Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Рига та Кишинів російської мови не хочуть

Автор:

|

Січень 25, 2018

|

Рубрика:

Рига та Кишинів російської мови не хочуть

Навіть після 25 років незалежності молоді росіяни в Латвії відмовляються розмовляти мовою держави, в якій народилися

Одразу дві країни, що входили до складу колишнього СРСР, майже синхронно заявили про наміри обмежити вживання російської. Депутати парламенту від Ліберальної партії Молдови заявили про намір звернутися до Конституційного суду країни з метою оскаржити законодавчі акти, що надають російській статус мови міжнаціонального спілкування в країні.
Як наголосив Міхай Гімпу, лідер партії, в Молдові досі чинний відповідний закон «Про функціонування мов на території Молдовської РСР», прийнятий ще далекого 1989 року. «Це неприйнятно, на території Молдови може бути лише одна мова міжнаціонального спілкування — державна румунська мова», — наголосив політик. Його підтримав колега з Ліберальної партії Іон Касян: «Особливий статус російської мови суперечить положенню Конституції про рівність всіх громадян республіки перед законом, адже представники інших національних меншин (у Молдові також мешкають етнічні українці, гагаузи та болгари. — Ред.) зазнають дискримінації, оскільки змушені спілкуватися російською, а не своєю рідною мовою».
Як писав «Міст», у грудні 2017-го уряд Молдови схвалив законопроект, що передбачає заміну державної мови в тексті Конституції на румунську. До цього в основному законі країни було прописано, що державною є «молдовська мова, що функціонує на основі латинської графіки».
Тим часом уряд Латвії схвалив переведення шкіл національних меншин, у т. ч. російськомовних, на навчання латиською мовою. Для того, щоб поправки набули чинності, законопроект повинен затвердити сейм республіки. Ініціативу вже підтримала Правляча коаліція Латвії.
Передбачається, що реформа буде проводитися поетапно та завершитися 2021/2022 навчального року. Як уточнює портал Delfi, дошкільне навчання та викладання в початкових класах (1-6) залишиться двомовним, на завершальному етапі основної освіти (7-9) 80 % предметів будуть викладатися латиською, в 10-12-х класах — усі без винятку.
Тут варто нагадати про війну навколо прийнятого Верховною Радою України (ВРУ) у вересні 2017-го Закону «Про освіту». Яблуком розбрату стала стаття, згідно з якою в закладах дошкільного і початкового рівнів (1-4 класи) викладання мовою нацменшин зберігається, водночас наголос робитиметься на оволодінні українською. А вже з 5-го класу представники нацменшин учитимуться українською, а свою мову зможуть вивчати як окрему дисципліну.
Окремі претензії висловили Румунія та Польща, але найбільше обурювалася Угорщина. Міністерство закордонних справ (МЗС) країни розкритикувало ухвалений українським парламентом закон, наголошуючи, що він нібито порушує права 150 тис. угорців, котрі проживають в Україні. Заява Петера Сіярто, глави відомства виявилася зовсім недипломатичною: «Україна встромила Угорщині ножа в спину, прийнявши закон про освіту, який дуже порушує права угорської меншини. Ганебно, що країна, яка прагне розвивати дедалі тісніші відносини з ЄС, схвалила рішення, що є у повній опозиції до європейських цінностей. Це неприпустимо, що Україна позбавила угорців їхнього права навчатися рідною мовою в школах та університетах і залишила їм таку можливість лише в дитячих садках і початкових школах».
Тим не менше в грудні 2017 року відбулося завершальне засідання Венеційської комісії (ВК) щодо українського Закону «Про освіту». «Комісія прийняла аргументацію української сторони щодо закидів, ніби мовна стаття Закону «Про освіту» звужує права представників національних меншин. Зокрема, ВК наголосила, що питання змісту й обсягу прав відносяться виключно до компетенції Конституційного суду України. Низка питань застосування мов має вирішуватися спеціальними законами. Отже, звинувачення з боку Угорщини не підтримані», — було сказано у повідомленні на сайті Міністерства освіти та науки України.
Цікаво, чи викличе у когось, крім РФ, претензії майже ідентичний законопроект, запропонований урядом члена ЄС та НАТО Латвії?

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply