Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Росія програє Молдову

Автор:

|

Листопад 09, 2020

|

Рубрика:

Росія програє Молдову
Майя Санду

Ще одна фальсифікація результатів виборів на Сході Європи може перерости в протести.

Перемогла діаспора
1 листопада у сусідній із Україною Молдові відбувся перший тур президентських перегонів, який переможця не виявив — ніхто з кандидатів не набрав більше половини голосів виборців. Відтак Центральна виборча комісія (ЦВК) оголосила, що 15 листопада буде другий тур.
У ньому змагатимуться Майя Санду, 48-річна лідерка «Партії дій і солідарності» та прихильниця інтеграції Молдови до Європейського Союзу і НАТО, а також Ігор Додон, 45-річний чинний президент. Його висунула проросійська «Партія соціалістів Республіки Молдова». Вони вже змагалися в другому турі президентських перегонів 2016 року. Тоді Додон переміг із 52 % голосами виборців (48 % в першому турі). За Санду проголосували 48 % (у першому турі — 38 %).
Цього року главу держави підтримали в першому турі 32,61 % виборців, а його головну опонентку — 36,16 %. Перевагу їй забезпечила рекордна явка на 139 закордонних виборчих дільницях у 36 країнах, яка в Молдові була навпаки — небувало низькою.
Бо не дотягла навіть до 43 % (2016-го було 50,95 %). За даними інформаційно-аналітичного порталу NewsMaker, за кордоном, де роботу виборчих дільниць продовжили через багатогодинні черги, проголосували понад 12 % виборців — майже 150 тис. молдован. Зокрема, понад 46 тис. — в Італії, до 17 тис. — у Великій Британії, 13 тис. — у Румунії та 5 603 — у Російській Федерації (РФ). Колишню прем’єрку Санду підтримали за кордоном 70 % виборців, а президента Додона — 3,6 %.
Тому його прихильники намагалися схилити шальки терезів на його користь організованим підвезенням до дільниць проросійських жителів непідконтрольного Молдові Придністров’я. Адже на відкритих для них 42 дільницях були зареєстровані понад 250 тис. виборців — близько 10% електорату. 74 % із них — понад двічі більше, ніж загалом у Молдові, підтримали чинного главу держави.
Хоча Кримінальний кодекс Молдови і кваліфікує організоване підвезення виборців на дільницю як форму їхнього підкупу та карає штрафом і позбавленням волі, підконтрольна президенту поліція проігнорувала понад 50 скарг на таке порушення закону. Тож проїзд для придністровців заблокували молдавські ветерани війни за Придністров’я у 1990-х. Відтак у першому турі президентських перегонів проголосували лише трохи більше 14 тис. придністровців. Це лише 1,17 % від усіх виборців Молдови.

Непогані шанси
Попри це, п. Додон заявив 2 листопада: «Вибори показали чітку тенденцію, що в політиці нашої країни лівоцентристські виборці складають не менше 60 % електорату. Ліві — це більшість, і я твердо переконаний, що ця ситуація також буде характеризувати результат другого туру. Я твердо переконаний у перемозі 15 листопада. Перемога буде за нами, разом ми доб’ємося успіху».
Артем Филипенко, експерт українського Національного інституту стратегічних досліджень, запевняє: «Санду поки що отримала символічну перемогу, яка, проте, не гарантує її фактичної перемоги в другому турі». «Можливо ,діаспора, виходячи з результатів першого туру, мобілізується і проявить ще більшу активність. Тому в Санду є непогані шанси на перемогу. Крім цього, їй можуть відійти голоси від правих партій, — припускає аналітик. — На боці чинного президента адміністративний, фінансовий і, що головне, чималий медійний ресурс, але проти нього — корупція та зубожіння».
Своєю чергою, Сергій Сидоренко, головний редактор київського порталу «Європейська правда», дійшов такого висновку: «Шанси на зміну президента Молдови справді великі, але вони далеко не гарантовані. Санду зібрала велику частину виборців «правого» флангу, а ось на «лівому» Додон був далеко сам не один. На третьому місці зі 16,9 % — кандидат-популіст Ренато Усатий, котрий донедавна вважався повністю проросійським. І він, поза сумнівом, усвідомлює, що став володарем «золотої акції». А вона є особливо вагомою, якщо врахувати, що Усатий — не просто політик, а й шоумен за своєю суттю. Його відео на Facebook збирають сотні тисяч переглядів».
Натомість політолог-міжнародник Володимир Воля вважає: «Усатий позиціонував себе як борця з корупцією, тож значна кількість його виборців у другому турі можуть підтримати Майю Санду. Про можливу її перемогу кажуть навіть російські експерти. Вони вважають, що бувають різні крени, то проросійський, то прорумунський. Зараз, ймовірно, черга прорумунського, тому Санду може перемогти».

Москва й не приховує
Утім, п. Сидоренко додав: «Ще один ймовірне джерело голосів за Додона в другому турі — підключення «важкої артилерії російського агітпропу» для мобілізації виборців у РФ і проросійських виборців у Молдові з числа тих, хто вирішив не йти на перший тур».
Адже Додон ще під час передвиборчої кампанії 2016 року назвав український Крим «російським», що поставило офіційні контакти Києва та Кишинева на чотирирічну павзу. Натомість Санду один із перших візитів на посаді прем’єра здійснила до Києва.
А 2 листопада вона заявила українському телеканалу: «Чинний президент не отримав запрошення ні з Києва, ні з Бухареста за чотири роки. Це свідчить про те, що його не поважають, і це дуже погано для країни, бо нам потрібні хороші стосунки зі сусідами. Й я обов’язково буду сприяти тому, щоб у нас були хороші взаємини».
Цьому, звісно, аж ніяк не радіють у Москві. «Москва не приховує, що ставить на Додона. Раніше було оголошено про намір РФ надати Молдові гуманітарну допомогу в обсязі 500 млн RUR, які витратять на закупівлю пального для молдовських фермерів, котрі постраждали від засухи», — зауважив Артем Филипенко, експерт українського Національного інституту стратегічних досліджень.
Ще 20 жовтня Сергій Наришкін, директор російської Служби зовнішньої розвідки, втрутився у вибори у Молдові такою заявою: «США продовжують безцеремонно втручатися у внутрішні справи дружніх Москві держав по периметру російських кордонів. Зараз ми чітко бачимо, що «революційний» сценарій американці готують і для Молдови, яка в листопаді обиратиме президента. США не влаштовує чинний глава держави Ігор Додон, котрий підтримує конструктивні стосунки з Росією».
«Оцінюючи шанси Додона на перемогу як переважні, Державний департамент США наказав своєму посольству в Кишиневі заздалегідь налаштовувати опозицію на організацію масових протестних акцій на випадок його переобрання з вимогою анулювання підсумків голосування, — також твердив п. Наришкін. — Афілійовані зі США неурядові організації та засоби масової інформації поширюють недостовірну інформацію про плани влади вдатися до фальсифікацій. Дипломати з Посольства США переконують молдавських силовиків не перешкоджати ймовірним вуличним протестам і одразу переходити на «сторону народу». Є інформація про підготовку до виїзду в Молдову групи американських фахівців із «кольорових революцій» зі зрозумілими завданнями».

Може вкрасти?
Своєю чергою, Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, наголосив: «Коли РФ закликає когось не втручатися у внутрішні справи іншої країни, то по суті, це треба читати так: «Не заважайте нам втручатися у внутрішні справи цієї країни». Адже, як вважає Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», «зараз країною, дякуючи олігархічним домовленостям, фактично керує проросійська меншість».
А Леонід Літра, старший аналітик Центру «Нова Європа», зауважив, що на сайті ЦВК Молдови «реєструвалися начебто люди, котрі перебувають у Росії, але насправді були у Великій Британії та Німеччині». Тож, за словами Олександра Шевченко, ще одного оглядача «Радіо Свобода», очолювана Майєю Санду «Партія дій та солідарності» розмістила в Кишиневі борди з написом «Він вважає, що може вкрасти вибори».
Пан Літра вказав на ще один можливий сценарій фальсифікацій, крім підвезення виборців із Придністров’я: «На 17 виборчих дільницях, які планують відкрити в РФ, зареєструвалися виборці, які там не живуть, а фактично проживають у Німеччині, Великій Британії й інших країнах Західної Європи. Коли про це стало відомо, влада припинила відкривати нові дільниці у Росії. Це перші випадки фальсифікацій передвиборчого процесу. Тобто вже є побоювання, що це може відбутися там (у РФ — Авт.)». Аналітик не сумнівається. що будь-які спроби фальсифікацій можуть перерости в протести. Та й Артем Филипенко запевняє: «Опозиція вже дала зрозуміти, що не змириться з фальсифікаціями. Опозиціонери налаштовані оптимістично, вважаючи, що населення втомилося від соціальних проблем і корупції».
Як повідомляв «Міст», політична криза в Молдові може загрожувати Україні.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply