із  Борисом Джонсоном, прем’єром Об’єднаного Королівства, угоду про політичну співпрацю та зону вільної торгівлі (ЗВТ). Редактори київського порталу «Європейська правда» Сергій Сидоренко та Юрій Панченко зауважили: «Це дозволить українським експортерам уникнути мит у торгівлі з Великою Британією після завершення Brexit 1 січня. Щоправда, яскравим здобутком цю ЗВТ назвати складно. Радше, це тимчасове рішення, яке формує базу для подальших перемовин». 
«Торговий розділ угоди сформований як зменшена копія угоди з Європейським Союзом (ЄС). А це означає, що до британської ЗВТ потрапили як її переваги, так і недоліки. Низка пунктів навіть залишилися незмінними, до коми повторюючи пункти з європейської угоди. Це був найпростіший шлях досягти швидкої торгової домовленості з Лондоном», — пояснили редактори.
Вони уточнили: «98 % товарної номенклатури при експорті до Британії будуть обкладати нульовим митом (так само, як і в торгівлі з ЄС). Але так само збереглися всі без винятку квоти на безмитний експорт, які є в Угоді про асоціацію з ЄС. А це близько 40 позицій сільськогосподарської продукції, частина з яких є важливими для нашого експорту. Британська квота на ці товари становитиме від 13,62 % до 20 % від обсягу квоти ЄС, яка залишатиметься незмінною, тобто українські виробники все ж будуть у виграші. Але це явно не те, чого чекали українські харчовики-експортери».

Збільшення від 13 до 20 %
Тарас Качка, торговий представник України в Світовій організації торгівлі, пояснив: «Причина — в раніше ухваленому принциповому рішенні робити нову угоду методом copy-paste із європейської, для економії часу на перемовини. Втім, усі ці проблеми Україна зможе вирішити за кілька років. Британська угода передбачає безпрецедентно швидкий перегляд — вже за два роки можна буде домовлятися про нові умови, виходячи з реальних обсягів торгівлі. В угоді з ЄС цей термін — п’ять років. А зважаючи на те, що з низки товарних ліній такий перегляд буде потрібен самим британцям, є підстави сподіватися, що оновлені умови торгівлі будуть кращими. Головне — почати діалог. Це означає, що ми отримаємо все, що нам потрібно. Нехай не одразу, а за два-три роки».
А Василь Мирошниченко, голова українського офісу Українсько-британського сіті-клубу, запевнив: «Угода збільшить безмитні тарифні квоти на постачання української аграрної продукції до європейських країн. На всі квотовані товари збільшення складатиме в діапазоні від 13 до 20 %. Українські виробники продуктів харчування зможуть на рівних конкурувати на британському ринку з виробниками країн ЄС. А британські виробники зможуть більше продавати сільськогосподарського обладнання українським фермерам».
Тим паче, що експортно-кредитна аґенція британського уряду відновила свою роботу на українському ринку з можливістю видачі кредитних гарантій для стимулювання експорту на 2,5 млрд GBP. Зеленський пообіцяв у Лондоні, що зробить усе можливе для захисту британських інвестицій й розвитку потенціалу для нових проєктів.
Свою чергою, Мелінда Сіммонс, британська послиня у Києві, запевнила: «Британія віднині матиме спеціального посланника прем’єра з питань торгівлі з Україною. Це є ще одним свідченням важливості, яку ми надаємо нашому двосторонній економічній співпраці».

Перемога пересічних
Вадим Пристайко, посол України у Лондоні, зауважив: «Незадовільним залишається питання британських віз для українських громадян, але Лондон це визнає і найближчим часом міністри закордонних справ повинні обговорити це питання окремо. Щонайменше можемо говорити про спрощення процедур, які найбільше дошкуляють українцям».
Редактори ж «Європейської правди» дійшли іншої думки: «Справжньою перемогою української перемовної команди стали статті угоди, присвячені міґрації та подорожам. По-перше, Лондон гарантував рівні трудові права та відсутність дискримінації у зарплатні для українців, котрі легально працюють у Великій Британії. По-друге, домовилися про регулярний перегляд правил трудової міґрації для надання сприятливіших умов для пересування працівників — у разі, якщо дозволятиме британський ринок праці.
Сидоренко й Панченко наголосили: «Для пересічних українців головною є стаття «Сторони започаткують співпрацю з метою полегшення руху осіб, й у разі забезпечення умов для добре керованої та безпечної мобільності, вживатимуть поступових кроків, аби спростити громадянам здійснення подорожей і поїздок до країн одна одної». Британський уряд уперше дав згоду почати діалог про взаємне візове спрощення. І тепер справа за владою України, яка має довести, що безвізові українці не становлять небезпеки для Об’єднаного Королівства та що Україна гарантує безпеку документів. Попереду — довгий шлях. Скасування віз може бути лише поетапним. Так само, як із ЄС, спершу буде спрощення для окремих категорій (приміром, безвіз для дипломатів) та зміна візової практики. І багато залежатиме від українських мандрівників, котрі не мають зловживати правилами після перших полегшень».

Закрили потребу
Андрій Таран, міністр оборони України, і Бен Воллес, державний секретар із питань оборони Великої Британії та Північної Ірландії, підписали в присутності президента Зеленського на облавку авіаносця «Принц Вельський» меморандум про посилення співпраці у військовій і військово-технічній сферах. Зокрема, про переоснащення Військово-морських сил (ВМС) України сучасними ракетними катерами, сумісними зі стандартами НАТО й будуть здатні закрити потребу у кораблях такого класу в Чорному й Азовському морях.
Для фінансування цих робіт уряд Великої Британії надасть позику на десять років на суму до 1,25 млрд GBP. Українці матимуть можливість спостерігати та навчатися під час будівництва перших кораблів в Об’єднаному Королівстві паралельно з модернізацією власного суднобудування, яке забезпечить появу наступних кораблів вже в Україні. Кошти підуть також на спорудження портової інфраструктури для базування кораблів в Очакові.

Арґумент стримування
Андрій Риженко, колишній заступник начальника штабу ВМС України з євроінтеграції, пояснив: «Британська пропозиція сучасного ракетного катера для нас дуже-дуже важлива. Він — новий, сучасний і дуже технологічний. Його завдання — пошук і знищення десантних і пошуково-ударних корабельних груп супротивника на відстані близько 70-100 миль від нашого узбережжя та завдавання по них ракетних ударів. На кожному — по вісім протикорабельних ракет. 64 ракети вкупі. Це сила і дуже серйозний арґумент стримування аґресора. Кращого варіанту, ніж кораблі, про які домовилися (за умови оснащення їх якісними ракетами), просто немає».
А Сергій Сидоренко наголосив: «Йдеться не про звичайну закупівлю, а про локалізоване виробництво кораблів в Україні за технологією та проєктом, який надасть британський виробник. Два перші корпуси будуть виготовлені на британській верфі за участі фахівців українського підприємства-виробника (його має визначити уряд). Надалі все виробництво — від збирання корпусів до оснащення кораблів озброєнням — відбуватиметься в Україні, на верфі, яку уряд обере та погодить із британською стороною».

Ігор Голод

До слова
Під час візиту до Великої Британії президент України провів таємну зустріч із Ричардом Муром, новим головою британської розвідки МІ-6. Ця зустріч для Зеленського не була приємною. За даними джерела порталу ZN.UA, на закритому заході обговорювали три основні теми. Перша стосувалася атак української влади на антикорупційні органи в Україні та прагнення Офісу президента взяти під свій контроль Спеціальну антикорупційну прокуратуру, Національне антикорупційне бюро, Офіс генерального прокурора, а також судові інстанції. Під час обговорення другої йшлося про ситуацію на сході України та дії Росії. Третя стосувалася оточення президента — не лише офіційного, а й неформального. Британці нібито бачать, як витікає інформація з України. Раніше тему найближчого оточення президента порушували американці. Але їхній кейс був тиском на владу. У випадку ж британців це було попередження на той випадок, якщо Зеленський не до кінця усвідомлює дії людей, із якими його асоціюють. Зустріч із главою Мі-6 свідчить про високий ступінь інтересу британського уряду до України й її президента, адже глава британської розвідки не часто зустрічається з лідерами інших держав.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply