Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Саудівці купують НПЗ у ЄС

Автор:

|

Лютий 01, 2022

|

Рубрика:

Саудівці купують НПЗ у ЄС
Ґданський НПЗ

Запланована купівля Саудівською Аравією польського нафтопереробного заводу (НПЗ) має призвести до того, що найбільший виробник Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) відповідатиме за дві третини постачання нафти до Республіки Польща (РП), що послабить важелі впливу Російську Федерацію (РФ) — панівного на сьогодні постачальника цього енергоносія. РП віддавна прагне зменшити залежність від імпорту енергоносіїв із РФ шляхом укладання угод із альтернативними постачальниками, й її рішучість зростала в міру погіршення стосунків між країнами.
Останніми місяцями між Москвою та Варшавою виникли розбіжності через газогін «Північний потік-2», прокладений в обхід України, а також через міґраційну кризу, пов’язану зі сусідньою Білоруссю. Взаємини між Варшавою та Москвою в контексті постачання нафти погіршилися на початку 2021-го, коли Польща змогла скоротити закупівлі в Росії через суперечку про ціну між «Роснефтью» та польською PKN Orlen.
«Роснефть» призупинила постачання нафти до РП у лютому минулого року, після того, як не змогла погодити умови нового контракту з PKN Orlen. Попередній договір, дія якого закінчилася 31 січня, передбачала постачання від 5,4 до 6,6 млн т на рік. Новий дворічний контракт, який сторони уклали в середині березня, передбачає закупівлю «Роснефтью» 3,6 млн т сирої нафти на рік.
12 січня ц. р. саудівський державний нафтовий гігант Aramco заявив, що погодився купити 30 % акцій другого за величиною НПЗ у РП та збільшити постачання нафти провідної державної енергетичної компанії PKN Orlen до 200-337 тис. барелів на добу.
Потужність Ґданського НПЗ становить 210 тис. барелів на добу і поступається лише державному НПЗ в Плоцьку з потужністю близько 270 тис. барелів на добу. «Ми цінуємо наші ділові стосунки як із російськими партнерами, так і з іншими постачальниками сирої нафти на наші нафтопереробні заводи», — заявив представник PKN Orlen.
У компанії заявили, що не мають наміру припиняти бізнес із російськими партнерами, і відмовилися розкривати деталі своїх торгових контрактів. Saudi Aramco теж не надала детальнішої інформації про угоду.
Польща є одним з найбільших споживачів нафти в країнах Балтії, і її PKN Orlen володіє частками у нафтопереробних заводах у Литві та Чехії, які також є покупцями нафти марки Urals із РФ. Якщо угоду завершать, Aramco збільшить постачання нафти до РП в три-п’ять разів і зможе задовольнити від 50 % до 70 % потреб РП у сирій нафті.
«Сірчиста саудівська нафта технічно добра для польських НПЗ, налаштованих на переробку російської нафти марки Urals, але логістика може збільшити витрати, порівняно з імпортом російської сировини, — пояснив Віктор Катона, аналітик незалежної консалтингової компанії JBC Energy. — Прагнення РП домогтися незалежності від постачання з РФ насамперед зумовлене політичними причинами.
Саудівська Аравія вже постачає морем у польський Ґданськ нафту в обсязі близько 90 тис. барелів на добу порівняно з приблизно 142 тис. барелів російської нафти Urals, яку постачають тим же маршрутом.
Морський імпорт Польщі, який також містить сорти з Північного моря та Західної Африки, зріс, адже обсяги постачання нафти через старий радянський нафтогін «Дружба» скоротилися.
Два джерела, близькі до угоди між РП та Саудівською Аравією, заявили, що вона має велике значення для Польщі, але навряд чи вплине на внутрішню політику в рамках ОПЕК+. З слів одного із джерел, РФ і Саудівська Аравія, об’єднані необхідністю підтримувати ціни за допомогою угод про видобуток, звикли конкурувати за частку ринку і могли б навіть надати Заходу урок із прагматичного управління взаєминами, що ґрунтуються на суперництві.
«Кожен може інвестувати, куди захоче», — сказало на умовах анонімності джерело, близьке до угоди, і послалося на інвестиції «Роснафти» в індійську Essar 2017-го, в яких також була зацікавлена Aramco. Водночас РФ залишається головним постачальником нафти в європейські країни (і другим у світі після Саудівської Аравії). На частку РФ припадає близько чверті всієї нафти, яку постачають у Європейський Союз (ЄС).
Як повідомляв «Міст», напад дронів на трубопровід в Саудівській Аравії підняв ціну на нафту.

Світлана Надтока, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply