Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Розпочався суд над винними у збитті літака рейсу MH17

Автор:

|

Березень 11, 2020

|

Рубрика:

Розпочався суд над винними у збитті літака рейсу MH17
Окружний суд Гааги

Прокурор Нідерландів дійшов висновку, що 17 липня 2014 року на Донбасом цілилися у військовий літак Збройних сил України (ЗСУ), але це не звільняє від відповідальності за злочин.

30 тис. сторінок
Окружний суд Гааги (Нідерланди) в місцевості Схіпгол біля Амстердама 9 березня розпочав розгляд справи про найбільше за кількістю жертв збиття пасажирського літака — 17 липня 2014 року російська ракета влучила над Україною в пасажирський лайнер Boeing рейсу MH17 «Малайзійських авіаліній», що летів із Нідерландів до Малайзії. Загинули 298 людей (дві третини яких були громадянами Нідерландів) — 283 пасажирів і 15 членів екіпажу.
Міжнародна слідча група повідомила, що літак рейсу MH17 збили зі зенітно-ракетного комплексу «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони ЗС Російської Федерації (РФ), що дислокується у Курську. Як писав «Міст», у травні 2018-го Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Москву у причетності до катастрофи рейсу МН17.
На цей резонансний судовий процес акредитували майже пів тисячі журналістів. А позаяк справа про збиття малайзійського лайнера складається із 30 тис. сторінок, її повний і всебічний розгляд триватиме не менше року.
Тим паче, що жоден зі звинувачених  9 березня на розгляд справи не з’явився  — навіть за наявності доказів, які отримала Об’єднана слідча група, до якої увійшли представники Нідерландів, Бельгії, Малайзії, Австралії й України, РФ відкидає свою провину в убивстві 298 людей. 3 лютого прокуратура Нідерландів висунула обвинувачення у вбивстві над Україною 298 людей чотирьом громадянам РФ та одному громадянину України, котрі, за висновком прокуратури Нідерландів, організували транспортування комплексу «Бук» до України й його застосування.
Це — Ігор Гіркін, колишній полковник Федеральної служби безпеки РФ, який 2014 року був так званим міністром оборони терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР), котрому можуть інкримінувати організацію обстрілу літака; Сергій Дубінський, генерал-майор російської армії, котрий очолював «військову розвідку ДНР»; Олег Пулатов, підполковник спецпризначенців Головного розвідувального управління (ГРУ) РФ, котрий керував 2-м відділом «ГРУ ДНР»; Леонід Харченко, громадянин України і командир «розвідувального батальйону 2-го відділу ГРУ ДНР, котрий разом із Пулатовим супроводжував «Бук» до місця пострілу з нього в малайзійський лайнер.

Це не трибунал
Лише Пулатов, котрий живе в російському місті Ульяновськ, відреагував на повістку Окружного суду Гааги. Його інтереси представляють у суді два нідерландських адвокати та одна росіянка. За їхніми словами, він «не несе жодної відповідальності» за збитий літак.
Головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс повідомив 9 березня, що хоч справа про вбивство 298 людей і резонансна, попереднє рішення щодо підозрюваних з’явиться не раніше, ніж через 14 днів після закінчення слухань. Тим паче, що слідчі передали обвинувальний висновок лише Окружному суду Гааги. А це не Гаазький трибунал. Кілька країн вимагали призначити міжнародний трибунал, але в Раді Безпеки ООН цю ініціативу заблокувала РФ. Відтак процес вирішили провести в Окружному суді Гааги.
Баудевейн ван Ейк, один із адвокатів Пулатова, намагався в Гаазі «перевести стрілки» на українців — мовляв, не закрили влітку 2014 року повітряний простір, а лише обмежили висоту польотів цивільної авіації над зоною боїв. Але представник прокуратури Нідерландів заявив, що роль України не є частиною цього процесу, адже «Бук», як він наголосив, «взагалі не мав там бути і не повинен був стріляти».
Загалом перший день суду був присвячений процедурним питанням. Слухання заплановані в чотири етапи — до лютого 2021 року з можливістю продовження. Тим часом слідство триває і зосередиться на пошуку нових підозрюваних і на з’ясуванні «ланцюжка наказів».
На думку декотрих спостерігачів, цей ланцюжок може вести до вищих ешелонів влади РФ, хоча вони навряд чи опиняться серед обвинувачених. Представник прокуратури Нідерландів зазначив, що, навіть якщо зараз підсудні недосяжні для правосуддя, з часом ситуація може й змінитися.
Одним із найтриваліших епізодів на засіданні суду 9 березня був перелік численних спроб вручити обвинуваченим повістки до суду. Лише Пулатову листа передали особисто, іншим електронні повістки нідерландською та російською мовами відправляли через соціальні мережі, зокрема, і родичам. Дехто з них повідомлення прочитали і в прокурорів є цифрове цьому підтвердження.
Усе це дало суду підстави ухвалити, що зроблено все можливе, щоб дати підсудним шанс донести свою позицію. А позаяк вони його проігнорували, суд може відбуватися заочно.

З’являться нові фігуранти?
Гюндуз Мамедов, заступник генерального прокурора України і представник України в міжнародній Спільній слідчій групі, яка розслідує збиття літака над Донбасом 2014 року, прогнозує, що в цій справі з’являться й нові фігуранти. Стосовно ж теперішніх чотирьох підозрюваних він нагадав, що українська сторона «всі матеріали, всі документи, що підтверджують причетність до скоєння цього злочину» цих людей, трьох громадян РФ і одного України, передала колегам із Нідерландів.
Присутній на процесі Всеволод Ченцов, посол України в Нідерландах, також припустив відповідальність і Росії як держави за збиття літака, що було здійснене зі зенітно-ракетного комплексу «Бук» 53-ї зенітної ракетної бригади Протиповітряної оборони ЗС РФ, привезеного з Росії на окуповану частину Донбасу і після збиття повернутого назад. «Що стосується відповідальності держави, то існують окремі провадження. Україна має процес проти Росії в Міжнародному суді, і MH17 фігурує як епізод, дуже важливий епізод у цій справі. Крім цього, як вам відомо, Нідерланди й Австралія розпочали консультації з РФ про відповідальність цієї держави за її роль у збитті MH17, і залежно від результатів тих консультацій або буде якесь врегулювання, або, що не виключено, буде окремий судовий процес», — пояснив дипломат.
А Гюндуз Мамедов запевнив: «Матеріали про збиття літака рейсу MH17 також є в інформаційному листі, який Україна подала до Міжнародного кримінального суду, де Україна також судиться з Росією через аґресію Москви».

Під захистом режиму
Петер Ланґстраат, адвокат родин загиблих унаслідок збиття літака над Донбасом, звернув на засіданні суду увагу на те, що серед матеріалів цього процесу дуже багато мультимедійних, відтак зазначив: «Ми хочемо залучити експертів, техніків, аби перевірити мультимедійні дані. Це може зайняти якийсь час. Я сподіваюся на якнайшвидший результат, бо чим швидше це буде зроблено, тим швидше з’явиться ясність, тим буде краще. Але навіть родичі загиблих розуміють, що цей процес не завершиться за кілька місяців».
На запитання про те, чи розраховуєте він, що після завершення судового процесу винні потраплять за ґрати, п. Ланґстраат заявив: «Зараз вони перебувають під захистом режиму Росії. Але ми не знаємо, як довго цей режим триватиме. І навіть один із відповідачів, наскільки я зрозумів, сказав про це публічно. Чесно кажучи, я в цьому не впевнений. Проте у правосуддя — довгі руки. Друге — це обмеження їхніх можливостей подорожувати. Вони мусять залишатися на місці. Й якщо поглянути на справу Локербі, то правосуддя врешті-решт здійснилося».
Адвокат мав на увазі підрив американського пасажирського літака над шотландським містечком Локербі 1988 року, який влаштували спецслужби Лівії — тоді загинули 270 людей у літаку й на землі. Суд у цій справі, який відбувся в Шотландії в 2000-2001 рр., визнав винним і засудив до довічного ув’язнення громадянина Лівії, ймовірного працівника спецслужб, котрого лівійський режим під міжнародним тиском таки видав для цього суду.
Своєю чергою, Дігна ван Буцелар, представниця прокуратури, попередила, що Окружний суд Гааги не буде призначати обвинуваченим державних захисників. За її словами, максимальне покарання, передбачене в Нідерландах за пред’явленими звинуваченнями, — довічне ув’язнення. Але більше 80 родичів загиблих вже заявили про намір подати заяву про компенсацію.
Як довго триватиме процес? Важко передбачити. Судді заявляли, що не хотіли б затягувати розгляд із однієї очевидної причини — родичі жертв, багато з яких вже в похилому віці, не можуть чекати вердикту багато років.
Нідерландська колегія суддів на засіданні 10 березня прийняла рішення відкласти подальші слухання у справі про катастрофу рейсу МН17 над Донбасом до 23 березня для ознайомлення зі запитами сторони захисту, прокуратури і адвокатів найближчих родичів жертв катастрофи.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply