Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Суд в Італії повністю виправдав українського нацгвардійця Марківа

Автор:

|

Листопад 04, 2020

|

Рубрика:

Суд в Італії повністю виправдав українського нацгвардійця Марківа
Демонстрація на підтримку Віталія Марківа біля МЗС України. Київ, 14 жовтня 2019 р.

Увечері 3 листопада апеляційний суд присяжних у Мілані оголосив виправдувальний вирок у справі Віталія Марківа, бійця Національної гвардії України (НГУ), повністю його виправдавши. Сам 31-річний українець заявив, що такого не очікував. «Це надзвичайна подія. Ми довели, що правда є, справедливість існує. Моїм першим засудженням було доведено, що кремлівській пропаґанді немає меж. Правда перемагає, добро перемагає… Я не вірив, чесно. Але диво трапляється», — емоційно заявив колишній бранець після проголошення вердикту суду. Його промову наживо транслював на своїй сторінці у Facebook Олесь Городецький, голова Християнського товариства українців в Італії.
За словами нацгвардійця, під час перебування в італійській в’язниці значну підтримку він отримував від листів волонтерів. «Щодня я знав, що я не один. Ми — захисники, ми не окупанти. Ця перемога — в пам’ять про всіх загиблих військових», — заявив він.

Здивувався навіть прокурор
Нагадаємо, що старшого сержанта НГУ Віталія Марківа, котрий ще 2003-го разом із родиною переїхав до Італії та має подвійне громадянство України й Італії, улітку 2017 року затримали італійські правоохоронці. 12 липня 2019-го суд м. Павія визнав українця винним у загибелі 24 травня 2014 року під час боїв під Слов’янськом на Донбасі італійського фотографа Андреа Роккеллі та його російського перекладача Андрія Миронова і засудив його до 24 літ позбавлення волі.
Навіть Андреа Дзанончеллі, прокурор у справі, здивувався суворості цього вердикту, адже просив лише 17 років. Тоді Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, котрий був особисто присутній на процесі, заявив, що рішення суду оскаржать.

Міна, а не куля
Розгляд апеляції мав розпочатися у Мілані ще навесні ц. р., але через пандемію Covid-19 його у підсумку перенесли на осінь. Перед першим засіданням у вересні п. Аваков наголосив, що Віталія Марківа фактично позбавили права на захист — жодного разу італійські правоохоронці не приїхали в Україну, незважаючи на те, що їх запрошували. «Будь-який незаангажований експерт, якщо підійметься на гору Карачун біля Слов’янська, погодиться, що Марків не міг здійснити постріл — це неможливо, — заявляв міністр. — Хочу наголосити, що, на жаль, працівники італійських правоохоронних органів жодного разу не приїздили в Україну і не були на місці загибелі італійського громадянина. Таким чином, слідство не було проведено в повному обсязі, і Віталій Марків був позбавлений безумовного права на об’єктивне розслідування і права на захист».
Максим Цуцкірідзе, заступник керівника Національної поліції (НП) України та начальник Головного слідчого управління також підкреслив, що з тіла фотокореспондента експерти вилучили осколки від міни, випущеною з міномета. «Тобто міна, а не куля, стала причиною смерті Андреа Рокеллі, — наполягав він. — Установлено, що відстань між позицією, на якій перебував і ніс службу солдат Марків, та місцем загибелі журналіста Роккеллі та Миронова, становить 1 км 760 м. Із позиції солдата Марківа місце загибелі взагалі не проглядалося та було поза візуальним спостереженням».
Також він додав, що під час слідства проаналізували нормативні акти, на підставі яких військовослужбовці НГУ та Збройних сил України (ЗСУ) перебували на своїх позиціях. «Згідно з цими наказами, у наших солдатів НГУ на озброєнні перебувала виключно стрілецька зброя. Це дуже важливо, бо ви знаєте, що згідно з актом розтину італійського журналіста, він загинув саме від осколків», — зазначив заступник глави НП.

Фальшивий переклад
Натомість прокурор стверджував, що підсудний сам із міномета не стріляв, але «допомагав тим, хто уразив цивільних громадян, котрі були без зброї». На переконання прокуратури, український боєць, озброєний автоматом АК-74 із оптичним прицілом і маючи радіопередавач, відіграв роль «навідника» для військових ЗСУ, котрі відкрили мінометний вогонь з позиції на горі Карачун.
Також сторона обвинувачення наполягла на долученні до матеріалів справи експертизи розмови нацгвардійця зі своїм співкамерником в італійській в’язниці. Обвинувачення стверджувало, що п. Марків нібито сказав «ми завалили репортера». Ця фраза була в тексті вироку й її не раз тиражували італійські медіа як доказ провини українця.
1 жовтня Апеляційний суд Мілана постановив зробити новий переклад допитів і розмов п. Марківа у зв’язку з тим, що перекладачка, котра тлумачила ці його свідчення, від свого перекладу відмовилася. Як виявилося, нацгвардієць сказав: «Там убили журналіста, а мені це шиють», а зовсім не «ми завалили репортера».
«Я ще більше переконаний у невинуватості п. Марківа після експертизи прослуханої тюремної розмови, адже обвинувачення вклало у вуста підсудного слова, яких він ніколи не казав», — заявив тоді в коментарі «Радіо Свобода» Раффаеле Делла Валле, провідний адвокат захисту.

«Чим збили гвинтокрил?»
24 жовтня ц. р. під час четвертого апеляційного засідання адвокати українця надали нові вагомі докази його невинуватості. Для початку адвокат Ніколо Бертоліні Клеричі зазначив, що українська армія — це захисники держави, котрі боронять свою землю від російського аґресора. «Сторона звинувачення використовувала слово «зграя» для характеристики українського війська. «Зграєю» можна сміливо назвати людей, котрі захопили територію сусідньої держави. Ба більше, сторона звинувачення спотворила звіти міжнародних організацій, в яких чітко було зазначено, що сепаратисти також використовували міномети і важке озброєння», — наголосив правник.
Він процитував слова журналістів та інших свідків, зокрема, про те, що проросійські сепаратисти використовували важке озброєння, з якого і були вбиті українські солдати на горі Карачун, а також збитий гвинтокрил, на облавку якого перебував генерал НГУ Сергій Кульчицький. «Чим їх убили? Чим збили гелікоптер? Калашниковим? У сепаратистів була артилерія, зенітна й артилерійська», — зазначив адвокат. Можливо, саме це й переконало суддів виправдати Віталія Марківа.
Як повідомляв «Міст», у Мілані показали фільм про Віталія Марківа.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply