Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

У британській зовнішній політиці сталися суттєві зміни

Автор:

|

Березень 30, 2021

|

Рубрика:

У британській зовнішній політиці  сталися суттєві зміни
Борис Джонсон

В Об’єднаному Королівстві минулого тижня представили детальну доповідь, в якій викладені пріоритети зовнішньої політики держави після виходу з Європейського Союзу (ЄС). Борис Джонсон, британський прем’єр-міністр, наголосив, що це — найповніший такий аналітичний огляд із часів «холодної війни». Головною прямою загрозою безпеці Великої Британії в стратегічному документі назвали Російську Федерацію (РФ). А як одну з відповідей Лондон планує майже в півтора рази збільшити ядерний потенціал королівства.

Місце під сонцем
Публікації Комплексного огляду оборонної та зовнішньої політики до 2030 року в Об’єднаному Королівстві чекали більше року. Ще наприкінці 2019-го п. Джонсон оголосив про швидкий вихід документа про майбутню зовнішню й оборонну політику королівства.
Час обрали невипадково. 31 січня 2020 року, майже через пів століття після вступу до ЄС, велика Британія вийшла з цього міждержавного об’єднання. За три з половиною роки, що минули до того моменту після референдуму про Brexit, Лондон не раз запевняв, що в основу нової зовнішньої політики ляже концепція Глобальної Британії.
Стратегічний огляд, який готували на рік довше через пандемію коронавірусної інфекції, мав пояснити, яким Об’єднане Королівство бачить своє місце в зміненій системі міжнародних відносин. «Призначення цього документа — зробити нашу державу сильнішою, безпечнішою і більш процвітаючою, дотримуючись при цьому наших цінностей», — зазначив глава уряду, представляючи документ членам британського парламенту. — Велика Британія ніколи не зможе задовольнятися обмеженими горизонтами реґіональної зовнішньої політики, для неї немає далеких країн, концепція Глобальної Британії — це не відображення старих зобов’язань і не вираження марнославства, а необхідність для безпеки і процвітання країни».
Наймасштабніша ревізія зовнішньополітичних пріоритетів королівства за останні десятиліття описана на 114 сторінках, що складаються з тез із галузі оборони, безпеки, розвитку та зовнішньої політики. При цьому поняття безпеки та зовнішньої політики трактують максимально широко: в доповіді знайшлося місце як для дипломатії і важких озброєнь, так і для екологічної політики, охорони здоров’я та «м’якої сили» зі згадкою про Британські ради та телерадіомовлення медіакорпорації Бі-бі-сі.

Ворог № 1
Найбільш актуальною загрозою назвали РФ. Небезпеку, що виходить від Москви, укладачі огляду обіцяють відбивати за допомогою союзників Лондона із НАТО, а також шляхом підтримання країн Східної Європи. Тут окремо зазначена допомога Україні та зміцнення її військового потенціалу. «НАТО залишатиметься основою колективної безпеки в нашому євроатлантичному реґіоні, де Росія є найбільш актуальною загрозою нашій безпеці, — йдеться в документі. — Велика Британія і НАТО будуть відбивати ядерні, традиційні та гібридні загрози безпеці, особливо ті, що виходять із боку РФ».
Серед факторів, що викликають стурбованість у королівстві, зазначені інформаційні операції та демонстрація «глобального культурного впливу» Росії, а також послаблення міжнародного правопорядку та погіршення ситуації в сфері безпеки через конкуренції великих держав і опортунізм таких держав, як РФ, Іран і Північна Корея.

Нова гонитва озброєнь
Для протистояння цим загрозам британський уряд планує витратити 24 млрд GBP на модернізацію військової інфраструктури. Зокрема, оновлять ядерний потенціал, збільшивши його на 40 %: кількість боєголовок Trident збільшать із 180 до 260.
Нагадаємо, що скорочення атомного арсеналу уряд оголосив 2010-го. «Однак, беручи до уваги зміни середовища безпеки й існування більшого спектру технологічних і доктринальних загроз, надалі так тривати не може, і Велика Британія підійме поріг ядерного потенціалу», — йдеться в документі.
Флот Її величності збереже чотири атомні підводні човни. Також Лондон продовжує декларувати концепцію підтримки мінімальної ударної потужності, необхідної для збереження ефективності стримувальної ядерної сили проти спектра загроз для країни з будь-якого напрямку, йдеться в документі.
При цьому в огляді наголосили, що з 1994 року британські ракети не спрямовані на якусь конкретну державу. «Ми залишаємося прихильними підтримці мінімальної ударної потужності, яка необхідна для збереження ефективності стримувальної ядерної сили проти цілого спектру загроз для країни з будь-якого напрямку», — зазначили в звіті.

Інтереси в Азії
Головним геополітичним фактором у сучасному світі в доповіді називають зростання китайського впливу.
«Немає жодних сумнівів у тому, що Китайська Народна Республіка (КНР) буде справляти великий вплив на таке відкрите суспільство, як наше», — заявив п. Джонсон у Палаті громад.
Британська влада має намір поглиблювати економічну співпрацю з КНР, одночасно з цим посилюючи захист критичної інфраструктури та підвищуючи гнучкість ключових ланцюжків постачання. «Велика Британія працюватиме з Китаєм там, де це узгоджується з нашими цінностями й інтересами, в т. ч. в побудові більш міцних і позитивних економічних відносин і вирішення проблеми зміни клімату», — зазначив глава британського уряду.
Лондон сподівається, що до 2030 року світ буде розвиватися в бік багатополярності, і його центр зміститься в реґіон Індійського і Тихого океанів. Тому Об’єднане Королівство планує приділяти більше уваги саме Азії та Тихоокеанському реґіону.
Дотримуючись цієї стратегії, Борис Джонсон має намір запросити на червневий саміт G7 керівників Південної Кореї, Індії й Австралії, а також розпочати перемовини про приєднання Великої Британії до Транстихоокеанського партнерства, торгової угоди країн Азії та Тихоокеанського реґіону.
Прем’єр зазначив, що США стануть «найбільшим союзником» Об’єднаного Королівства у всіх її ініціативах завдяки унікальному партнерству двох країн у галузі розвідки та безпеки. При цьому Лондон має намір і надалі зберігати тісний контакт із ЄС.

Реакція на звіт
Кір Стармер, лідер опозиційної Лейбористської партії, коментуючи поданий огляд, нагадав, що попередні уряди консерваторів йшли шляхом скорочення витрат на оборону, тому теперішнє відновлення почнеться з дуже низьких позицій. Він також вказав, що про загрозу з боку Москви британський уряд говорить уже котрий рік, але жодні з прийнятих раніше рекомендацій досі не були реалізовані.
Також такі плани британської влади викликали різку критику й у прихильників ядерного роззброєння, в т. ч. в самому Об’єднаному Королівстві. Кейт Гадсон, генеральний секретар Кампанії за ядерне роззброєння, вважає, що нова стратегія Великої Британія може спровокувати «нову гонитву ядерних озброєнь».
Беатріс Фін, виконавча директорка Міжнародної кампанії зі заборони ядерної зброї, назвала останнє рішення Лондона безвідповідальним. «Ідеться про значне збільшення британських запасів зброї масового знищення. Ця неймовірно безвідповідальна поведінка Великої Британії посилює глобальну нестабільність і є явною ознакою того, що вона повністю відмовляється від своїх юридичних зобов’язань за Договором із нерозповсюдження ядерної зброї», — зазначила вона. Нагадаємо, що згідно з цією угодою, всі ядерні держави повинні прагнути до скорочення власних ядерних арсеналів, і в останні кілька десятиліть так і відбувалося, принаймні там, де публікують офіційні показники.
А Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ назвало теперішні британські плани серйозним ударом по контролю над озброєннями. У Кремлі заявили, що «шкодують» про рішення Великої Британії збільшити кількість своїх ядерних боєголовок. Там вважають, що цей крок Лондона зашкодить міжнародній стабільності.
Натомість у Франції рішення Великої Британії збільшити кількість ядерних боєзарядів вважають обґрунтованим і поважають його. «Рішення Об’єднаного Королівства, стратегічного партнера Франції, збільшити свій ядерний арсенал є суверенною позицією. Ми повністю його підтримуємо», — заявили у французькому МЗС.
У Парижі пояснили, що таке рішення є відповіддю Лондона, яка ґрунтується на аналізі стану стратегічного балансу у цій сфері, а також диверсифікації й ескалації загроз упродовж попереднього десятиліття. «Франція з великим неспокоєм поділяє оцінки розвитку ситуації у безпековому середовищі», — констатується у заяві. Офіційний Париж закликав інші ядерні держави до прозорості своїх ядерних доктрин, як цього дотримуються Франція та Велика Британія.

Довідка
Ядерне озброєння Великої Британії складається з чотирьох атомних підводних човнів. Раніше в країни були й інші види ядерних військ, але до 1998 року їх усі розформували. Загалом Об’єднане Королівство має п’ятий за величиною ядерний арсенал у світі з 215 стратегічними боєголовками. Також Велика Британія — єдина ядерна держава в світі, на території якої не сталося жодного ядерного вибуху.
Як повідомляв «Міст», Велика Британія посилить свою присутність у Чорному морі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply