Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Трамп спілкувався в Парижі з Путіним і Порошенком

Автор:

|

Листопад 14, 2018

|

Рубрика:

Трамп спілкувався в Парижі з Путіним і Порошенком

«А хто це тут такий миршавенький?»

Лідери понад 60 держав відзначили у Парижі 100 років із дня завершення Першої світової війни. З основних її учасників удома залишилися лише керівники Великої Британії та Польщі.

Президента США привітали «фейком»
У Франції Першу світову називають просто Великою війною. Адже цю країну вона уразила більше, ніж навіть Друга світова. І президент Франції Еммануель Макрон доклав усіх зусиль, аби центром відзначення 100-ї річниці завершення Першої світової війни стала саме його країна.
Перша світова війна завершилася об 11-й годині 11-го числа 11-го місяця 1918 року. Тож центральною подією стало вшанування біля Тріумфальної арки полеглих за понад чотири роки боїв. А це — близько 10 млн солдатів і 7 млн цивільних. Погода цілковито пасувала цим сумним споминам — зі самого ранку в Парижі йшов дощ. Щоправда, нагоди сильно змокнути у глав держав і урядів не було — для них і для запрошених глядачів звели кілька критих трибун.
Усі вулиці довкола Тріумфальної арки були перекриті для перехожих — парканами та поліцейськими фургонами. Довкола ширяли посилені патрулі поліціянти у бронекостюмах і військових. А для автомобілів усі під’їзди були закриті ще за кілька кварталів до Тріумфальної арки.
Еммануель Макрон з дружиною Бріжіт зустрічали глав держав і урядів у Єлисейському палаці. Зокрема, Петро Порошенко прибув із дружиною Мариною. Натомість канцлерка Німеччини Анґела Меркель приїхала до Єлисейського палацу останньою і без чоловіка Йоахіма Зауера.
Лідери держав, за винятком президентів США та Російської Федерації (РФ), вирушили з Єлисейського палацу до Тріумфальної арки автобусами. Та Трамп і Путін приїхали до неї на лімузинах, традиційно привезених зі собою.
Протокольний перебіг подій порушила лише активістка Femen, котра з оголеними грудьми вибігла на проїжджу частину Єлисейських полів і майже добігла до кортежу американського лідера, перш ніж її перехопили правоохоронці. На грудях у неї було написано «Фейк».

«Патріотизм — не націоналізм»
Єдину промову виголосив біля Тріумфальної арки президент Франції. Її він присвятив тому, аби змалювати жахіття війни, що забрала життя 10 млн військових, залишивши 3 млн вдів і 6 млн сиріт. За словами п. Макрона, лише на Францію впав мільярд снарядів. Він згадав села, де після війни не залишилося жодної людини, аби їх відбудувати, та могили, де кістки французьких і німецьких солдатів лежать поряд.
«Європа майже вчинила самогубство», — зауважив французький лідер. Але його промова не залишилася без політичних сигналів. «Патріотизм — цілковита протилежність націоналізму», — заявив президент Франції. За його словами, всі лідери, котрі зібралися 11 листопада в Парижі, мають підтвердити свою відповідальність передати дітям світ, про який мріяли попередні покоління.
«Разом ми можемо відвернути загрози глобального потепління, бідності, голоду, хвороб, нерівності та невігластва», — наполягав Макрон. Після його виступу інші лідери взялися аплодувати. Дональд Трамп, котрий надає перевагу двостороннім стосункам перед багатосторонніми, а також вирішив вивести США з Паризької кліматичної угоди, кілька секунд повагався, та все ж також почав неохоче плескати в долоні.
Другою ключовою подією дня у французькій столиці став Паризький форум миру. Це — ініціатива президента Макрона, якою він хотів дати нагоду своїм колегам відчути «колективну відповідальність» перед світом. Відтепер форум проходитиме щороку. Але спершу всі лідери попрямували до Єлисейського палацу на обід. Президенти Трамп і Путін знову їхали окремо від інших.

Перемовини
Під час обіду російському й американському лідерам вдалося провести коротку бесіду. Раніше обговорювався варіант окремого саміту між ними, але Париж наполіг, щоб повноцінну зустріч 11 листопада не проводили.
За словами президента РФ, розмова з його американським колегою пройшла «добре». Двосторонній саміт вони планують провести наприкінці цього місяця у Буенос-Айресі (Арґентина).
За чільним столом, крім п. Макрона та п. Меркель, зібралися близько 20 лідерів, в т. ч. Трамп і Путін. Президент Порошенко сидів за іншим столом.
Згодом усі лідери, за винятком американського, поїхали на Паризький форум миру. Ця подія була просякнута символізмом. Адже, за словами п. Макрона, лідери тих країн, які сто років тому воювали між собою, тепер усі зібралися в мирі.
Тому, за його словами, відкрити форум миру в Парижі мала саме Анґела Меркель, котра у своїй промові застерегла: «Перша світова війна показала те, до чого можуть призвести національне свавілля та військова зарозумілість. Ми бачимо, що міжнародна співпраця, мирний пошук балансу інтересів і навіть європейський мирний проект знову ставиться під питання».
Після неї з емоційною промовою на захист багатосторонніх міжнародних відносин виступив Антоніу Гутерріш, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй (ООН). На цьому відкриття форуму закрилося, і лідери розійшлися брати участь у близько 15 круглих столів у різних приміщеннях павільйону, де проходив захід.
Петро Порошенко мав виступити під час одного зі круглих столів спільно з президентами Швейцарії та Малі. Утім, він так і не прийшов, що стало несподіванкою для організаторів. Як з’ясувалося згодом, він провів у цей час зустріч із п. Меркель і п. Макроном.
Петро Олексійович розповів на брифінгу після зустрічі, що «було наголошено, що ці «вибори» — це факт брутального порушення РФ взятих на себе зобов’язань у рамках мінських домовленостей». А також «відмічено дуже позитивно відповідальне ставлення України до виконання мінських домовленостей, в т. ч. з подовженням закону про особливості місцевого самоврядування і кроки з реалізації домовленостей щодо зон розведення».
«Із президентом Макроном і канцлером Меркель обговорили просування пропозиції України щодо запровадження миротворчої місії під егідою ООН на Донбасі і підтримки цієї позиції з боку Франції та Німеччини. Переконаний, тільки миротворці забезпечать безпековий компонент мінських угод», — доповнив п. Порошенко.
Крім цього, сторони обговорили питання звільнення українських заручників, котрі перебувають в ув’язненні на окупованих територіях та у РФ.

«Не варто переоцінювати»
Президент Порошенко зустрівся на полях «Паризького форуму заради миру» й з президентом Трампом. Про це глава Української держави розповів на прес-брифінгу. «За підсумками цього обговорення сьогодні відбулася зустріч міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та його американського колеги — державного секретаря США Майка Помпео, які домовилися про відновлення Комісії стратегічного партнерства Україна-США на рівні міністрів закордонних справ двох країн», — зазначив він.
Засідання цієї Комісії, започаткованої десять років тому, відбудеться 16 листопада у Вашинґтоні. Президент України наголосив: «Ми домовилися відновити її роботу як символ того, що партнерство між Україною та Сполученими Штатами Америки має стратегічний характер».
Також він повідомив, що в Парижі відбулася зустріч дипломатичного радника президента України Костянтина Єлісєєва з радником президента США з питань національної безпеки Джоном Болтоном. Український лідер запевнив, що зустрічі в Парижі з головами держав та урядів країн світу підтвердили чітку і тверду підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України.
У рамках «Паризького форуму заради миру» відбулося понад 40 зустрічей Петра Порошенка з лідерами країн світу. Відтак він стверджував: «Активна підтримка суверенітету та територіальної цілісності України, підтримка нас в процесі реформ є потужною і відчутною з боку світового співтовариства. І це надзвичайно важливо».
Стосовно ж його спілкування з п. Трампом політолог Петро Олещук зауважив: «Основний діалог між Україною й Америкою відбувається на рівні Держдепартаменту США, а не президентів. Не варто переоцінювати особисті зустрічі керівників держав. Треба зосереджуватися на налагодженні зв’язків із американським міністерством закордонних справ. У нас люблять казати, що Трамп дав Україні «Джавеліни». Насправді ж цьому рішенню передувала довга робота саме на рівні Держдепу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply