Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

РФ і Білорусь нарощують гібридну війну проти ЄС

Автор:

|

Листопад 02, 2021

|

Рубрика:

РФ і Білорусь нарощують гібридну війну проти ЄС
Протести у Варшаві

Кількість прохачів притулку в країнах Європейського Союзу (ЄС) значно зросла, у т. ч. через значне збільшення кількості біженців із Афганістану. Як заявила Ніна Ґрегорі, директорка Європейського аґенції з підтримки надання притулку, в ЄС зараз подали приблизно на 40 % більше заяв про надання притулку, ніж за аналогічний період попереднього року.

Польща
Одна з найважчих ситуацій із біженцями зараз у Республіці Польща (РП). Там навіть були змушені ухвалити зміни до законодавства, які дозволяють витурювати нелегальних міґрантів, затриманих на кордоні. Ці зміни викликали «глибокий неспокій» в Управлінні Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців, адже вони підривають фундаментальне право на притулок, передбачене міжнародним правом і законодавством ЄС.
Крістін Ґоєр, представниця Управління, заявила, що рішення парламенту РП обмежити доступ до своєї території та до процедури отримання притулку суперечить положенням Конвенції про статус біженців 1951 року, в якій чітко вказано, що осіб, які просять прихистку, не можна карати за нелегальний перетин кордону. Вона впевнена, що таке рішення лише ускладнить ситуацію для людей, які змушені втікати зі своїх країн.
Згідно зі змінами до законодавства, ухваленими парламентом Польщі 14 жовтня, іноземці, які незаконно перетнуть кордон і яких затримають на місці, мають покинути територію країни. Таким громадянам також забороняють в’їзд до Польщі терміном від шести місяців до пів року.
Зміни також дозволяють польській владі залишати без розгляду прохання про надання притулку від іноземців, які потрапили на територію РП незаконно. Винятки передбачені лише для тих, хто прибув із країн, де є загроза їхньому життю та свободі. Крім цього, законодавці підтримали будівництво паркану з колючого дроту на кордоні з Білоруссю для захисту від нелегальної міґрації. Вартість проєкту складе близько 353 млн EUR.
Павел Сольох, голова Бюро національної безпеки РП, прогнозує, що криза на польсько-білоруському кордоні триватиме довше, ніж кілька місяців. Він зазначив, що будівництво споруди є відповіддю на аґресію іншої країни.
Однак тисячі людей вийшли у Варшаві на мітинґ проти висилання нелегальних міґрантів на польсько-білоруському кордоні. Вони несли лозунги «Припиніть тортури на кордоні» та «Ніхто не є нелегальним. Такі ж мітинґи відбулися в інших польських містах. Учасники звинуватили владу у тому, що через оголошення надзвичайного стану на кордоні до міґрантів не можуть дістатись правозахисники. З літа ц. р., коли зросла кількість нелегалів, які намагаються потрапити до Європи, на східному кордоні Євросоюзу загинули семеро людей.
А тим часом Прикордонна охорона РП 20 жовтня застосувала сльозогінний газ стосовно нелегальних міґрантів, які мали намір незаконно перетнути державний кордон із Білорусі. «Вранці черговий прикордонний патруль у районі Уснаж-Гурни повідомив, що іноземці, які кочують на білоруській стороні, силою форсують кордон», — ідеться в повідомленні прикордонників. Нелегали кидали колоди на колючий дріт, а потім жбурляли камінням в офіцерів Прикордонної служби і військових. Іноземці на білоруській стороні мали небезпечні предмети — сокиру й ножі. 16 нелегальних міґрантів, які насильно опинилися на польській території, повернули на лінію кордону з Білоруссю.
Новації дозволяють відразу ж відхиляти прохання про міжнародний захист, подані тими, хто перетнув польський кордон не через офіційний пункт пропуску, і виганяти нелегальних міґрантів назад на територію, з якої вони прийшли. Втім, польські прикордонники вже і раніше таке практикували — причому не в пунктах пропуску, а в лісах і болотах. Оскільки Білорусь, як і Польща, на деяких ділянках кордону встановила огорожу, долати перешкоди стає все складніше. Біженці буквально опиняються в пастці між колючим дротом по обидва боки.

Німеччина
Із РП нелегальні міґранти потрапляють до Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) й їхня кількість невпинно зростає. Більшість перетинають кордон у федеральній землі Бранденбурґ. Якщо за період із січня по липень ц. р. за білоруським маршрутом сюди перебралися лише 26 осіб, то з серпня їх уже більше 4,3 тис. Нещодавно німецькі прикордонники зупинили дві вантажівки, в кожній із яких було по 40 осіб із Іраку, Ірану та Сирії. «Ми вважаємо, що впродовж жовтня приїдуть 4 тис. осіб, потім їх може бути ще більше», — запевняє Олаф Янсен, начальник табору біженців в Айзенхюттенштадті.
У Бранденбурзі припускають, що до кінця жовтня всі місця для розміщення біженців будуть заповнені. Урсула Нонненмахер, міністерка соціального забезпечення цього реґіону, повідомила земельним округам, що ті мають бути готовими прийняти більше біженців. Зараз у міністерстві кажуть про те, що по округах розподілять 5 423 осіб, хоча у липні йшлося лише про 3 173 міґрантів.
Згідно з Дублінським регламентом, клопотання про надання притулку повинна розглядати та країна, де біженець вперше перетнув кордон ЄС. У випадку нелегальних міґрантів, затриманих на польсько-німецькому кордоні, нескладно довести, на території якої країни вони спершу були. У ФРН біженці можуть подавати клопотання, але, ймовірно, їх повернуть назад до РП. Торік на цій підставі з Німеччини в сусідню країну вислали 3 тис. осіб. Лише для невеликого числа біженців зробили виняток із гуманітарних міркувань.
Міхаель Штюбген, міністр внутрішніх справ Бранденбурга, закликав інші федеральні землі проявити солідарність і прийняти біженців у себе. Він вимагає реакції від Європейської комісії та Міністерства закордонних справ ФРН. «Я розраховую на те, що торгівлі людьми, ініційована Лукашенком, буде покладено край. В Айзенхюттенштадті ми можемо лише лікувати симптоми потоку біженців. Причина — в Мінську, й її треба зупинити», — заявив урядовець.
Своєю чергою, Хорст Зеєхофер, міністр внутрішніх справ ФРН, заявив, що всі кроки влади Білорусі щодо ситуації з міґрантами схвалені Кремлем. «Ми всі переконані в тому, що ключ до вирішення проблеми лежить у Москві. Влада Білорусі не може нічого чинити без щонайменше інформування або схвалення Москви», — зазначив він. При цьому урядовець висловив упевненість, що діяльність із перевезення нелегальних міґрантів із Білорусі до країн Євросоюзу Мінськ підтримує на державному рівні. На підтвердження своїх слів він вказав на те, що республіка розширила список країн, із якими у неї діє безвізовий режим. Тепер у переліку значаться також Іран, Пакистан, Південна Африка і Йорданія. Нарешті, міністр заявив, що, попри всі ризики, ФРН не закриватиме кордон із РП, а посилить прикордонний контроль.
А Анґела Меркель, канцлерка Німеччини, назвала наплив міґрантів до Євросоюзу з території Білорусі гібридною акцією Мінська. Також вона не виключила запровадження нових економічних санкцій проти Білорусі. «Тема міґрації через гібридні акції президента Лукашенка стала ще важливішою як для Польщі, Литви, так і Німеччини. Ми обговоримо, які нові форми, а за нагоди й економічні санкції, вибрати, щоб дати зрозуміти, що ми засуджуємо такого роду торгівлю людьми з боку держави», — заявила глава німецького уряду.
24 жовтня у федеральній землі Бранденбург на кордоні з РП поліція зупинила гурт із понад 50 «правих екстремістів», які мали намір перешкоджати в’їзду в країну нелегальних міґрантів. Під час операції в районі м. Губен були конфісковані кийки, балончики зі сльозогінним газом, мачете та багнети. Неонацисти приїхали до кордону на заклик правоекстремістської групи «Третій шлях». Частина з них була з Бранденбурґа, інші прибули зі Саксонії, Передньої Померанії, Берліна та Баварії. Поліція змусила їх покинути прикордонний район. Тим часом в центрі міста Губен, яке розташоване в землі Бранденбурґ, відбулася акція проти правих екстремістів. Акція минула спокійно.
Свою чергою, у Франкфурті-на-Одері федеральна поліція готується до подальшого погіршення ситуації на кордоні. На території міста вже встановили намети та мобільні туалети, якими можуть користуватися біженці.
Нагадаємо, що криза на кордоні з почалася після того, як диктатор Лукашенко у відповідь на санкції проти Білорусі оголосив, що Мінськ більше не стримуватиме нелегалів, які намагаються потрапити на територію Євросоюзу. Це означало фактичну відмову Мінська виконувати угоду про реадмісію з ЄС. Офіційно Білорусь розірвала цю угоду 14 жовтня ц. р.
Як повідомляв «Міст», Польща розмістить на кордоні з Білоруссю 250 танків.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply