Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

У світі вже міркують, як доведеться жити після закінчення пандемії

Автор:

|

Березень 25, 2020

|

Рубрика:

У світі вже міркують, як доведеться жити після закінчення пандемії

В усьому світі через пандемію коронавірусу скасовують масові заходи. На рік перенесли проведення футбольного Євро-2020, а також міжнародний музичний конкурс «Євробачення-2020». Оргкомітет конкурсу заявив, що в ньому зможуть взяти участь усі артисти, які пройшли відбір на цьогорічний конкурс, але пісні наступного року мають бути іншими. Україну на ньому мав представляти гурт Go_A. Вікторія Сидоренко, директорка з управління персоналом Національної суспільної телерадіокомпанії України, підтвердила їхню участь у конкурсі наступного року.

Запобіжні заходи
Та насамперед лихо матиме наслідки для світової економіки. Крістін Лаґард, глава Європейського центрального банку (ЄЦБ), заявила, що пандемія коронавірусу може призвести до скорочення економіки Європейського Союзу (ЄС). У своїх підрахунках ЄЦБ виходив із того, що зупинка ділової активності впродовж місяця може спричинитися до зниження темпів зростання економіки на 2,1 %. Тоді загальний обсяг європейської економіки скоротиться на 1,3 %. Якщо ж обмеження встановлять на три місяці, економічне зростання знизиться на 5,8 %, що призведе до скорочення економіки на 5%.
У зв’язку з цим у ЄС прийняли рішення про виділення державам-членам майже 37 млрд EUR для подолання наслідків кризи. Близько 8 млрд EUR виділять із невикористаного попереднього фінансування 2019 року. Ці кошти допоможуть знизити серйозну нестачу ліквідності внаслідок пандемії коронавірусу, а також зміцнять інвестиції в продукти та послуги, необхідні для посилення реагування на кризу медичних послуг у Європі.
Урсула фон дер Ляєн, голова Європейської комісії (ЄК), заявила про послаблення правил бюджетних витрат для країн ЄС із метою пом’якшення економічних наслідків пандемії коронавірусу. За її словами, уряди цих країн зможуть підтримати багато компаній і підприємців, яким загрожує банкрутство. Посадовиця також повідомила, що бюджет ЄС візьме на себе частину тягаря для порятунку економіки країн Євросоюзу. Для цього виділять 37 млрд EUR на підтримку охорони здоров’я та підприємств.
Відповідно до Пакту стабільності та зростання, держбюджети країн-членів ЄС повинні мати позитивне або нульове сальдо. У виняткових випадках допускається дефіцит бюджету, але він не повинен перевищувати 3 % від валового внутрішнього продукту (ВВП) до кінця фінансового року. Державний борг не може перевищувати 60 % від ВВП на кінець фінансового року або наближатися до цього рівня.
ЄК також схвалила пропозиції щодо довготермінових цілей політики «Східного партнерства» у період після 2020 року. Про це під час брифінгу у Брюсселі поінформував Ерік Мамер, речник ЄК. «Метою є збільшення обсягів торгівлі, зміцнення взаємопоєднання та поглиблення економічної інтеграції з Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою й Україною, зміцнення демократичних інституцій і верховенства права у цих країнах», — зазначив він.
За словами чиновника, метою такої довготермінової політики є також допомога партнерам на Сході у вирішенні екологічних проблем, підвищення їхньої кліматичної стійкості, сприяння цифровій трансформації та розвитку громадянського суспільства. Він повідомив, що ці пропозиції розробили за участі Жозепа Борреля, високого представника ЄС, та Олівера Варгеї, єврокомісара з питань розширення та сусідства.
Жозеп Боррель нагадав, що «Східне партнерство» залишається важливим елементом зовнішньої політики ЄС. «Сила наших сусідів є також силою Євросоюзу; «Східне партнерство» залишається важливим елементом зовнішньої політики ЄС. Наші пропозиції дозволять надалі зміцнювати шість країн-партнерів, відображаючи пріоритети та виклики, які ми поділяємо, продовжуючи приносити змістовні та позитивні результати для всіх громадян», — заявив він.
А Олівер Варгеї наголосив, що заходи «Східного партнерства» дозволять зміцнити стійкість країн-партнерів перед викликами сьогодення. «Ми будемо тісно співпрацювати для вирішення сьогоднішніх транскордонних проблем, у т. ч. пандемії Covid-19», — зазначив він.

Прогнози на майбутнє
Мартін Мюлейзен, директор департаменту стратегії, політики й аналізу Міжнародного валютного фонду (МВФ), вважає, що наслідки поширення коронавірусу будуть серйозними, але світова економіка зможе з ними впоратися. Тривале зростання світової економіки та високий рівень зайнятості населення забезпечують певний запас, який допоможе пережити дуже слабку економічну активність упродовж наступних місяців через пандемію коронавірусу.
На думку експерта, кризова ситуація настала в момент, коли світова економіка була готова до потрясінь, а фінансові інститути перебувають в «кращій формі», ніж до світової економічної кризи 2008 року. Він наголосив, що зараз головне — допомогти обмежити поширення коронавірусу. «Потрібно зробити так, аби в якийсь момент з’явилася впевненість у тому, що шок буде тимчасовим, а наслідки не триватимуть кілька місяців», — вважає він. Представник МВФ додав, що центробанки й уряди держав повинні координувати відповідні заходи.
До цього п. Мюлейзен заявляв, що в разі серйозного спаду через коронавірус, МВФ може надати до 50 млрд USD для екстреного фінансування початкових заходів у країнах із ринком, який формується, і країнах, що розвиваються.
Проте МВФ не виключає, що теперішня пандемія коронавірусу може викликати 2020-го глобальну рецесію таких масштабів, які будуть значно серйозніші за економічний спад під час світової фінансової кризи 2008-2009 рр. Про це заявила Крісталіна Ґеорґієва, директорка-розпорядниця МВФ. Вона визнала, що прогноз зростання світової економіки неґативний, і МВФ тепер очікує рецесію, принаймні, таку ж серйозну, як під час глобальної фінансової кризи або навіть гірше.
Водночас уже 2021 року глобальна економіка має цілковито оговтатися від наслідків коронавірусу. Утім, аби досягти економічного відновлення, країнам світу доведеться стримати подальше поширення вірусу і зміцнити системи охорони здоров’я. «Економічні наслідки є і залишатимуться тяжкими, але чим швидше вірус зупиниться, тим швидшим і сильнішим буде відновлення», — запевнила вона.
Керівниця фонду привітала негайні фіскальні заходи, вже ухвалені багатьма країнами в т. ч. для підтримки та захисту постраждалих компаній і працівників. Вона також позитивно відгукнулася про кроки центробанків задля пом’якшення монетарної політики. «Потрібно буде зробити ще більше, особливо на фіскальному фронті», — наголосила вона.
Крісталіна Ґеорґієва також вказала на необхідність солідарності в усьому світі на тлі поширення коронавірусу. «Усі країни мусять працювати разом, щоб захистити людей і обмежити економічну шкоду», — зазначила вона і нагадала, що МВФ значно збільшить обсяг позапланового фінансування для подолання наслідків коронавірусу. Посадовиця запевнила, що МВФ готовий спрямувати на кредитування 1 трлн USD. За її словами, вже 80 країн звернулися до фонду за допомогою.
На тлі цього п. Ґеорґієва вказала, що найбільше від наслідків коронавірусу потерпають саме країни, що розвиваються та з перехідною економікою. Про це свідчить, зокрема, той факт, що з початку цієї кризи саме ці країни пережили значний відтік капіталу. За її даними, інвестори вже вивели з цих країн понад 83 млрд USD, що стало найбільшим відтоком капіталу за всю історію спостережень.
Своєю чергою, Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, вважає, що ситуація з поширенням коронавірусу спровокує настання в світі нової ери, яка може внести глобальні та радикальні зміни. «Ми вступаємо в нову еру, яка, ймовірно, зазнає радикальних змін в економічному, політичному та соціальному порядках. Туреччина зі самого початку уважно відстежувала ситуацію навколо коронавірусу, вживши невідкладні заходи проти поширення захворювання. Держава мобілізувала всі можливості для якнайшвидшого усунення загрози поширення коронавірусу», — заявив він.
На думку глави турецької держави, країни Заходу роками не дбали про своїх громадян, передавши базові державні служби у відання приватного сектора». «Насправді це було зроблено для того, щоб ухилитися від відповідальності за своїх громадян. Деякі країни Європи, які до вчорашнього дня виступали прихильниками лібералізму, сьогодні почали націоналізувати лікарні й інші структури з надання базових суспільних послуг», — зазначив він.
Дмитро Співак, голова української соціальної експертної платформи «Національна стратегія розвитку», також вважає, що весь світ після цієї пандемії коронавірусу вийде зовсім іншим. Буде новий світовий лад. «Ніхто ж не знав, яким буде світ після Другої світової війни. Він став зовсім іншим. І ми, не тільки Україна, а й увесь світ, вийде після цієї епідемії зовсім іншим. Якщо запитаєте, яким саме, я не знаю», — зауважив він і додав, що Китай із цієї ситуації вийде набагато потужнішим. «Погляньте, яку силу він продемонстрував за ці два місяці! 500 млн людей пройшло карантин! Ви тільки уявіть собі числа! Мій мозок не може це сприйняти», — сказав експерт і наголосив, що китайська влада і китайська система охорони здоров’я показали усьому світові, як потрібно працювати.
Він також зауважив, що про спекуляції на цінах на маски й авіаквитки, що спостерігалося в Україні, у Китаї ніхто не міг собі навіть подумати. «Якби в Китаї зробили так, як «Міжнародні авіалінії України» (шалено підняли вартість квитків на авіарейси. — Ред.), їх би розстріляли. Все керівництво!» — упевнений п. Співак.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply