Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Розпач президента Додона

Автор:

|

Червень 08, 2017

|

Рубрика:

Розпач президента Додона

Президент Молдови був єдиним іноземним президентом, котрий відвідав парад у Москві 9 травня ц. р.

«Стосунки Молдови та Російської Федерації (РФ) зараз перебувають на краю прірви», — заявив Ігор Додон, молдовський президент, коментуючи висилку з його країни п’ятьох російських дипломатів, про що тижневик «Міст» писав у минулому числі. Експерти констатують: відносинам Москви та Кишинева, які після обрання президентом проросійського політика викликали в Кремлі хвилю оптимізму, завдано відчутного удару.
Наприкінці травня ц. р. Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції Молдови спрямувало в посольство РФ офіційну ноту з вимогою залишити країну п’ятьох співробітників диппредставництва. Павло Філіп, прем’єр-міністр Молдови, пояснив, що рішення про висилку російських дипломатів було прийняте на основі інформації, отриманої від контррозвідки країни. «Це все, що я можу сказати на цей момент. Решта становить державну таємницю», — заявив він.
За даними газети «Коммерсант», серед персон нон-ґрата опинилися, зокрема, військовий аташе Ігор Довбня та його помічник Олександр Грудін (нагадаємо, що зазвичай на таких посадах під легальним прикриттям служать офіцери військової розвідки). Як стверджують журналісти, принаймні ці двоє підтримували тісні контакти з Юрієм Болбочану, колишнім депутатом парламенту республіки, заарештованим у ході розслідування справи про шпигунство на користь Кремля.
Ще двоє російських дипломатів у березні ц. р. брали участь в заходах на території самопроголошеної «Придністровської молдовської республіки» (ПМР), присвячених початку сепаратистського повстання на берегах Дністра, в результаті чого ПМР за підтримки дислокованої в Тирасполі 14-ї загальновійськової армії РФ проголосила незалежність від Кишинева. П’ята ж персона нон-ґрата жодних заперечень в обох сторін не викликає. Ринат Андержанов, перший секретар посольства РФ, був затриманий за керування автомобілем із дипломатичними номерами в стані алкогольного сп’яніння.
Парадоксально, але найбільше висилкою дипломатів обурювався президент Молдови. «Хочу заявити, що глибоко вражений недружнім кроком із боку представників молдовської дипломатії та засуджую його самим категоричним чином», — заявив п. Додон. Звісно ж, знайшлися й «крайні». «Це, швидше за все, зроблено на замовлення Заходу, може, навіть з-за океану, з боку тих, хто стурбований, що між президентом і Кремлем нарешті було налагоджено конструктивний і ефективний діалог», — бідкався глава держави.
Обраний у листопаді 2016 року президентом Молдови Ігор Додон сповідує послідовну проросійську політику, він закликає до нормалізації відносин із Москвою та відмову від співпраці зі Заходом, зокрема, з Євросоюзом і НАТО. Щойно ставши главою держави, він приступив до реалізації своїх намірів. Відразу після його обрання з будівлі резиденції президента Молдови був знятий прапор ЄС, у відставку з формулюванням «за загравання з НАТО» був відправлений Анатолій Шалар, міністр оборони країни.
Ігор Додон відмовився від кредиту Євросоюзу в розмірі 100 млн EUR, заявив про бажання розірвати угоду про асоціацію з ЄС і категорично заперечив ймовірність вступу країни в НАТО. Водночас Молдова отримала статус спостерігача в Євразійському економічному союзі. Цього року п. Додон уже тричі побував у Москві, він був єдиним іноземним президентом, котрий відвідав парад у Москві на 9 травня. Причому перша поїздка в січні 2017-го стала першим за дев’ять років візитом молдовського лідера в Москву.
Водночас не варто забувати, що більшість у парламенті сповідує кардинально іншу політику, орієнтовану на максимальну співпрацю зі Заходом аж до можливого об’єднання із сусідньою Румунією (членом ЄС і НАТО). Оскільки повноваження глави держави достатньо обмежені (Молдова — парламентська республіка, і саме депутати призначають прем’єра та затверджують усіх міністрів, крім очільників силових відомств), наразі всі зусилля Ігора Додона «подружитися» з Росією виявляються марними.
Більше того — в середині травня Ліберальна партія країни ініціювала збір підписів за імпічмент глави держави. Міхай Гімпу, лідер партії, пояснив, що вважає Ігора Додона «головною загрозою для республіки, яка з його допомогою ризикує знову потрапити під вплив РФ».
Віталій Андрієвський, директор молдовського Інституту ефективної політики, вважає, що теперішня ситуація вигідна і п. Додону, і його опонентам. «Додон може ще сильніше консолідувати навколо себе проросійських виборців, ліберали — проєвропейських. Політикам вигідно ділити людей на тих, хто за Москву, і тих, хто за Брюссель. На другий план відходять питання бідності та корупції», — заявив експерт.
Для довідки: середня зарплата в Молдові становіть 260 USD, пенсія — 70 USD (при цьому із 3,5 млн населення країни 690 тис. становлять пенсіонери).

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply