Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

У Римі бути — Папу бачити

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

У Римі бути — Папу бачити
Понтифік звернув увагу і на чорний одяг першої леді України

Володимир Зеленський 7-8 лютого відбув офіційний візит до Італії — країни величезної української діаспори та Віталія Марківа, бійця Національної гвардії України (НГУ). Нагадаємо, що італійський суд засудив його до 24 років ув’язнення, визнавши винним у загибелі італійського фотографа Андреа Рокеллі під Слов’янськом на Донбасі 2014-го. Офіційний Київ наполягає на непричетності українця до злочину.

Напередодні
Італію прийнято зараховувати до неформального клубу друзів Російської Федерації (РФ) в Європі, що автоматично віддаляє її від України. На парламентських виборах 2018 року перемогли ультраправі популістські партії «5 зірок» і «Ліґа Півночі». Маттео Сальвіні, лідер останньої політичної сили, відкрито визнав анексію Криму і закликав зняти санкції з РФ. Саме під час роботи теперішнього уряду оголосили й вирок Віталію Марківу.
Італія — шостий торговий партнер України. Якщо брати Європу, то вона взагалі на третьому місці, поступаючись лише Німеччині та Польщі. Обсяг же українського експорту до Італії перевищує сукупний експорт до США, Великої Британії, Франції, Японії, Південної Африки та Канади разом узятих. Товарообіг між Україною й Італією складає близько 5 млрд USD. Італія входить у п’ятірку ключових європейських експортерів до України з показником понад 2 млрд USD.
Напередодні візиту президента Зеленського до Італії вибухнув скандал, пов’язаний із Україною. Телеведучий каналу RАІ у прямому етері заявив, що «друга назва України — Мала Росія». Після втручання українських дипломатів ведучий вибачився і визнав свою помилку: «Шановний пане посол, я ознайомився з вашим листом, в якому було зазначено про сприйняття вживання Мала Росія щодо України як образа. У зв’язку з цим хотів би наголосити, що це була прикра ненавмисна помилка. Україна — прекрасна країна, і я хотів би передати привіт послу й усьому чудовому народу України».

Зустріч із політичним керівництвом
7 лютого президент України провів перемовини з Серджо Маттареллою, президентом, і Джузеппе Конте, прем’єром Італії. Із п. Матарелла український лідер поспілкувався про двосторонню співпрацю між обома країнами. «Для України важливим є розвиток відносин із Італією як впливовим членом Європейського Союзу (ЄС) і НАТО», — наголосив він.
Крім цього, президенти обговорили розвиток політичного діалогу, перспективи торгово-економічної й інвестиційної співпраці, підтримку Італією процесу реформ в Україні й інтеграції України в євроатлантичні структури. Володимир Зеленський поінформував, що зараз відкриваються нові можливості для активізації співпраці між двома країнами. Також він ознайомив італійського колегу зі ситуацією на Донбасі та станом реалізації домовленостей нормандського саміту. Президент Зеленський висловив надію, що Італія й надалі підтримуватиме солідарні міжнародні зусилля для відновлення суверенітету та територіальної цілісності України. У відповідь президент Матарелла позитивно оцінив роль української громади в Італії, яка робить важливий внесок у розвиток контактів між країнами.
На зустрічі з прем’єром Конте сторони приділили особливу увагу питанням торгово-економічної, інвестиційної співпраці та розвитку контактів між українськими й італійськими бізнесменами. «Італія — в трійці найбільших економічних партнерів України в ЄС та один із основних торгових партнерів у світі. Обсяги торгівлі минулого року склали більше 4 млрд USD. Упевнений, що ми можемо покращувати цей результат і таким чином зміцнювати нашу дружбу», — заявив президент Зеленський.
Він відзначив великий потенціал для виведення взаємодії між Україною й Італією на якісно новий рівень. Зокрема, висловив інтерес до активного залучення італійських інвесторів до масштабної приватизації в Україні, а також участі італійських компаній у реалізації інфраструктурних проектів і розвитку української енергетики. Сторони обговорили питання зміцнення культурних зв’язків і розвитку науково-технічної співпраці, особливо в космічній сфері. Також під час перемовин узгодили графік контактів на вищому рівні на 2020 рік та обговорили підготовку візиту п. Конте до України.
Кріс цього, президент України обговорив із прем’єром Італії закриття «представництв» терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР). «Я звернувся до прем’єр-міністра з тим, щоб були закриті незаконні офіси ДНР і ЛНР, які відкрили в кількох містах Італії», — повідомив український лідер.
Також глави держав обговорили справу Віталія Марківа. «Розумію, що прем’єрміністр не може впливати на італійський суд. Але я показав докладно, що там сталося, на якій відстані він був від місця вбивства. І що ми повинні забрати хлопця», — розповів п. Зеленський.
Пізніше мати Віталія подякувала президенту за його зусилля для звільнення її сина. «Дуже вдячні за цей візит. Ми дуже раді. Для Віталія це дуже важливо. З такою підтримкою Віталій вірить, що все закінчиться добре. Він готовий і хоче повернутися в Україну», — сказала жінка.
Нагадаємо, що під час зустрічі Володимира Зеленського з Джузеппе Конте на полях Генеральної Асамблеї Організації Об’днаних Націй у Нью-Йорку український президент запропонував створити спільну слідчу групу для розгляду справи колишнього бійця НГУ.
«Справа Марківа» дуже чутлива для патріотичної та найактивнішої частини населення, яка часто опонує Зеленському. Отже, він не може його ігнорувати. Будь-які позитивні зрушення в «справі Марківа» будуть на користь рейтинґу Зеленського», — вважає політолог Олег Саакян.

Зустріч із католицьким лідером
8 лютого відбувся офіційний візит президента Зеленського до Ватикану, де він зустрівся з Папою Римським Франциском і з державним секретарем Святого Престолу П’єтро Пароліном.
Під час зустрічі з главою Римо-католицької церкви український лідер попросив допомогти зі звільненням українців, полонених на Донбасі, в Криму та РФ. «Папа Римський робить усе можливе для досягнення миру та гармонії в усьому світі. Через два місяці після «Нормандії» в Парижі я просив допомогти зі звільненням українців, полонених на Донбасі, в Криму і в РФ. Натхненний нашою розмовою про мир в Україні», — зазначив п. Зеленський.
Він також запросив релігійного лідера відвідати Україну. Президент зазначив, що Його Святість Папу Франциска дуже чекають в Україні, де він має надзвичайно велику підтримку та довіру. «Я впевнений, що він буде в Україні, не тільки в столиці. Я сказав, що для того, щоб до кінця зрозуміти, що у нас відбувається на сході, треба їхати на схід», — розповів він.
Також глави держав обговорили гуманітарні ініціативи для допомоги дітям і захисту навколишнього середовища. «Нескінченно вдячний Його Святості за ініціативу Папа для України, яка допомогла 900 тис. українців, постраждалих на Донбасі», — зазначив п. Зеленський і наголосив, що українські Церкви відіграють надзвичайно важливу роль в поширенні правди та розвитку суспільства.
Крім цього, президент України відзначив важливу роль, яку Святий Престол міг би зіграти у відновленні миру на українській землі. «Головне, про що ми говорили, це мир. Він навіть назвав мене «президентом миру» — ось такий у мене зараз імідж в Європі», — похвалився гість після аудієнції.
Під час зустрічі з Папою Римським п. Зеленський подарував йому святковий різдвяний посуд українського бренду з кераміки для куті. В описі зазначено, що «як декор посуду використовують янголи й ягнят, які зустрічаються в побутових і сакральних речах з різних областей України. Херувими й орнаменти — це рушники Сумської області кінця ХІХ ст., ягнята — буковинська ікона на склі початку ХХ-го».
Також Володимир Зеленський провів зустріч із кардиналом П’єтро Пароліном за участю секретаря з міждержавних відносин, архієпископа Пола Ричарда Галлахера. Президент України відзначив плідну співпрацю, яку вдалося розвинути за 28 років дипломатичних відносин між Україною та Ватиканом, дата встановлення яких символічно збігається із цим візитом. «Україна готова розвивати тіснішу взаємодію зі Святим Престолом. Нас об’єднують спільні цінності та спільне бачення майбутнього», — зазначив президент.
Він підкреслив, що Україна прагне миру і звертається до Святого Престолу й особисто до його Святості Папи Франциска з проханням про підтримку та допомогу в мирному врегулюванні та завершенні війни на Донбасі. Український лідер зазначив, що міжцерковний діалог в Україні може слугувати прикладом для інших країн, і наголосив на важливій ролі Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій у діяльності держави.

Євген Клен

Коментар експерта:
Тарас Чорновіл, політолог
— До Володимира Зеленського жоден світовий лідер не дозволяв собі зайти в Собор Святого Петра в бронежилеті. Це здається дикістю, адже він точно навряд чи міг бути комусь потрібен в Італії. Його візит повністю проігнорували місцеві видання та висвітлили виключно в коротких повідомленнях сайти органів влади. Але він ходив по Ватикану так, як не дозволяли собі навіть найбільші світові лідери. Це, з одного боку, бездумна зневага до Святого Престолу. А з іншого, прояв внутрішньої неадекватності. Були ще кілька подібних посягань, але навіть для тих темних часів, коли мораль мала зовсім інші форми, а деякі з понтифіків самі були не зовсім гідними свого титулу, й їхня світська влада була незрівнянно більшою, такі випадки були унікальними. Зайти в храм зі зброєю, в тому числі і для оборони, вважалося найвищим рівнем неадекватності. Історики зафіксували, як такий психічний злом відбувався у багатьох світових диктаторів.

У Собор святого Петра президент Зеленський одягнув бронежилет

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply