Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

РФ вимагає від України змінити Конституцію на догоду ОРДЛО

Автор:

|

Липень 12, 2020

|

Рубрика:

РФ вимагає від України  змінити Конституцію на догоду ОРДЛО
Дмитро Козак

У Берліні, столиці Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), відбулася зустріч політичних радників глав держав «нормандської четвірки» — України, Російської Федерації (РФ), ФРН і Франції. Українську делегацію очолював Олексій Резніков, віцепрем’єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, до її складу також був увійшов Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ). З російського боку участь у перемовинах брав Дмитро Козак, заступник глави Адміністрації президента РФ.

«Прориву досягнути не вдалося»
Того ж дня німецьке видання Der Spiegel повідомило, що на перемовинах РФ вимагала від України до 6 липня (тобто, впродовж трьох днів!) надати проєкт змін до Конституції України, що забезпечать особливий статус самопроголошених «Донецької народної республіки» (ДНР) і «Луганської народної республіки» (ЛНР). Після закінчення перемовин п. Козак дещо підкоригував повідомлення Spiegel. Він підтвердив, що РФ справді чекає від України проєкту поправок до Конституції, «але не до 6 липня, як про це написали засоби масової інформації (ЗМІ), а найближчим часом».
За його словами, відбулася «розмова щодо всіх аспектів врегулювання конфлікту, але якогось прориву досягнути не вдалося». Також сторони не змогли домовитися про конкретну дату проведення наступного «нормандського саміту» на найвищому рівні за участю глав держав. «Про це говорити поки дуже-дуже рано, тому що необхідно виконати в повному обсязі, а це величезний обсяг роботи, перш за все, з боку України — рішення, які були прийняті на саміті в Парижі в грудні минулого року. Це десятки різних законів, які потрібно не тільки розробити українській стороні, а й узгодити з Донбасом, а це також непросто», — заявив представник РФ.

«Особливого статусу» й бути не може»
«Ніхто від України нічого не може вимагати. Ми незалежна країна, мені здається, що тут усім потрібно попрацювати над риторикою, тим більше, що це міжнародна риторика», — так відреагував на результат перемовин у Берліні Володимир Зеленський. Загалом у Києві їх оцінили зовсім інакше, ніж у Москві.
«Україна, Франція та ФРН продемонстрували готовність докласти максимум зусиль для виконання домовленостей «нормандської четвірки», досягнутих у Парижі, та наблизити проведення саміту в Берліні, а РФ узяла павзу», — повідомили в пресслужбі ОПУ. «Сьогоднішня зустріч на крок наблизила проведення наступного саміту «нормандської четвірки» в Берліні», — зауважив, своєю чергою, п. Єрмак.
А Олексій Резніков припустив, що зустріч на найвищому рівні може відбутися вже в серпні ц. р. Крім цього, він заперечив, що Москва висунула Києву ультиматум. «У ЗМІ поширювали інформацію, що під час зустрічі у Берліні РФ нібито поставила Україні вимогу — найближчим часом анонсувати проєкт поправок до Конституції України, які окреслили б так званий особливий статус Донбасу. Я тут свідок, я вам абсолютно свідомо засвідчую перед усією аудиторією: ніяких ультиматумів упродовж 12 годин перемовин я особисто не почув. А я там був усі 12 годин», — заявив чиновник в ефірі програми «Свобода слова» на телевізійному каналі ICTV. «Вони нас прямо питали: «Як ви плануєте виконувати 11-й пункт комплексу заходів мінських угод, в якому мова йде про правові аспекти врегулювання конфлікту, де мова йде про низку законодавчих актів?». Ми їм укотре розповіли, що ніякого «особливого статусу» в Конституції України й бути не може». — додав він.

Підозріла активність
Здавалося б, на цьому тему «ультиматуму» вичерпали. Однак… Дуже підозріло виглядає несподівана активність розмаїтих діячів по той бік «порєбріка», де, як відомо, всі публічні заяви робляться з огляду на позицію Кремля. Денис Пушилін, ватажок терористичної організації ДНР, заявив, що «в республіці відмовилися від ідеї можливого повернення до складу України, а своє майбутнє вона пов’язує винятково з РФ». Йому підспівав Олександр Бородай, колишній «прем’єр» ДНР: «Я впевнений у тому, що у відносно швидкі терміни республіки Донбасу стануть не лише де-факто частиною РФ, а й де-юре».
Звісно, на одкровення цих «політиків» можна було б і махнути рукою — вони там у Донецьку свого часу обіцяли і «Рейк’явік узяти». Але язики розв’язалися і в повноважних офіційних осіб РФ. Геннадій Онищенко, перший заступник голови комітету Державної думи РФ, підтвердив, що багато мешканців Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) голосували за поправки до конституції РФ, маючи російський паспорт. «Це символ того, що люди турбуються про головний закон тієї країни, в якій вони вже, вважайте, живуть», — заявив він. На думку депутата, офіційно додати ДНР і ЛНР до складу РФ можна було ще 2014 року після референдуму в Автономній Республіці Крим (АРК). Він також пояснив, що економіка ОРДЛО напряму пов’язана з РФ. «І це також є абсолютно об’єктивним посилом того, що ми живемо в одній країні. І давно час із цим юридично визначитися», — зазначив політик.
Ще далі пішов Сергій Цеков, «член комітету Ради Федерації РФ від АРК із міжнародних справ». Цей перекинчик договорився до того, що «РФ є єдиною країною в світі, яка має історичне право висувати вимоги до України». За його словами, Україна як держава нібито відбулася саме завдяки РФ, оскільки в момент «об’єднання» України та Росії 1654 року до українських земель належала лише невелика територія. «Росія захищала, розвивала і розширювала Україну», — заявив Цеков і додав, що «південний схід і західна частина сучасної України — це те, що вона отримала завдяки возз’єднанню з Росією».
Не надто приязною була й заява Дмитра Пєскова, речника президента РФ. Він заявив, що йому не відомо про швидке приєднання окупованих територій Донбасу до РФ, але підтримку Москви жителям ОРДЛО він обіцяє, оскільки «там мешкає багато людей із паспортами РФ, котрі нещодавно голосували за зміни до російської конституції».

Підготовка до збройної аґресії?
Подібна риторика може бути не лише засобом політичного тиску на Київ, але й підготовкою громадської думки всередині РФ до збройної аґресії проти України. Про те, що така загроза нікуди не зникла, в інтерв’ю «Радіо Свобода» заявив Олексій Неїжпапа, командувач Військово-морських сил України. Він не виключає, що російська армія спробує зайти в Херсонську область з окупованої АРК, щоб відновити роботи Північнокримського каналу, від якого залежить водопостачання півострова.
Подібну думку висловлював і Ґленн Говард, президент американського фонду «Джеймстаун» під час віртуальної конференції, присвяченій ситуації в Чорноморському реґіоні. Він заявив, що посушливе літо в АРК може спонукати РФ перейти до активних дій у Херсонській області, щоб отримати контроль над Північнокримським каналом, інформує «Голос Америки». «Маємо стежити за подіями у Херсонській і Миколаївській областях», — додав п. Говард і порадив українцям використовувати полігон біля Херсона, щоб практикувати реагування на операції насильницького вторгнення.

Ігор Берчак

P. S. Незабаром у РФ стартують стратегічні командно-штабні навчання «Кавказ-2020», активна фаза яких відбудеться наприкінці вересня. Як заявив у інтерв’ю «Укрінформу» Вадим Скібіцький, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, це значно підвищує загрозу поновлення РФ широкомасштабних бойових дій проти України.

До слова
Українські військовослужбовці знищили на Донбасі переносну станцію наземної розвідки ПСНР-8 «Кредо-М1» виробництва РФ, за допомогою якої незаконні збройні формування здійснювали прицільні обстріли позицій Об’єднаних сил. Про це повідомила пресслужба 24-ї Окремої механізованої бригади (ОМБр) ім. короля Данила. Ця станція дозволяла ворогу не тільки автоматично виявляти і визначати координати українських технічних засобів і підрозділів, а й вести точне корегування артилерійського вогню по них. «Бійці 24-ї ОМБр знищили ворожу ПСНР-8. Завдяки мужності особового складу та їх вмілим і злагодженим діям, воїнам вдалося виявити місце розташування корегувальників та нанести точкове вогневе ураження по позиції ворога пострілом із протитанкової керованої ракети», — йдеться у повідомленні. Раніше Спеціальна моніторингова місія Організації з безпеки та співпраці в Європі кілька разів фіксувала цю переносну станцію наземної розвідки на непідконтрольних українському уряду територіях. Крім цього, місія у своїх звітах засуджувала факти постачання Росією на Донбас сучасної зброї.

Підпис до фото:
Андрій Єрмак (ліворуч) та Дмитро Козак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply