Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Трьох російських міжнародних злочинців засудили до довічного ув’язнення

Автор:

|

Листопад 23, 2022

|

Рубрика:

Трьох російських міжнародних злочинців засудили до довічного ув’язнення
Російські терористи на уламках літака рейсу МН17

Окружний суд Гааги 17 листопада ц. р. оголосив своє рішення у справі про збитий 17 липня 2014 року в небі над Україною пасажирський лайнер рейсу МН17 «Малайзійських авіаліній», який прямував із Амстердаму до Куала-Лумпур. Загинули всі 298 осіб, які перебували на його облавку. Це 15 членів малазійського екіпажу та 283 пасажири, з них 80 — неповнолітні діти.
Вирок в юридичному комплексі Схіпхол зачитав Хендрік Стейнгаус, головуючий суддя. У залі були присутні представники звинувачення, захисту звинуваченого Олега Пулатова, рідні та близькі жертв, представники засобів масової інформації (ЗМІ). Загалом на засідання акредитацію отримали близько 250 представників ЗМІ. Крім зали, в якій безпосередньо відбувалося оголошення рішення, родичі жертв стежили за засіданням у сусідніх залах, адже на засідання прибуло близько 400 осіб із різних країн і вони не помістилися б у залі суду.
Суд визнав винними в аварії літака рейсу МН17 Ігор Гіркіна та Сергія Дубинського, громадян Російської Федерації (РФ), й одного українця Леоніда Харченка. Ще одного обвинуваченого — росіянина Олега Пулатова — суд виправдав. Щодо трьох інших суд визнав, що обвинувачення на їхню адресу є законними та доказовими. «Вони спільно призвели до аварії літака з небезпекою життя для інших і смерті 298 людей, отже, винні у смерті 298 разів», — зазначив головуючий суддя.
Літак рейсу MH17 збили зі зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «Бук-М1». Ракету запустили з боку села Первомайське, захопленого бойовиками терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР). При цьому суд наголосив, що на той час бойовиків контролювала РФ. «Багато ватажків сепаратистів були тісно пов’язані з керівництвом Росії. Зокрема, «прем’єр-міністр» Олександр Бородай називав Владислава Суркова, радника Путіна, «своєю людиною в Кремлі». Крім того, Кремль погодив призначення на «міністерські посади» та координував постачання російських озброєнь на Донбас», — заявив п. Стейнгаус.
Улітку 2014 року для розслідування цього злочину була створена Об’єднана слідча група (JIT) із представників Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. Вони дійшли висновку, що літак було збитий зі зенітно-ракетного комплексу «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.
Слухання у справі тривали два з половиною роки — вони розпочалися 9 березня 2020-го. Обвинувачення висунули за двома статтями Кримінального кодексу Нідерландів — за те, що спричинили аварію літака рейсу МН17, внаслідок якої загинули 298 пасажирів (ст. 168), і за вбивство 298 пасажирів літака рейсу МН17 (ст. 289).
Ні Дубинський, ні Харченко, ні Гіркін, ні Пулатов не були захищені імунітетом комбатантів, тобто осіб, які брали участь у бойових діях у складі збройних сил однієї зі сторін міжнародного збройного конфлікту. Таким чином вони не отримали особливого юридичного статусу. Адже всі четверо заперечують, що входили до складу російської армії, а РФ офіційно не визнавала свій контроль над ДНР.
Навіть якщо це була помилка і злочинці стріляли в інший літак, це не применшує відповідальності обвинувачених. Цивільні особи, якими себе назвали звинувачені, не мали права використовувати зброю, не кажучи вже про атаку на літак.
Жоден із чотирьох підозрюваних у справі MH17 на судове засідання не з’явився. Прокуратура вимагала як покарання для них довічне ув’язнення, хоча й зазначала, що ніхто з обвинувачених особисто не брав участі у запуску ракети, але Гіркін та інші підсудні відіграли ключову роль в авіакатастрофі через сприяння прибуттю зброї, та координували дії розрахунку ЗРК.
Суд зазначив, що Дубинський виконував керівну роль, даючи вказівки. Його дії були настільки суттєві, що його можна назвати головним співучасником. Харченка визнали співучасником за двома пунктами звинувачення: він отримав від Дубинського вказівку перевезти, охороняти та вивезти «Бук». Виконавши завдання, прозвітував перед Дубинським.
Судді також зазначили, що Гіркін був найвищим військовим лідером у ДНР на операційному рівні, часто радився з Москвою, тобто частково відповідав за збиття повітряних суден бойовиками ДНР. Суд назвав Гіркіна посередньо-функціональним виконавцем. Відтак суд задовольнив вимогу прокуратури та заочно відправив цих трьох підсудних за ґрати пожиттєво. Також Харченко, Дубинський і Гіркін повинні відшкодувати моральну шкоду родичам загиблих у катастрофі компенсацією обсягом у більш ніж 16 млн EUR. Усі троє підозрюваних зараз переховуються від слідства у РФ.
За даними суду, в Олега Пулатова була важлива координаційна роль, але суд не зміг постановити, чи зробив він такий же внесок у запуск ракети, як троє інших підозрюваних. Тому його виправдали.
Дігна ван Бутзелар, керівниця JIT, заявила, що обвинувачення задоволене рішенням, ухваленим Гаазьким судом, і не відкидає, що 2023 року повідомить про нові результати розслідування, яке все ще триває. «Ми розповіли, як це трапилося, що це був «Бук», який привезли з РФ, що ракета була запущена з поля неподалік від Первомайського. Ми виконали нашу роботу добре. Гадаю, що це дуже важливо для рідних і близьких», — наголосила вона.
Вирок прокоментував Володимир Зеленський, президент України. «Важливе рішення суду в Гаазі. Перші вироки винним у збитті літака MH17. Але необхідно, щоб на лаві підсудних опинилися й замовники, бо відчуття безкарності веде до нових злочинів. Маємо розвіяти цю ілюзію. Покарання за всі російські звірства — і тодішні, і нинішні — буде неминучим», — заявив він.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, також привітав перші вироки у справі про збиття літака рейсу MH17. «Титанічна спільна робота України, Нідерландів, Бельгії, Австралії, Малайзії. Ці рішення надсилають сигнал РФ: жодна брехня не допоможе уникнути правосуддя. Вся вертикаль командування російських злочинців має бути притягнута до відповідальності», — зазначив він.
«Суд підтвердив висновки JIT: MH17 був збитий російською системою «Бук». Винні засуджені до довічного ув’язнення та зобов’язані виплатити компенсацію. Але ні держава-терорист, ні її військові злочинці не готуються каятися і відбувати покарання. Навпаки: вони скоюють нові злочини — вбивства, тортури та катастрофи. Тільки перемога України над Росією дозволить виконати рішення суду», — додав Олексій Рєзников, міністр оборони України.
Рішення Окружного суду Гааги привітав і Ентон Блінкен, державний секретар США. Він зазначив, що це результат тривалої роботи JIT відображає тверду відданість Нідерландів встановленню істини та притягненню винних до відповідальності у цій справі. «Хоча це є вагомим кроком на шляху до правосуддя, попереду ще багато роботи, щоб виконати вимогу Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, викладену в резолюції 2166, про те, що винні мають бути притягнуті до відповідальності», — наголосив керівник американського зовнішньополітичного відомства.
В Європейському Союзі (ЄС) також наголосили на необхідності розслідування всіх обставин катастрофи літака рейсу MH17. «ЄС просив про швидке з’ясування всіх обставин і про проведення міжнародного розслідування для того, щоб пролити повне світло на цю траґедію. Ми були змістовними у засудженні подібних актів насильства, що загрожують безпеці цивільної авіації та є грубим порушенням міжнародного миру та безпеки. Вердикт суду є важливим першим кроком на шляху до правди та відповідальності, — заявив Жозеп Боррель, глава європейської дипломатії. — ЄС поновлює заклик до РФ визнати відповідальність за цю траґедію й у повному обсязі співпрацювати з розслідуванням».
Натомість у РФ вирок окружного суду Гааги назвали «політичним замовленням». «Хід і підсумки розгляду свідчать про те, що в його основі лежало політичне замовлення на підкріплення версії про причетність Росії до траґедії, яке просуває Гаага зі своїми соратниками з JIT. Незважаючи на те, що наша країна не є стороною цього процесу, нідерландська прокуратура всіляко намагалася представити справу інакше», — йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ РФ, яке звинуватило нідерландський суд у нібито порушенні принципів неупередженого правосуддя для політичної кон’юнктури та заявило про «серйозний репутаційний удар по всій судовій системі Нідерландів».
Як повідомляв «Міст», Гаазький трибунал призначив дату вироку у справі МН17.

Євген Клен

About Author

Meest-Online