Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Російські газогони можуть виявитися непридатними до використання

Автор:

|

Жовтень 08, 2022

|

Рубрика:

Російські газогони можуть виявитися непридатними до використання
«Північний потік-2» ще доведеться демонтовувати

Минулого тижня Nord Stream AG, оператор російського газогону «Північний потік» (ПП), заявив про безпрецедентний характер одночасного руйнування трьох ниток цього газогону в Балтійському морі. «Терміни відновлення працездатності газотранспортної інфраструктури поки що оцінити неможливо», — заявили в компанії. Аварія сталася на тлі ескалації російської аґресії проти України, напередодні початку опалювального сезону в Європі 1 жовтня та напередодні відкриття альтернативного підводного газогону до Польщі з Норвегії у тому ж секторі Балтійського моря. Водночас норвезька влада попередила про можливі диверсії на морських нафтогазовидобувних платформах.

Диверсія
Цікаво, що обидві нитки ПП почали протікати одразу в трьох місцях. Влада європейських країн підозрює диверсію на заповнених газом підводних газогонах, які зараз не працюють і стали головною зброєю енергетичної війни Кремля проти Європейського Союзу (ЄС).
Німецька влада повідомила, що жоден із газогонів — і ПП1, і ПП2 — не працював, але обидва були заповнені газом, коли відбулося різке падіння тиску. У Берліні припускають, що це могло бути викликане винятково витоком. «Мали бути великі діри, інакше тиск не впав би так швидко. Іншого пояснення цьому немає», — повідомила Фіете Вульф, представниця німецької мережевої аґенції.
Про витік газу із двох ниток ПП у районі острова Борнхольм першими повідомили влада Данії та Швеції. Позаяк підводні газогони ламаються вкрай рідко, одночасна аварія на двох нових трубах одразу у трьох місцях викликала спершу підозру, а потім і впевненість влади цих європейських країн у тому, що це не випадковість. «Ми зіштовхнулися з диверсією. Подробиці наразі невідомі, але ясно, що це, можливо, означає новий крок у ескалації війни в Україні», — заявив Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Республіки Польща (РП), відкриваючи новий газогін Baltic Pipe із Норвегії через Данію.
Метте Фредеріксен, данська прем’єрка, висловилася так само, але обережніше. «Ситуація надзвичайно незвична. Цілих три витоки, причому на певній відстані один від одного. Дуже важко уявити собі, що це збіг», — прокоментувала вона.
У Берліні схиляються до того, що на газогоні таки могла статися диверсія. Польща теж не виключає сценарію з диверсією, проте не робитиме остаточних висновків, доки не отримає необхідну інформацію від Данії. Про це заявив Марцін Пшидач, заступник міністра закордонних справ РП. Він також зауважив, що не можна виключати будь-які варіанти, адже «ми проходимо через період серйозної напруженості на світовій арені».
Свою чергою, Жозеп Боррель, глава дипломатії ЄС, заявив, що Євросоюз має намір посилити захист своєї енергетичної інфраструктури після інцидентів, які спричинили витік із ПП. «Уся доступна інформація вказує на те, що ці витоки є результатом навмисних дій», — наголосив він і додав, що ЄС підтримає будь-яке розслідування, спрямоване на отримання повної ясності про те, що сталося і чому, і зробить подальші кроки для підвищення стійкості в галузі енергетичної безпеки Євросоюзу.

Вибухи
Загалом у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН), Данії та Швеції вважають, що причиною протікання у двох нитках ПП стали цілеспрямовані вибухи, а не природні причини. Магдалена Андерссон, прем’єр-міністр Швеції, також повідомила, що на трубогоні зафіксували два вибухи.
Сейсмологи Данії та Швеції підтвердили, що зареєстрували два потужні вибухи, які пролунали в у районі місця витоку. «Ці сигнали не були схожі на сигнали землетрусів. Вони нагадували сигнали, які зазвичай реєструють вибухами», — повідомила Геологічна служба Данії та Ґренландії (GEUS).
Сейсмологи з Упсальського університету (Швеція), який співпрацює з GEUS, повідомили, що другий, потужніший вибух був еквівалентний більш ніж 100 кг тротилу, зазначивши, що вибухи були в товщі води, а не під морським дном. «Вибух стався на території, яку зазвичай використовується для навчань збройних сил», — поінформував Бйорн Лунд, викладач сейсмології та директор Шведської національної сейсмічної мережі. Інформацію про вибухи передали збройним силам країни.
А Роберт Хабек, міністр економіки ФРН, заявив, що протікання з’явилися через цілеспрямовані атаки на інфраструктуру і Берлін тепер точно знає, що вони не були викликані природними причинами.

Саботаж
Попередні дані свідчать, що причиною витоку газу на ПП міг бути саботаж. Про це заявив Ентоні Блінкен, державний секретар США. «Перші звіти вказують на те, що це може бути результатом нападу або диверсії, але це перші звіти, які ми ще не підтвердили», — сказав він.
Керівник американського зовнішньополітичного відомства заявив, що США й їхні союзники «працюють із ранку до ночі» над вирішенням проблеми енергетичної безпеки ЄС, тож ці витоки не матимуть значного впливу на енергетичну стійкість Європи». Він також обговорив із Еппе Куфудом, міністром закордонних справ Данії явні диверсії на ПП. А Джейк Салліван, помічник президента США з національної безпеки, повідомив, що обговорив інцидент із ПП із колегою з Данії.
Урсула фон дер Ляєн, глава Європейської комісії (ЄК), також вважає, що витік — наслідок саботажу. Вона погрожує «найрішучішою відповіддю» на будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури, а також назвала інцидент російським нападом із метою дестабілізації Європи.

Елемент війни
Відтак Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, заявив, що Росія має намір брати участь у розслідуванні надзвичайної події на ПП. «Труба має власника. І до власності має стосунок «Газпром». Тому, звісно ж, без цього неможливо», — сказав він, відповідаючи на запитання журналістів, чи Росія наполягатиме на тому, щоб її допустили до розслідування.
Речник також заявив, що Кремль не виключає саботажу. «Зараз не можна виключати жодного варіанту, — сказав він. — Це дуже тривожні новини. Справді, йдеться про якісь руйнування в трубі, поки що незрозуміло, якого характеру. У данській економічній зоні значно впав тиск. І витоки вплинуть на енергетичну безпеку всього континенту». Водночас російський «Газпром» від коментарів відмовився.
«Витік газу із «Північного потоку» — це спланований теракт та акт аґресії РФ проти ЄС, — заявив, своєю чергою, Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України. — Росія хоче дестабілізувати економічну ситуацію в Європі та викликати паніку перед зимою. Найкраща відповідь тирану й інвестиція в безпеку — танки для України. Особливо німецькі».
А тим часом, німецький часопис Spiegel написав, що Центральне розвідувальне управління США ще в серпні ц. р., попереджало ФРН про можливі атаки на російський газогін у Балтійському морі. Посилаючись на анонімні джерела, видання зазначило, що Берлін припускає цілеспрямовану атаку на ПП1 і ПП2. Натомість речник німецького уряду від коментарів відмовився. «Всесвітні підводні мережі надзвичайно важливі для енергопостачання, а також для стабільності Інтернету, але, попри їхню важливість, вони, як і раніше, погано захищені від атак або актів саботажу», — розповів високопоставлений представник Бундесверу. До слова, імовірність можливих атак на мережу трубогонів і підводних кабелів у Балтійському та Північному морях аналізували ще до початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну.

Розслідування
Німецькі спецслужби припускають, що три труби газогонів ПП1 і ПП2 у Балтійському морі після ймовірних актів диверсії можуть стати назавжди непридатними для використання. Про це повідомила німецька газета Tagesspiegel із посиланням на свої джерела в урядових колах.
Експерти стверджують: якщо трубогони швидко не відремонтувати, велика кількість солоної води потрапить усередину та роз’їсть їх. А позаяк пошкодження труб дуже значні, у них може потрапити надзвичайно велика кількість води.
Як і ЄК, органи безпеки ФРН і федеральна розвідувальна служба BND припускають акт диверсії. Через складність атаки експерти та німецькі урядові кола вважають, що її міг здійснити лише державний підрозділ. Припускають, що за цим стоїть Росія, але мотив їм «залишається незрозумілим».
Зараз BND відіграє провідну роль у розвідці, оцінюючи супутникові зображення переміщень кораблів напередодні вибухів. Одна з теорій полягає в тому, що водолази, ймовірно, заклали вибухівку в дві труби ПП1 і в одну з двох труб ПП2. Згідно з інформацією Tagesspiegel, цілеспрямовані вибухи вказують на те, що витоки газу — величезні, тому й швидкість падіння тиску в трубах була високою.
Пізніше Швеція виявила ще й четвертий витік газу.
Як повідомляв «Міст», постачання газогоном «Північний потік» зупинили.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply