Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Приятель Путіна Орбан прагне Великої Угорщини

Автор:

|

Грудень 02, 2022

|

Рубрика:

Приятель Путіна Орбан прагне Великої Угорщини
Віктор Орбан у скандальному шалику

Наслідуючи приклад Путіна, який прагне загарбати території сусідніх країн, Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, скоїв чергову витівку. Він одягнув шалик із мапою так званої Великої Угорщини, до якої «входять» території України, Румунії й інших сусідніх країн. Інцидент стався на футбольному матчі збірних Угорщини та Греції.

Ревізіоністські прояви неприйнятні
Даніель Фройнд, німецький депутат Європейського парламенту, першим звернув увагу, що на шалику Орбана зображена мапа Угорщини з чужими територіями. «Як заспокійливо для сусідів Угорщини», — зіронізував він.
Свою чергою, Міністерство закордонних справ (МЗС) Румунії висловило несхвалення вчинку глави угорського уряду послу Угорщини. У відомстві зазначили, що цей жест різко контрастує з атмосферою відкритості та відновлення двостороннього діалогу. Там нагадали про нещодавній візит міністра закордонних справ Румунії до Будапешту для консультацій із угорським колегою та прем’єр-міністром Угорщини. «Будь-який ревізіоністський прояв, у якій би формі він не приймався, є неприйнятним», — наголосили румунські дипломати.
Алін Мітуца, румунський депутат до Європейського парламенту, заявив, що за такі речі лідери Європейського Союзу (ЄС) мають покарати й ізолювати Орбана. «Це ревізіоністський жест, який ставить Орбана поряд із Путіним, який також мріє змінити кордони», — зазначив він.
МЗС України також викликало для пояснень посла Угорщини після скандалу, який спровокував Орбан. Про це повідомив Олег Ніколенко, речник відомства. «Пропаґанда в Угорщині ідей ревізіонізму не сприяє розвитку українсько-угорських відносин. До відома угорського посла довели неприйнятність вчинку Віктора Орбана», — зазначив він і додав, що очікує на офіційні вибачення від угорської сторони та спростування зазіхання на територіальну цілісність України.
На скандал відреагував і Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України. За його словами, кожен, хто у ХХІ ст. хоче заробити політичні бали, паразитуючи на історичних травмах, створює загрозу міжнародній безпеці. «Найкровопролитніші війни розгоряються тоді, коли маленькі лідери починають марити великими імперіями. Незасвоєні уроки історії повторюються. Навіть угорською», — наголосив чиновник.
Світовий конґрес українців (СКУ) також висловив глибоке обурення інцидентом за участі прем’єр-міністра Угорщини, та вимагає від нього публічних вибачень за пропаґанду імперіалістичних і провокативних символів.
Крім цього, в СКУ закликали інституції ЄС публічно засудити вчинок Орбана та застосувати належні заходи у відповідь на такі дії. «Популяризувати територіальну експансію Угорщини — це обурливо, цинічно та безвідповідально. І це у той час, коли Російська Федерація (РФ) вчинила військове вторгнення в Україну, нищить її й учиняє геноцид. Це ще один небезпечний вчинок прем’єр-міністра Орбана у стилі його проросійських заяв і рішень, які однозначно порушують засадничі принципи та право Євросоюзу. Він продовжує підривати стабільність, безпеку й єдність Європи. У відповідь ЄС має вжити каральних заходів — зокрема, урізати фінансування Угорщини та позбавити її права голосу в ЄС», — заявив Павло Ґрод, президент СКУ.
Він додав, що від початку повномасштабного вторгнення РФ до України прем’єр-міністр Угорщини та його уряд послідовно виступали проти постачання озброєння Україні, регулярно відвідують Москву з офіційними візитами, ретранслюють російські антиукраїнські та антизахідні наративи, намагаються підірвати санкційну політику ЄС щодо РФ, а також послідовно намагаються блокувати пакети допомоги для України від Євросоюзу.

Історична ностальгія
Та війна РФ проти України нічого не змінила у відносинах прем’єра Угорщини із Москвою. Син керівника Служби зовнішньої розвідки Росії Сергія Наришкіна живе у Будапешті в розкішній квартирі, володіння якою приписують компанії, близькій до Антала Рогана, глави відомства прем’єр-міністра Угорщини.
Орбан не вперше викликає обурення згадкою про «Велику Угорщину». Так, 2020 року він опублікував світлину глобуса, на якому також зображені кордони Королівства Угорщина до закінчення Першої світової війни. Цей випадок викликав роздратування особливо у Хорватії та Румунії. За Трианонським договором 1920-го Королівство Угорщина втратило значну частину своєї колишньої території. В Угорщині це досі вважають великою історичною ганьбою.
З початку перебування Орбана на посаді прем’єр-міністра між Угорщиною та сусідніми країнами тривають суперечки про права етнічних угорців, які проживають на колишніх територіях королівства. Так, за часів урядів Орбана представникам національних меншин в інших країнах щедро роздавали угорські паспорти, у т. ч. на українському Закарпатті.
Так звана Велика Угорщина — гіпотетична прабатьківщина угорців. Зокрема, про неї згадує у звіті про свою подорож Джованні да Плано Карпіні, францисканський чернець XIII ст. У сучасній політиці термін «Велика Угорщина» використовують для позначення земель, що входили до Угорського королівства й 4 червня 1920 року відійшли іншим країнам за умовами Трианонського договору. Та деякі угорські політики-реваншисти досі висловлюють територіальні претензії до України, Румунії, Словаччини, Австрії, Словенії, Хорватії та Сербії.
У МЗС Австрії заявили, що зображена на шалику Орбана Транслейтанія не існує вже сторіччя. «Швидкий погляд на історичні мапи підтвердив початкові припущення про те, що Транслейтанія не існує вже більш ніж 100 років. Ми поінформуємо наших угорських сусідів про цей розвиток подій за першої ж нагоди», — заявили австрійські дипломати.
Як повідомляв «Міст», партія Орбана завадила призначити дату ратифікації членства Швеції та Фінляндії в НАТО.

Євген Клен

Коментар експерта
Андраш Рац, старший науковий співробітник програми «Міжнародний порядок і демократія» Німецького товариства зовнішньої політики:
— Угорщина, єдина у Євросоюзі, дуже легковажно ставиться до всього, що стосується російських спецслужб. Це єдина країна ЄС, яка не вислала російських дипломатів після вторгнення РФ до України у лютому ц. р. Навпаки, відтоді їхня кількість навіть зросла. За даними угорського МЗС, у середньому у Будапешті перебувало від 45 до 48 російських дипломатів, зараз їх уже 56. Це можна пояснити тим, що енергетична безпека Угорщина дуже залежна від РФ. За останні вісім років Угорщина не спромоглася диверсифікувати свої джерела отримання енергоносіїв, і тепер це має неприємні наслідки. Найголовніший інтерес Угорщини полягає у тому, щоб постачання їй не зупинив «Газпром». Якби це сталося, то країні загрожувала б економічна катастрофа.
Заради справедливості варто сказати, що раніше відбувалися кілька дуже обережних кроків щодо диверсифікації постачання газу. Проте залежність Угорщини від РФ зараз стає дедалі сильнішою, а простір для маневру — дедалі меншим.
Наразі Угорщина підтримала всі санкції ЄС проти РФ, за винятком санкцій проти патріарха Російської православної церкви Кирила. Але побоююся, що тиск Москви на Будапешт посилиться настільки, що він буде змушений проголосувати й проти певних санкцій ЄС, або накласти вето на їхнє подовження. Крім цього, Орбан затягує ратифікацію документів про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Тут немає раціонально виправданого інтересу, адже Угорщина сама є членом НАТО, і все, що зміцнює Альянс, добре і для Угорщини. Але зараз це вигідно лише для Кремля і більше ні для кого. Москва може шантажувати Угорщину постачанням природного газу і саме тому Угорщина найближчим часом не змінить свого ставлення до РФ.
Однак Угорщина навряд чи насправді зацікавлена у розпаді України як держави, щоб повернути собі Закарпаття, яке колись входило до складу Австро-Угорської імперії. Це абсолютно нереально та неможливо. У військовому, дипломатичному, політичному й економічному плані це стало б повною катастрофою для Угорщини. Як член ЄС і НАТО країна була б повністю ізольована, не кажучи вже про те, що Україна у військовому плані набагато дужча за Угорщину і дала б могутню відсіч. Якщо Орбан час від часу у своїх промовах робить невиразні натяки на такий сценарій, то йдеться не про зовнішню політику, а про звернення до тієї частини місцевих виборців, які є правими екстремістами.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply