Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Путін перекриває газ Європі

Автор:

|

Червень 24, 2022

|

Рубрика:

Путін перекриває газ Європі

Енергетичні компанії з Австрії, Франції, Італії, Чехії та ФРН повідомили про зниження обсягу постачання російського газу трубогоном «Північний потік». Причиною цього Москва назвала затримку з ремонтом обладнання, чим займається німецький концерн Siemens. Проте Берлін у це не вірить і каже, що Російська Федерація (РФ) намагається дестабілізувати європейський газовий ринок і підвищити ціни.
Ще з минулої осені Кремль використовує газ для тиску на Європу, позаяк від нього відмовитися складніше, ніж від нафти. На червневе рішення Європейського Союзу (ЄС) запровадити відкладене нафтове ембарго Москва відповіла скороченням постачання газу. Тепер у Європі зростають ціни на газ і можуть виникнути проблеми зі заповненням газосховищ до зими.
Ще у травні ц. р. «Газпром» помпував своїм основним газогоном до Європи 170 млн куб. м на добу. Але на початку червня російський монополіст узявся скорочувати постачання. Першого тижня — до 155 млн, другого — до 145 млн, а третього — до 67 млн.
Росія посилається на необхідність ремонту газотурбінних двигунів компресорної станції «Портова», яка запомповує газ у трубу, що сполучає РФ із ФРН дном Балтійського моря. Двигуни обслуговує їхній виробник — німецька Siemens — але вона згорнула діяльність у Росії через її повномасштабну війну проти України.
Олексій Міллер, глава «Газпрому», заявив, що наразі немає шляху вирішення цієї проблеми і наголосив, що до запуску готовий «Північний потік-2», але він не запущений через відсутність сертифікації. «Нас просили збудувати, інвестовані просто величезні кошти, і коли все побудовано, ви знаєте, «Північний потік-2» перебуває під тиском, хоча почати постачати газ до Німеччини можна хоч сьогодні», — сказав він.
Однак у Берліні у технічні причини не повірили. На думку Роберта Хабека, міністра економіки ФРН, рішення «Газпрому» скоротити помпування газу на 40 % є політичним. «У цьому сенсі у мене склалося враження, що те, що сталося вчора, — це політичне рішення, а не рішення, яке можна виправдати з технічного погляду», — заявив він.
Зараз, за оцінкою ФРН, потік газу, що відбувається «Північним потоком», становить 59,1 % від потужності трубогону. Таке падіння разом із тимчасовими перебоями з постачанням зрідженого газу зі США ставить під питання плани ЄС заповнити сховища на 80-90 % до жовтня-листопада та скоротити закупівлі російського газу на дві третини, щоб підірвати її можливості фінансувати війну проти України.
Окремим пресрелізом «Газпром» нагадав Європі, що зараз у її сховищах є лише 26 млрд куб. м газу, і до 90 % потрібно ще 37 млрд, а для доковідного рівня — 46 млрд. Знайти ці кубометри тепер буде складніше та дорожче.
Нове скорочення ще не торкнулося постачання російського газу до Європи двома іншими діючими трубогонами, але вони менш масштабні: близько 20 млн кубометрів на добу через Туреччину і, приблизно, 40 млн — через Україну. Трубогін «Ямал-Європа» через Білорусь у Польщу заблокували вже давно. Проте Москва вирішила тимчасово зупинити й «Турецький потік».
Через скорочення російського постачання минулої зими ціни на газ у Європі побили всі історичні рекорди, а потім зросли і ціни на решту палива. Західні країни зіштовхнулися з економічною кризою, не встигнувши повністю одужати від пандемії коронавірусу.
З початку гарячої фази російсько-української війни лише ЄС заплатив Росії 60 млрд EUR за нафту та газ. РФ отримує рекордні доходи від продажу енергоносіїв, попри скорочення постачання та видобутку. За попередніми даними, з 1 січня по 15 червня ц. р. видобуток склав 226 млрд куб. м газу, що на 6,4 % менше, ніж за аналогічний період минулого року. Постачання країнам далекого зарубіжжя скоротилися на 28,9 %.
Свою чергою, Володимир Чижов, постійний представник РФ при ЄС, погрожує, що проблеми з ремонтом турбін для «Північного потоку» можуть стати повною зупинкою проєкту та катастрофою для Німеччини.
До російського повномасштабного вторгнення ФРН імпортувала з РФ більше 50 % усього природного газу, який імпортує. Влада заявила про необхідність порятунку від енергетичної залежності, але зауважує, що для цього необхідно кілька років.
Росія продовжує постачання газу до країн ЄС, проте запроваджує санкції сама проти себе. Наприкінці травня «Газпром» заявив про припинення постачання британсько-нідерландській компанії Shell Energy і данській компанії Orsted у зв’язку з відмовою платити за газ у рублях за новою схемою. Також відомо про припинення російських газових постачань до Нідерландів. Раніше РФ припинила помпувати газ до Польщі, Болгарії та Фінляндії.
Проте не все так погано. 15 червня Ізраїль підписав угоду про експорт природного газу до Євросоюзу. Газ транспортуватимуть до Європи через Єгипет, що також стало частиною угоди.
Карін Ельхарар, міністерка енергетики Ізраїлю, зустрілася в Каїрі з Урсулою фон дер Ляєн, головою Європейської комісії, та представниками Єгипту і підписала меморандум про взаєморозуміння з цього питання.
Угода діє з дати її підписання впродовж трьох років. Після цього її дію автоматично подовжать ще на два роки.
Згідно з підписаним меморандумом, Ізраїль, Єгипет та ЄС визнають, що природний газ використовуватимуть із енергетичною метою, щонайменше, до 2030-го, після чого його споживання в Європі поступово знижуватиметься до 2050 року, поки країни-члени ЄС не візьмуть на себе зобов’язання до переходу до економіки з нульовим рівнем викидів.
Сторони також домовилися, що Євросоюз заохочуватиме участь європейських компаній у конкурсних процедурах щодо пошуку та видобутку природного газу у водах Ізраїлю й Єгипту. «Завдяки цій угоді ми працюватимемо над стабільними постачаннями природного газу до ЄС із реґіону Східного Середземномор’я. Це сприятиме нашій енергетичній безпеці. Ми будуємо інфраструктуру, що надається для відновлюваних джерел енергії — енергії майбутнього», — зазначила п. фон дер Ляєн.
Як повідомляв «Міст», ЄС готовий платити за газ за схемою Кремля.

About Author

Meest-Online