Новини для українців всього свту

Friday, Mar. 5, 2021

РФ отримала можливість повернути собі право голосу в ПАРЄ

Автор:

|

Червень 26, 2019

|

Рубрика:

РФ отримала можливість повернути собі право голосу в ПАРЄ
Будівля Парламентської асамблеї Ради Європи

У ніч на 25 червня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала резолюцію, яка забезпечує повернення Російської Федерації (РФ) до цієї організації. Рішення, прийняте в французькому Страсбурзі, змінює санкційний механізм ПАРЄ і дозволяє повернути РФ право голосу без виконання нею міжнародних зобов’язань. Суперечливу резолюцію підтримали 118 делегатів, проти виступили 62, ще десятеро утрималися.
У повному складі резолюцію підтримали делегації Азербайджану, Франції, Іспанії, Італії, Австрії, Норвегії, Португалії, Словаччини, Сербії та Туреччини. Частково за повернення російської делегації проголосували Федеративна Республіка Німеччина (ФРН), Швейцарія, Молдова, Чехія, Вірменія, Нідерланди. Більшість делегатів із Польщі, Великої Британії, Швеції та країн Балтії не погодилися на повернення РФ. У повному складі проти резолюції голосували Україна та Грузія. Таким чином, російська делегація, позбавлена права голосу в ПАРЄ з 2014 року в зв’язку з анексією Криму, вже незабаром може повернутися. 26 червня РФ має взяти участь у виборах генерального секретаря РЄ. За новими правилами, які були зумисне прописані для повернення РФ, ПАРЄ не зможе накладати санкції на національні делегації, вражаючи їх в основних правах (право голосу, виступу, участі у комітетах). При цьому асамблея, як і раніше, може відмовити в підтвердженні повноважень тієї чи іншої делегації.

Битва у Стразбурзі
Доповідь регламентного комітету «Зміцнення механізму прийняття рішень в ПАРЄ в частині повноважень і голосування», підготовлену бельґійською депутаткою Петрою де Суттер, обговорювали впродовж майже дев’яти годин. Українська делегація й її союзники внесли 220 поправок — всі, крім однієї, були відхилені. Опоненти зняття санкцій із Росії нагадали, що РФ за останні п’ять років не виконала вимоги жодної зі семи резолюцій ПАРЄ по Криму та Донбасу. Проте більшість делегатів до арґументів не прислухалися. Були відхилені пропозиції провести дебати з питань про несплату РФ членських внесків і про розслідування загибелі малайзійського Boeing над Донбасом. Основне засідання почалося о 16-й годині, фінальне голосування відбулося близько першої ночі.
Були допущені численні процедурні порушення. Українські депутати звинуватили голову ПАРЄ, Ліліан Морі Паска, депутатку зі Швейцарії, в грубому порушенні регламенту та зажадали її відставки. Проте, це прозвучало, як голос волаючого в пустелі, адже ще раніше спеціальним рішенням РФ надали право сформувати делегацію після початку літньої сесії, хоча за статутом вона мала це зробити в січні. Це попри те, що з 2016-го РФ бойкотувала роботу ПАРЄ, а з 2017 року не платила внески до бюджету. За статутом РЄ, дворічна заборгованість у виплаті внесків передбачає виключення з організації. Але ФРН і Франція, яка зараз головує в Комітеті міністрів (КМ) РЄ, а також генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд виступали проти виключення РФ. Позицію своєї держави висловила й Амелі де Моншален, держсекретар Франції у справах Європи. Франція вважає за необхідне дотримання РФ двох умов — сплату членських внесків і безперешкодний допуск в країну комісара РЄ з прав людини. Відповідаючи на запитання про долю полонених українських моряків, французька міністерка зазначила, що «геополітичні питання» треба вирішувати на інших майданчиках, а громадян РФ у жодному разі не можна позбавляти можливості подавати скарги до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Коментарі зайві.
Вишенькою на тортику від п. Морі Паска стало повідомлення про те, що РФ висунула на посаду віцеспікера асамблеї голову комітету Держдуми РФ із міжнародних справ Леоніда Слуцького. Цей діяч відомий не стільки через те, що перебуває під санкціями ЄС у зв’язку з аґресією РФ проти України, як через звинувачення журналісток ряду російських видань у сексуальних домаганнях. Віце-спікера ПАРЄ обирає таємним голосуванням.

Дещо з історії питання
Такий розвиток подій був цілком прогнозований. Адже ще 17 травня ц. р. КМРЄ на засіданні в Гельсінкі (Фінляндія) виступив за відновлення повноцінної співпраці з РФ. У заяві КМРЄ йдеться, що всі країни, що входять в РЄ, повинні брати участь у роботі його органів «на рівноправній основі» і платити внески до бюджету. Міністри висловили побажання, щоб всі національні делегації взяли участь у червневій сесії ПАРЄ, на якій належить обрати генсека РЄ і суддів ЄСПЛ. Міністри закордонних справ ухвалили цю заяву «без обговорення». Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, відмовився від участі в засіданні, відправивши до Гельсінкі свого заступника. Україна заявила про перегляд своїх відносин із РЄ в разі повернення РФ до ПАРЄ. Вже тоді Хайко Маас, міністр закордонних справ ФРН, заявив, що досягнута «домовленість про те, що РФ повинна залишитися в ПАРЄ, в т. ч. для того, щоб мільйони росіян могли домагатися захисту в ЄСПЛ». Франція, до якої на півроку перейшло головування в КМРЄ, також виступала за збереження РФ в РЄ.
Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, зазначив, що заява КМРЄ «відкриває шлях до подолання теперішньої кризи, створеного неправомірними діями ПАРЄ». Він подякував п. Ягланду, котрий виступав проти виключення РФ із РЄ.
«Це не дипломатія, а капітуляція, — заявив Дмитро Кулеба, представник України в РЄ, коментуючи ситуацію. — Ми хочемо, щоб РФ залишилася в РЄ, але ми також хочемо, щоб вона виконувала всі свої зобов’язання відповідно до рішень, прийнятих у відповідь на російську аґресію проти України».
Остаточне рішення про відновлення повноважень російської делегації все ж повинна приймати сама асамблея, і 25 червня вона його прийняла. Цілком у руслі домовленостей КМРЄ. Відомий український публіцист Віталій Портников у травні емоційно відреагував на ситуацію: «Ми стріляємо, вбиваємо, ґвалтуємо, окуповуємо, брешемо — і це чудово. А ви ввели санкції, які не дозволяють нам повноцінно брати участь в роботі вашої асамблеї, — і це ви ґвалтівники та грабіжники, котрі хочуть поставити РФ на коліна. А з РФ так не піде. Якщо зрозуміло, підіть вилижіть черевики Петі Толстому (заступник спікера Держдуми РФ. — Ред.), він чекає в приймальні». Реакція цілком зрозуміла, адже РФ добилася всього чого хотіла, навіть змін до регламенту ПАРЄ і це дозволило Росії взяти участь у літній сесії. Це сталося попри те, що Держдума зберегла в силі рішення про замороження виплат внесків до бюджету РЄ. Але нічого, 10 квітня депутати ПАРЄ ухвалили резолюцію зі закликом до Москви виплатити заборгованість і спрямувати делегацію до Страсбурґа.
Й от минулого тижня РФ оприлюднила склад своєї нової делегації в ПАРЄ напередодні відновлення повноважень. У Страсбурґ не поїдуть так звані парламентарі від Криму, про яких трубили медіа. Поки що не поїдуть. А потім РФ вирішить. Хоча й теперішній склад делегації викликає подив: четверо з 18 членів делегації перебувають під санкціями ЄС у зв’язку з аґресією РФ проти України — Ігор Лебедєв, Леонід Калашников, Світлана Сергєєва та Леонід Слуцький. Участь у сесії ПАРЄ дозволить їм обійти заборону на в’їзд до ЄС.

Перед останнім голосуванням
Незважаючи на оскарження згаданого рішення як з істотних, так і з процедурних підстав делегатами від України та Грузії, 26 червня профільні комітети ПАРЄ рекомендували підтвердити повноваження російської делегації. З урахуванням позиції комітетів повноваження російської делегації швидше за все будуть підтверджені в повному обсязі й увечері вона візьме участь у виборах генсека РЄ і суддів ЄСПЛ, вважають експерти.
Цікаво, що Регламентний комітет ПАРЄ взагалі відмовився від доповіді, адже його члени не дійшли згоди. Хоча Комітету вказали на присутність у складі делегації РФ депутатів, обраних із урахуванням голосів жителів анексованого Криму. Моніторинговий комітет ПАРЄ виступив проти будь-яких обмежень для російської делегації. Британський депутат Роджер Ґейл, основний доповідач, пропонував, зокрема, заборонити росіянам брати участь у наглядових місіях. У проєкті резолюції, опублікованому на сайті організації, моніторинговий комітет «висловлює занепокоєння з приводу ряду загострюються неґативних тенденцій щодо демократії, верховенства закону і прав людини» в РФ і закликає її виконати рекомендації ПАРЄ 2014-го і 2015 року. У проєкті документа йдеться, що Москва повинна негайно виплатити внески до бюджету РЄ, звільнити полонених українських моряків, «безумовно і в повній мірі співпрацювати» з міжнародним слідством у справі про загибель Boeing на Донбасі, а також «вжити ефективних заходів, спрямованих на запобігання порушенням прав ЛГБТ, зокрема в Чеченській Республіці». ПАРЄ також закликає Москву «повністю співпрацювати з міжнародною спільнотою в розслідуванні вбивства Бориса Нємцова». У проекті резолюції моніторингового комітету пропонується представити доповідь про виконання РФ її зобов’язань не пізніше квітневої сесії 2020 року!
Але РФ навіть цього замало. Згідно із Статутом ПАРЄ, делегація, чиї повноваження оскаржують, бере участь в роботі ПАРЄ, але не голосує за своє питання. Але у Москви — свої правила. Російська делегація вустами п. Толстого відмовилася брати участь в роботі асамблеї до повного відновлення повноважень. Гроші РФ також платити не буде. Тріумфує.
Виходячи зі специфіки обставин, Україна знайшла єдиний спосіб висловити протест. Наша делегація вирішила призупинити участь у сесії ПАРЄ з усіх питань, крім позбавлення повноважень російської делегації. Українські депутати просять президента Зеленського та Міністерство закордонних справ визначитися з подальшою участю України в органах РЄ. Дмитра Кулебу відкликали для консультацій. «РЄ втратила нашу довіру, і відновити її буде надзвичайно складно», — написав п. Клімкін у Facebook.

Що це було?
Багато хто із коментаторів каже про те, що ПАРЄ продала власну гідність за внески РФ до бюджету організації. Якщо це так, то Путін може святкувати, його теорія «колективного Шредера» і продажного Заходу, який можна купити, отримала підтвердження. Купівля західних політиків — улюблене заняття Москви. Навіщо проводити ефективну політику, якщо Європу можна просто купити? Замість Черчілля і Тетчер Кремль зараз має справу з банкіром Макроном, фрау Меркель із 20-річним стажем газової торгівлі та п. Ягландом, котрий заявляє, що вихід РФ став би “потрясінням для Європи”. Це про 60 млн внесків, чи ще про щось?
Незалежно від того, яким буде остаточне рішення щодо РФ, європейська бюрократія вже показала своє обличчя. Й висновок може бути лише один: РЄ капітулював перед путінською Росією, погодившись з анексією Криму, війною на Сході України, збитим Boeing. І фактично визнала авторитаризм рівним e правах із демократіями. Тобто перекреслила ряд основних принципів життя цивілізованого світу.
Свою думку з цього приводу висловив Олександр Скобов? відомий російський громадський діяч, публіцист, радянський дисидент і політв’язень: «Коли існуючі міжнародні інститути починають діяти в такому кричущому протиріччі з декларованими ними принципами, заснований на них міжнародний порядок незворотно руйнується. І новий вибудовується з нуля за підсумками глобальної міжнародного кризи. Такий механізм розвитку глобальних міжнародних систем. Іншого історія наразі не запропонувала». Якось лячно думати про цей «нуль».

Андрій Калюжний

До слова
Рішення Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) стосовно відновлення повноправного членства Російської Федерації (РФ) суперечить основоположним принципам організації. Таку думку висловила Олександра Хичій, президент Конґресу українців Канади (КУК). «Своїм рішенням поновити права російської делегації, ПАРЄ зрадила принципам Ради Європи щодо захисту прав людини, демократії та верховенства права. Історія демонструє великі ризики умиротворення злочинного режиму. Це неминуче породжує війну та агресію», — заявила вона.
Діячка наголосила, що РФ не виконала жодної резолюції ПАРЄ, що засуджували аґресію проти України. «КУК солідарний із українцями, котрі з ризиком для життя боронять свободи та цінності, які раніше відстоювала й Асамблея», — зазначила президент КУК.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply